Mimo ogromnej fali protestów funkcjonariuszy Służby Celnej, manifestacji pod siedzibą rządu, „strajków” na przejściach granicznych, polegających na bardzo skrupulatnych kontrolach, skutkujących tworzeniem się kolejek, Ministerstwo Finansów nie wycofuje się z planów stworzenia Krajowej Administracji Skarbowej, która miałaby zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2017 r.
Jak dowiedzieliśmy się w Biurze Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów, jednym z kluczowych powodów powołania KAS jest zmniejszanie szarej strefy oraz uszczelnianie systemu podatkowego. Skonsolidowanie w jeden organizm Służby Celnej, Urzędów Kontroli Skarbowej i Urzędów Skarbowych poprawi efektywność i skuteczność instytucji odpowiedzialnych za pobór danin. To jednak nie oznacza likwidacji Służby Celnej. Skoncentrowanie działań dotyczących zwalczania oszustw i przestępczości podatkowej w jednym urzędzie (celno-skarbowym) pozwoli na sprawne przygotowanie i przeprowadzenie kontroli. Wiedza i doświadczenie zatrudnionych tam funkcjonariuszy (dotychczas rozproszonych pomiędzy administracje celną i skarbową) pozwoli na efektywną walkę z tymi nieprawidłowościami[paywall]. Przyniesie to pozytywne skutki finansowe dla budżetu, a ponadto chronić będzie przedsiębiorców uczciwie prowadzących swoją działalność gospodarczą, którzy obecnie skarżą się na nadmiar kontroli.
W Służbie Celnej od ponad tygodnia trwa największy w historii oddolny protest, który jest wynikiem braku dialogu na temat reformy. Zdaniem związkowców, jest szkodliwa dla interesu publicznego. – Projekt KAS był przygotowany w Ministerstwie Finansów niemal w konspiracji. Został skierowany od razu do Sejmu, bez uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Klub Prawa i Sprawiedliwości wykreślił tę koncepcję ze swojego programu w 2014 roku, ale teraz do niej wrócił. To może być działanie jakiegoś lobby, które chce zniszczyć służbę, która mu przeszkadza, gdyż projekt KAS demontuje Służbę Celną. Z około 14 tysięcy funkcjonariuszy około 10 tysięcy ma zostać rozmundurowanych. Na skutek protestu Skarb Państwa każdego dnia traci setki milionów złotych, przedsiębiorcy czas i pieniądze, zagrożone jest bezpieczeństwo obywateli, bo część kadry każe nam odprawiać towary wbrew poleceniom szefa Służby Celnej o wzmożonych kontrolach, co powoduje że większość jest odprawiana bez jakiejkolwiek kontroli. Sytuacja jest krytyczna! – alarmują związkowcy z Zarządu Głównego Związku Zawodowego Celnicy PL.
Ministerstwo ze spokojem podchodzi do tych protestów i dywagacji. – Idea łączenia służb odpowiedzialnych za pobór danin w naszym kraju zakłada stworzenie jednej silnej służby, w której bardzo ważną rolę – tak jak dotychczas – pełnić będą funkcjonariusze celni. Obecnie służba celna liczy około 14,5 tysiąca funkcjonariuszy. W ramach Krajowej Administracji Skarbowej powstanie Służba Celno-Skarbowa, będąca jednolitą formacją umundurowaną liczącą około 7 tysięcy osób. W jej skład wejdą ci funkcjonariusze celni, którzy wykonują obecnie między innymi kontrole na granicach, do których dołączy około 800 funkcjonariuszy Wywiadu Skarbowego. Pozostali funkcjonariusze celni, wykonujący obecnie prace biurowo-administracyjne, także otrzymają propozycje zatrudnienia w KAS i będą wykonywać podobne zadania jak do tej pory – poinformowała Anna Szczepańska z Biura Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów.
Dodała, że jednym z założeń KAS jest usprawnienie działania służb odpowiedzialnych za pobór danin. – Tym samym chcemy ułatwić, a nie ograniczyć podatnikom dostęp do urzędów. Nie należy zatem spodziewać się zmniejszenia siatki urzędów odpowiedzialnych za pobór danin. Decyzje o konkretnym wykorzystaniu budynków będących w posiadaniu resortu będą podejmowane racjonalnie, biorąc pod uwagę zarówno dobro podatników, pracowników, jak i potrzeby związane z powołaniem Krajowej Administracji Skarbowej – wyjaśniła.
Ministerstwo Finansów wyjaśniło także kwestię emerytur dla funkcjonariuszy służby celnej. – Obecnie są oni objęci systemem powszechnym i nie mają przywilejów emerytalnych przysługujących większości służb mundurowych. Systemem emerytalnym odpowiednim dla służb mundurowych objęci zostaliby funkcjonariusze pełniący służbę w: komórkach zwalczania przestępczości, komórkach dochodzeniowo-śledczych oraz oddziałach celnych granicznych. Realizowanie tego typu zadań wymaga pełnej dyspozycyjności i niesie bezpośrednie zagrożenie dla życia oraz zdrowia funkcjonariuszy celnych. Nasza propozycja oznaczałaby objęciem uprawnieniami od sześciu do siedmiu tysięcy osób. Przyznanie takich przywilejów wszystkim obecnym funkcjonariuszom celnym, w tym realizującym zadania na przykład z zakresu logistyki, obsługi kadrowej i finansowej, byłoby niesprawiedliwe w stosunku do innych pracowników Krajowej Administracji Skarbowej, którzy będą wykonywać podobne zadania – podsumowała A. Szczepańska.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Szukam wlascicielki toyoty auris o rejestracji RJA37*71! Pilnie prosze o pomoc PILNE !!! i kontakt onoono1@op.pl bede wdzieczny o wszelka informacje!!!!
Zawsze mało . Zweryfikować lekarzy , którzy dali L 4
Szukam wlascicielki toyoty auris o rejestracji RJA37*71! Pilnie prosze o pomoc PILNE !!! i kontakt onoono1@op.pl bede wdzieczny o wszelka informacje!!!!
Zawsze mało . Zweryfikować lekarzy , którzy dali L 4
Nawet tonę snicersów