Reklama

Młodzi myśliciele z „Kopernika”

05/04/2022 13:57

W minionym tygodniu uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu – Ismena Leśko, Maciej Kozdrowicki i Jowita Wasyliszyn – otrzymali rekomendację do Zawodów Centralnych Olimpiady Filozoficznej w Warszawie. To ogromny sukces, zwłaszcza, że filozofia nie jest przedmiotem wiodącym w szkołach średnich. Na szczęście jedna godzina tygodniowo zajęć w klasie pierwszej wystarczyła, aby profesor Andrzej Sarnicki i profesor Jakub Duda zaszczepili w młodzieży zainteresowanie tą wyjątkową dziedziną nauki.

Olimpiady przedmiotowe to bardzo ambitne przedsięwzięcie dla każdego ucznia oraz opiekuna merytorycznego, który musi prowadzić podopiecznego i mobilizować go do ciężkiej pracy na wszystkich etapach zawodów. Konkurs filozoficzny ma ich  trzy. Pierwszy polega na przygotowaniu przez ucznia pracy pisemnej – eseju filozoficznego. Kolejny, okręgowy etap dzieli się na dwie części, które obejmują przystąpienie do testu wiedzy oraz napisanie eseju w oparciu o wybrany cytat.[paywall] Centralny, ogólnopolski finał to obrona tezy zawartej w eseju z etapu szkolnego. Uzyskanie tytułu finalisty równa się zwolnieniu z egzaminu maturalnego z filozofii. – Z sześciorga osób rekomendowanych do etapu centralnego w województwie trójka jest z naszego liceum – mówi prof. Jakub Duda. – Gdyby nie ciężka praca uczniów, ale także moja i profesora Sarnickiego, trudno byłoby mówić o sukcesie – dodaje.

Pasja zrodzona z przypadku

Reklama

Jowita Wasyliszyn, uczennica klasy o profilu językowym, z filozofią związała się przypadkowo. Początkowo wydawała jej się odległa i trudna, ale dzięki swojej ciekawości świata oraz lekcjom z profesorem Dudą zdecydowała się na wzięcie udziału w olimpiadzie. Po dostaniu się do etapu okręgowego w pierwszej klasie wzięła udział w interdyscyplinarnych warsztatach filozoficznych. W tym roku uzyskała najwyższą punktację ze wszystkich rekomendowanych do etapu centralnego. Zapytana, co zaintrygowało ją w filozofii, odpowiada:  – Ta dziedzina naprawdę ma w sobie coś wyjątkowego; pozwala odkryć świat, bardzo rozwija umysł oraz umiejętność argumentacji i przede wszystkim jest niesamowicie różnorodna, każdy może znaleźć w niej coś dla siebie! Jeśli chodzi o mojego ulubionego filozofa, wybór nie jest prosty, ale mogłabym wskazać tutaj Richarda Rorty’ego, przedstawiciela neopragmatyzmu. W jego poglądach najbardziej podoba mi się wzorzec liberalnej ironistki – osoby, która ma dystans do swej własnej wizji świata i jednocześnie świadomość, że jej słownik finalny (indywidualny zestaw słów, zbiór sposobów rozumienia świata każdej jednostki) nie jest tym najlepszym, a tylko jednym z możliwych. Osobiście uważam, że ujęcie Rortyego jest bardzo racjonalne i sama staram się kroczyć przez życie między innymi w oparciu o prawdy, które on głosił.

Uczestnikom olimpiady filozoficznej oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 
MP
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama