Budzący wiele kontrowersji minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek odwiedził kilka miast na Podkarpaciu, w tym Jarosław. Podczas spotkania w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej podkreślał znaczenie kształcenia technicznego, w samych superlatywach wypowiadał się o uczelni, przekazał jej rektorowi czek na 1 mln 142 tys. 100 zł, a na koniec zwiedził akademicką kaplicę.
Ministra Czarnka przywitała w zasadzie cała społeczność Jarosławia.
W auli Centrum Kultury Akademickiej PWSTE, obok przedstawicieli uczelni – z jego magnificencją prof. ucz. dr. hab. Krzysztofem Rejmanem na czele, samorządu studenckiego oraz duszpasterstwa akademickiego, na ministra czekali reprezentanci wszystkich szczebli władzy parlamentarnej i samorządowej[paywall].
– Takich uczelni kształcących zawodowo, w takich miastach jak Jarosław, potrzeba bardzo wiele z uwagi na zapotrzebowanie rynku pracy – powiedział minister do zgromadzonych.
– I będziemy dbać o te uczelnie – zapewnił.
Wyjaśniał, że reforma systemu edukacji przekierowała zainteresowania uczniów na kształcenie zawodowe i utworzyła trend rozwoju szkolnictwa na kierunkach technicznych. Jak zauważył minister, przedłużeniem tej strategii i jej rozwinięciem jest koncepcja „Laboratoria Przyszłości”, która pozwoli młodym ludziom już na etapie szkoły podstawowej odważniej wybierać kształcenie zawodowe.
– Na rozwój wyższego szkolnictwa zawodowego nakłady będą jeszcze większe. Nowe kierunki, które państwo uruchamiacie, jak teraz psychologia, są na wagę złota – argumentował minister, podkreślając, że tego wymaga państwo polskie.
– Wielka przyszłość przed tą uczelnią i przed uczelniami zawodowymi – puentował. Potwierdzeniem jego słów było przekazanie czeku na 1 mln 142 tys. 100 zł.
– Pieniądze, które otrzymujemy, będą zainwestowane w najnowocześniejszy sprzęt, oprogramowanie, pomoce naukowe, wszystko to, co jest potrzebne, aby kształcić studentów na poziomie XXI wieku – mówił rektor K. Rejman w odpowiedzi na przekazane środki.
– Nie mamy kompleksów, oczywiście nie jesteśmy tak dużą uczelnią, jak uniwersytet czy politechnika, ale mamy pewne osiągnięcia, którymi się możemy pochwalić, a zwłaszcza tym, że nasza młodzież jest bardzo dobrze wykształcona, na wysokim poziomie – mówił prof. ucz. dr hab. Krzysztof Rejman.
– Myślę, że oprócz tej wiedzy, kompetencji, umiejętności ważna jest odpowiednia formacja. My tutaj na Podkarpaciu zwracamy na to uwagę. Jest to dla nas rzeczą istotną, aby nasi studenci nie czuli się zagubieni w tym, czasami zwariowanym, świecie – dodawał K. Rejman, zapraszając na koniec ministra do akademickiej kaplicy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze