„Bo właśnie pamięć – przekazywana z pokolenia na pokolenie – jest najważniejsza” – te słowa przyświecały spotkaniu pokoleń, zorganizowanemu przez stowarzyszenie „Czas na pomoc” w Oleszycach.
W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury spotkało się młode pokolenie mieszkańców Oleszyc i okolic, przedstawiciele władz samorządowych, ale przede wszystkim osoby, które przeżyły wywózki na Syberię i Besarabię podczas II wojny światowej.
Bezpośredni uczestnicy tamtych wydarzeń dzielili się swoimi traumatycznymi przeżyciami, wspominając to, czego doświadczyli na wygnaniu, a więc: strach, głód, mróz, choroby, wszy, śmierć najbliższych. – Czworo rodzeństwa zostało na Syberii już na zawsze – opowiadał Stanisław Brzyski z Dachnowa.
fot.Tomasz Mielnik
Uroczystości towarzyszyły m.in. projekcja filmu i koncert.
Choć mieli wówczas kilka, co najwyżej kilkanaście lat, tamte wydarzenia wpisały się w ich pamięć na zawsze.
Prócz wspomnień i rozmów czas spotkania wypełnił film Na nieludzką ziemię oraz koncert w wykonaniu młodzieży.
Spotkaniu towarzyszyła okolicznościowa wystawa rzeszowskiego oddziału IPN „Zesłańcy Sybiracy Deportowani” oraz wystawa prac plastycznych Grzegorza Wlazło.

fot.Tomasz Mielnik
Spotkanie pokoleń wypełniło salę widowiskową Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Oleszycach.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze