Na ćwierć wieku radni gminy Gać użyczyli Komendzie Głównej Ochotniczego Hufca Pracy budynek Orkanowego Uniwersytetu Ludowego w Gaci.
Gacki uniwersytet ludowy wybudowany został jeszcze przed II wojną światową, w latach 1935 – 1936. Kierownikiem uniwersytetu był inż. Ignacy Solarz, znany wówczas działacz ludowy i oświatowy. Prowadził uniwersytet wraz ze swoją żoną, Zofią. Projekt domu w stylu zakopiańskim opracował architekt Jan Koszyc-Witkiewicz (bratanek słynnego Witkacego), a roboty prowadził majster budowlany Józef Wilk z Siedleczki. Budynek powstał ze składek społecznych przy ogromnym zaangażowaniu mieszkańców Gaci oraz wsi z okolicznych powiatów.Uniwersytet prowadził szeroko pojętą działalność oświatowo-wychowawczą, tak wówczas potrzebną młodzieży polskiej wsi. Do 1939 r. odbyło się tu 14 kursów, w których uczestniczyło 542 dziewcząt i chłopców. Trzeba wiedzieć, że właśnie w Gaci, w mieszkaniu lewicowego poety chłopskiego Wojciecha Skuzy, narodziła się 3 lutego 1936 r. „Deklaracja Praw Młodego Pokolenia Polski”, której oficjalne przyjęcie, podpisanie i ogłoszenie nastąpiło później w Kroczkowej. Po wojnie uniwersytet został w 1945 r. reaktywowany, potem mieściła się tu czasowo szkoła, a od 1968 r. w dwóch jego salach urządzono Wiejską Izbę Pamiątek. Dopiero w 1981 r. zainteresowano się opuszczonym budynkiem, który został przejęty przez Związek Młodzieży Wiejskiej i poddany remontowi. W 1984 r. podjęto starania o reaktywowanie uniwersytetu i 27 października 1985 r. na „Gackiej Górce” rozpoczęły się zajęcia w spółdzielczym Uniwersytecie Ludowym im. Ignacego Solarza, które nie trwały jednak długo. Od 2011 r. został wyremontowany przez gminę przy wsparciu Wojewódzkiego Podkarpackiego Konserwatora Zabytków.
Prace ruszą jeszcze w tym miesiącu
– Udało się nam nawiązać współpracę z zarządem głównym Ochotniczego Hufca Pracy dzięki posłowi Janowi Buremu. Przez ostatnie lata ze środków własnych, jak też pozyskanych z Unii Europejskiej oraz od konserwatora zabytków w Przemyślu staraliśmy się corocznie wykonać kolejny etap remontu zabytkowego budynku. Przez wiele lat poszukiwaliśmy pomysłu na zagospodarowanie obiektu, na powrót do korzeni. Sporo udało się zrobić, ale znacznie więcej zostało jeszcze do zrobienia – powiedziała wójt gminy Gać Grażyna Pieniążek.
Resztę prac remontowo-modernizacyjnych wykona OHP. Wiadomo, że zainwestuje ok. 1 mln zł i utworzy tam Ośrodek Szkolenia i Wychowania wraz z zakwaterowaniem. Młodzi ludzie będą się tam uczyć np. krycia słomą dachów, czyli kształcić w zakresie ginących zawodów. Ośrodek ma być też miejscem współpracy międzynarodowej w zakresie szkolenia młodzieży. Zapewnił o tym podczas uroczystej sesji Rady Gminy Gać komendant główny Ochotniczego Hufca Pracy w Warszawie Marian Najdychor. Prace mają ruszyć jeszcze w tym miesiącu.
– Chcemy, aby w budynku uniwersytetu młodzież kształciła się w tak zwanych ginących zawodach, jak: kamieniarz, strzecharz czy zdun. W ramach projektu będą tu realizować nowatorskie przedsięwzięcia na rzecz poprawy sytuacji ludzi młodych na podkarpackim rynku pracy poprzez realizację szkoleń i kursów w dziedzinach tradycyjnego rzemiosła – powiedział M. Najdychor.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze