Reklama

Młode pokolenie spotkało się z osobami, które przeżyły wywózki na Syberię i Besarabię

28/02/2015 08:30

„Bo właśnie pamięć – przekazywana z pokolenia na pokolenie – jest najważniejsza” – te słowa przyświecały spotkaniu pokoleń, zorganizowanemu przez stowarzyszenie „Czas na pomoc” w Oleszycach.

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury spotkało się młode pokolenie mieszkańców Oleszyc i okolic, przedstawiciele władz samorządowych, ale przede wszystkim osoby, które przeżyły wywózki na Syberię i Besarabię podczas II wojny światowej.

Bezpośredni uczestnicy tamtych wydarzeń dzielili się swoimi traumatycznymi przeżyciami, wspominając to, czego doświadczyli na wygnaniu, a więc: strach, głód, mróz, choroby, wszy, śmierć najbliższych. – Czworo rodzeństwa zostało na Syberii już na zawsze – opowiadał Stanisław Brzyski z Dachnowa. 


fot.Tomasz Mielnik
Uroczystości towarzyszyły m.in. projekcja filmu i koncert.

Choć mieli wówczas kilka, co najwyżej kilkanaście lat, tamte wydarzenia wpisały się w ich pamięć na zawsze.

Prócz wspomnień i rozmów czas spotkania wypełnił film Na nieludzką ziemię oraz koncert w wykonaniu młodzieży.

Reklama

Spotkaniu towarzyszyła okolicznościowa wystawa rzeszowskiego oddziału IPN „Zesłańcy Sybiracy Deportowani” oraz wystawa prac plastycznych Grzegorza Wlazło. 


fot.Tomasz Mielnik
Spotkanie pokoleń wypełniło salę widowiskową Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Oleszycach.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama