Reklama

Mimo trudnego startu, maluchy dostają szansę na zdrowy rozwój. Rozmowa ŻP


Rozmowa z Eweliną Wróblewską, pielęgniarką z Oddziału Neonatologicznego z Pododdziałem Patologii Noworodka przemyskiego szpitala, która jako mama trójki dzieci urodzonych przedwcześnie, należy do Fundacji Koalicja dla Wcześniaka.


Pani historia wydaje niesamowita, na co dzień opiekuje się Pani noworodkami – w tym wcześniakami – na oddziale szpitala, a prywatnie sama jest Pani mamą trójki wcześniaków.

– Tak, dzięki temu doskonale rozumiem obawy rodziców wcześniaków i znam wyzwania, z którymi się mierzą. Dzięki własnym doświadczeniom jestem w stanie lepiej się wczuć w to, co przeżywają. Ponieważ wiem, przez co przechodzą, łatwiej jest mi pomóc im przetrwać ten niełatwy moment w życiu.

Zdecydowała się Pani włączyć w działania Fundacji Koalicja dla Wcześniaka.

Reklama

– Przyłączyłam się do organizacji jako rodzić, żeby wspierać i uświadamiać innych rodziców maluchów urodzonych przed czasem. Jako osoba mająca w tym zakresie spore doświadczenie, chcę mieć w jej działaniach swój udział.

Pojawienie się malucha przed spodziewanym terminem jest dla rodziców niemałym zaskoczeniem...

– To najczęściej szok, w dodatku połączony z niewiadomą, co będzie dalej. Czy maluch będzie zdrowy, czy sobie poradzi. Na takich rozmyślaniach upływają rodzicom kolejne dni, tygodnie życia dzieci. Czas ich pobytu na oddziale po urodzeniu jest różny i uzależniony miedzy innymi od masy ciała oraz stanu, w jakim się urodziły. Mieliśmy w naszym szpitalu maluchy urodzone przed 30. tygodniem, które spędziły na nim pierwsze 2 miesiące swojego życia. Odkąd pracuję na oddziale, czyli od 2,5 lat, najmniejszy dzieciaczek, jakim się opiekowałam, ważył około 1200 g.

Reklama

Wcześniak ma szansę na późniejszy normalny rozwój?

– Najczęściej tak, choć wiadomo, że historie są bardzo różne. Najważniejsze to zachować spokój. Jest on nam, jako personelowi, bardzo potrzebny, podobnie jak maluchowi, który przecież odczuwa emocje rodzica. Zawsze prosimy młodych rodziców, by nam zaufali.

Dziękuję za rozmowę.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 04/12/2025 17:30
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama