Reklama

Miliony dla powiatu jarosławskiego. TOP 10 inwestycji

Powstał swoisty ranking TOP 16 inwestycji ostatniego czterolecia na terenie powiatu jarosławskiego. Liczby są imponujące. Na najważniejsze przedsięwzięcia władzom udało się pozyskać już blisko 150 mln zł!

Najwięcej, bo aż 55 mln zł, powiat jarosławski zainwestował w samym Jarosławiu i to licząc tylko „rankingowe” inwestycje. – Przez cztery lata uzbiera się tego o wiele więcej – stwierdził starosta jarosławski Tadeusz Chrzan[paywall].

Zdecydowanym numerem jeden inwestycji zrealizowanych do tej pory są scalenia gruntów na terenie całego powiatu. Łączna wartość to kwota 54 mln zł. W pierwszym naborze wniosków, który odbył się w 2016 r., do powiatu jarosławskiego trafiły blisko 34 mln zł, które zostały rozdysponowane na scalanie gruntów w Pruchniku i Jodłówce. W drugim naborze, w czerwcu 2018 r., powiat otrzymał 20 mln zł na prace scaleniowe, które objęły wioski Jankowice, Rzeplin i Boratyn. Pieniądze na kolejne trzy nowe obszary przewidziane do scaleń otrzyma w sierpniu br.

Reklama

26 mln zł (2018 r.) dofinansowania dostało Centrum Opieki Medycznej z przeznaczeniem na budynek oddziałów ginekologiczno-położniczego, neonatologii oraz cztery sale operacyjne i lądowisko dla helikopterów w Jarosławiu. Inwestycja została zrealizowana w 2018 r. Po rozbudowie i nadbudowie do wykorzystania jest powierzchnia ponad 3 tys. m kw. 11 mln zł dofinansowania z budżetu państwa otrzymały władze powiatu na zabezpieczenie osuwiska w Świebodnej w gminie Pruchnik. Prace rozpoczęły się w ub.r., a zakończą w przyszłym. Powiat zabezpiecza 20 procent kwoty.

Most, brama, pałac

Podium za nami. Pora na kolejne miejsca w rankingu. 8 mln 650 tys. zł dotacji Centrum Opieki Medycznej otrzymało na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Niebawem nastąpi jego otwarcie. 7,5 mln zł na most na rzece Wisznia w Michałówce, w gminie Radymno. Dzięki staraniom władz powiatu w 2018 r. powstał całkowicie nowy most o nośności 40 ton, długości 75 m i szerokości 10 m z chodnikiem oraz drogi dojazdowe. 7 mln zł (3 mln zł dofinansowania z ogólnopolskiego programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej) kosztował projekt pod nazwą „Brama w Bieszczady”. Chodzi o budowę od podstaw drogi Pruchnik – Nienadowa. Choć formalnie widniała na mapach, to właściwie trzeba było ją zbudować od podstaw. Oprócz nowej jezdni wykonano chodnik na najważniejszym odcinku, barierki, odwodnienia i inne niezbędne drogowe elementy.

Reklama

W 2018 r. 6,8 mln zł kosztowała budowa łącznika miasta Jarosławia z autostradą A4 w Pawłosiowie. W ramach projektu gruntownej przebudowie poddano 5 km drogi. Wybudowane zostało rondo na skrzyżowaniu ul. Pawłosiowskiej ze Strzelecką.

6,5 mln zł przeznaczył powiat jarosławski na zagospodarowanie poscaleniowe (ok. 780 ha) w związku z budową odcinka autostrady A4 na jego terenie. 5 mln 200 tys. zł na doposażenie w sprzęt Centrum Opieki Medycznej. 5 mln zł wydał na przebudowę drogi powiatowej Duńkowice – Laszki – Lubaczów, która na terenie powiatu jarosławskiego liczy około 17 km. 4 mln 700 tys. zł to kwota przeznaczona na inwestycje w wyposażenie szkół i placówek oświatowych, a 3 mln 500 tys. zł w rozwój i wyposażenie pracowni zawodowych.

Reklama

3 mln zł w 2016 r. zostało przeznaczone na zakup pałacu w Wysocku w gminie Laszki. Znajduje się w nim jeden z czterech domów pomocy społecznej prowadzonych przez powiat. 500 tys. zł (2017 r.) kosztował budynek przy ul. Tarnowskiego w Jarosławiu, gdzie przed II wojną światową mieściła się siedziba stowarzyszenia „Jad Charuzim”, a po wojnie m.in. ognisko baletowe i biblioteka publiczna. Dotychczasowym właścicielem była Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Zgodnie z planami do tego budynku – po stosownych remontach – powróci Powiatowe Ognisko Baletowe.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jarek - niezalogowany 2019-08-12 16:16:33

    A dla Przemyśla do zapłaty za loty Kuchcińskiego 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Zasmucony przemyski obserwator - niezalogowany 2019-08-12 16:45:12

    A  Przemyśl  no cóż pisać upadłe zadupie. Gratulacje dla młodej posłanki Joanny Szmidt Rodziewicz, dzięki której Jarosław kwitnie wstyd dla przemyskich 4 muszkieterów,  Kuchcińskiego, Matusiewicza, Rząsy i niestety przez 3 lata byłego posła Bakuna, tak panie prezydencie Bakun pytam co przez 3 lata załatwił Pan jako poseł dla naszej mieściny, nie chodzi o zapytania czy interpelacje a faktyczne nie pozorowane działania. Wstyd powtarzam że przez tyle lat Kuchciński nie kiwnął palcem Marszałkowskim by ściągnąć jakiekolwiek inwestycje by zatrzymać młodych, coś wybudować, zainwestować, rozruszać upadłe pod każdym względem zadupie. No cóż myślę że po powrocie suwerena zapyta i rozliczy tych wybitnych politykierów również Chomę z ich pracy na rzecz Królewskiego i wolnego ponoć miasta Przemyśl. Raz jeszcze gratulacje dla Miasta Jarosławia i pani już minister Szmidt Rodziewicz bo jestem niemal pewien że to głównie jej zasługa w rozwoju Jarosławia. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Air Marek - niezalogowany 2019-08-12 16:56:42

    Co załatwił Kuchciński druga "osoba" w  państwie ?? dla bastionu PiS każdy ciągnie za swoim miejscem, regionem a tu , smutne . 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama