Reklama

Ministerstwo zaprzecza planom likwidacji Służby Celnej

Mimo ogromnej fali protestów funkcjonariuszy Służby Celnej, manifestacji pod siedzibą rządu, „strajków” na przejściach granicznych, polegających na bardzo skrupulatnych kontrolach, skutkujących tworzeniem się kolejek, Ministerstwo Finansów nie wycofuje się z planów stworzenia Krajowej Administracji Skarbowej, która miałaby zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2017 r.

Jak dowiedzieliśmy się w Biurze Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów, jednym z kluczowych powodów powołania KAS jest zmniejszanie szarej strefy oraz uszczelnianie systemu podatkowego. Skonsolidowanie w jeden organizm Służby Celnej, Urzędów Kontroli Skarbowej i Urzędów Skarbowych poprawi efektywność i skuteczność instytucji odpowiedzialnych za pobór danin. To jednak nie oznacza likwidacji Służby Celnej. Skoncentrowanie działań dotyczących zwalczania oszustw i przestępczości podatkowej w jednym urzędzie (celno-skarbowym) pozwoli na sprawne przygotowanie i przeprowadzenie kontroli. Wiedza i doświadczenie zatrudnionych tam funkcjonariuszy (dotychczas rozproszonych pomiędzy administracje celną i skarbową) pozwoli na efektywną walkę z tymi nieprawidłowościami[paywall]. Przyniesie to pozytywne skutki finansowe dla budżetu, a ponadto chronić będzie przedsiębiorców uczciwie prowadzących swoją działalność gospodarczą, którzy obecnie skarżą się na nadmiar kontroli.

Sytuacja jest krytyczna!

W Służbie Celnej od ponad tygodnia trwa największy w historii oddolny protest, który jest wynikiem braku dialogu na temat reformy. Zdaniem związkowców, jest szkodliwa dla interesu publicznego. – Projekt KAS był przygotowany w Ministerstwie Finansów niemal w konspiracji. Został skierowany od razu do Sejmu, bez uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Klub Prawa i Sprawiedliwości wykreślił tę koncepcję ze swojego programu w 2014 roku, ale teraz do niej wrócił. To może być działanie jakiegoś lobby, które chce zniszczyć służbę, która mu przeszkadza, gdyż projekt KAS demontuje Służbę Celną. Z około 14 tysięcy funkcjonariuszy około 10 tysięcy ma zostać rozmundurowanych. Na skutek protestu Skarb Państwa każdego dnia traci setki milionów złotych, przedsiębiorcy czas i pieniądze, zagrożone jest bezpieczeństwo obywateli, bo część kadry każe nam odprawiać towary wbrew poleceniom szefa Służby Celnej o wzmożonych kontrolach, co powoduje że większość jest odprawiana bez jakiejkolwiek kontroli. Sytuacja jest krytyczna! – alarmują związkowcy z Zarządu Głównego Związku Zawodowego Celnicy PL.

Reklama

Chcą ułatwić, a nie ograniczyć

Ministerstwo ze spokojem podchodzi do tych protestów i dywagacji. – Idea łączenia służb odpowiedzialnych za pobór danin w naszym kraju zakłada stworzenie jednej silnej służby, w której bardzo ważną rolę – tak jak dotychczas – pełnić będą funkcjonariusze celni. Obecnie służba celna liczy około 14,5 tysiąca funkcjonariuszy. W ramach Krajowej Administracji Skarbowej powstanie Służba Celno-Skarbowa, będąca jednolitą formacją umundurowaną liczącą około 7 tysięcy osób. W jej skład wejdą ci funkcjonariusze celni, którzy wykonują obecnie między innymi kontrole na granicach, do których dołączy około 800 funkcjonariuszy Wywiadu Skarbowego. Pozostali funkcjonariusze celni, wykonujący obecnie prace biurowo-administracyjne, także otrzymają propozycje zatrudnienia w KAS i będą wykonywać podobne zadania jak do tej pory – poinformowała Anna Szczepańska z Biura Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów.

Dodała, że jednym z założeń KAS jest usprawnienie działania służb odpowiedzialnych za pobór danin. – Tym samym chcemy ułatwić, a nie ograniczyć podatnikom dostęp do urzędów. Nie należy zatem spodziewać się zmniejszenia siatki urzędów odpowiedzialnych za pobór danin. Decyzje o konkretnym wykorzystaniu budynków będących w posiadaniu resortu będą podejmowane racjonalnie, biorąc pod uwagę zarówno dobro podatników, pracowników, jak i potrzeby związane z powołaniem Krajowej Administracji Skarbowej – wyjaśniła.

Reklama

Co z emeryturami?

Ministerstwo Finansów wyjaśniło także kwestię emerytur dla funkcjonariuszy służby celnej. – Obecnie są oni objęci systemem powszechnym i nie mają przywilejów emerytalnych przysługujących większości służb mundurowych. Systemem emerytalnym odpowiednim dla służb mundurowych objęci zostaliby funkcjonariusze pełniący służbę w: komórkach zwalczania przestępczości, komórkach dochodzeniowo-śledczych oraz oddziałach celnych granicznych. Realizowanie tego typu zadań wymaga pełnej dyspozycyjności i niesie bezpośrednie zagrożenie dla życia oraz zdrowia funkcjonariuszy celnych. Nasza propozycja oznaczałaby objęciem uprawnieniami od sześciu do siedmiu tysięcy osób. Przyznanie takich przywilejów wszystkim obecnym funkcjonariuszom celnym, w tym realizującym zadania na przykład z zakresu logistyki, obsługi kadrowej i finansowej, byłoby niesprawiedliwe w stosunku do innych pracowników Krajowej Administracji Skarbowej, którzy będą wykonywać podobne zadania – podsumowała A. Szczepańska.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Szukam - niezalogowany 2016-06-20 20:58:48

    Szukam wlascicielki toyoty auris o rejestracji RJA37*71! Pilnie prosze o pomoc PILNE !!! i kontakt onoono1@op.pl   bede wdzieczny o wszelka informacje!!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    5476 - niezalogowany 2016-06-21 01:08:30

    Zawsze mało . Zweryfikować lekarzy , którzy dali L 4

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2016-06-21 10:35:32

    Nawet tonę snicersów

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama