W słońcu, w deszczu, śniegu, w błocie i znowu w słońcu. W takich warunkach pątnicy odprawili drogę krzyżową, podążając kalwaryjskimi dróżkami. Mieli też okazję obejrzeć i wysłuchać Misterium Męki Pańskiej, przygotowane i odegrane przez mieszkańców Kalwarii Pacławskiej, mieszkańców ościennych miejscowości. Jeden z najstarszych aktorów ma 87 lat.
W Niedzielę Palmową, 24 marca, kalwaryjskie parkingi zapełniły się setkami samochodów i dziesiątkami autokarów. Wiele z nich miało numery rejestracyjne z różnych zakątków Polski. Misterium poprzedziła msza święta i poświęcenie palm. Potem dróżkami kalwaryjskim pątnicy i aktorzy ruszyli w drogę krzyżową.
Misterium rozpoczęło się u podnóża Domku Matki Bożej, gdzie zainscenizowano Ostatnią Wieczerzę, obmycie nóg apostołom, zdradę Judasza, następnie kolejno udano się do Kaplicy Annasza i Kajfasza, Ciemnicy, kaplic na Gradusach aż na wzgórze Golgoty. Jak co roku. Od 27 lat najbardziej ekspresyjną częścią misterium jest biczowanie i śmierć Jezusa na krzyżu.
Po słonecznym początku dnia, po godzinie 12, aura zaczęła się gwałtownie zmieniać. Słońce przykryły ciemne chmury, z których najpierw lunął rzęsisty deszcz, potem gesty śnieg. Kalwaryjskie dróżki pod stopami kilku tysięcy stóp zamieniły się w gęste, poślizgowe błoto. Jezus, rzymska kohorta, trzy Marie, apostołowie, wszyscy ociekali wodą. W atmosferę Misterium Męki Pańskiej wprowadziła niezwykła oprawa muzyczna.
W tym roku w całości skomponowana i zaaranżowana zorkiestrowana przez Henryka Rudawskiego, akordeonistę, kompozytora, wieloletniego nauczyciela instrumentu w katedrze akordeonu w Państwowej Szkole Muzycznej w Przemyślu. Muzyka powstawała przez rok. Do orkiestracji H. Rudawski włączył głównie wiolonczelę i duduk, instrument wykorzystany także w muzyce do „Pasji” Mela Gibsona.
Reżyserskiego wyzwania drugi rok z rzędu podjęła się Lucyna Rudawska, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca Przemyśl, działającego przy Przemyskim Centrum Kultury i Nauki „Zamek”, pomysłodawczyni i współrealizatorka Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej oraz Międzynarodowych Warsztatów Muzyki Gospel w Przemyślu.
– Starałam się, aby wszyscy uczennicy Misterium czerpali z tego jak największą satysfakcję i radość. Połączyłam swoje potrzeby religijne z zawodem, z tym, co lubię robić
Reklama
– opisuje Lucyna Rudawska. Podkreśla jednocześnie, że nie było łatwo podjąć się takiego wyzwania po Zbigniewie Wiarskim z Przemyśla, który przez 25 przygotowywał kalwaryjskie Misterium.
Dodatkowej wymowy dramaturgicznej od lat dodaje narrator Henryk Dryniak. Misterium Męki Pańskiej nagłaśniają dźwiękowcy z Centrum Kulturalnego: Ireneusz Kolaszako, Piotr Krygowski, Jacek Dubiel. W tym roku wsparł ich dźwiękowiec z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej Krzysztof Dedio. Komentarze do rozważań drogi krzyżowej poprowadził gwardian kalwaryjskiego sanktuarium ojciec Krzysztof Hura.
Misterium Męki Pańskiej ma dwie odsłony. Pierwszą w Niedziele Palmową, drugą w Wielki Piątek o godzinie 12.00.
Autor: Artur Wilgucki
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Kto ma Boga w sercu niech zacznie się modlić o pokój.Już czas.
Kto ma Boga w sercu niech zacznie się modlić o pokój.Już czas.