Reklama

Mniej Polaków chodzi na msze

09/01/2018 20:06

O 2,1 punktu procentowego spadła w archidiecezji przemyskiej liczba uczestniczących w niedzielnych mszach św. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK).

Badanie przeprowadzane jest co roku w październiku. Właśnie poznaliśmy wyniki z liczenia wiernych w 2016 r. Dla Kościoła nie są to dane optymistyczne – udział Polaków w mszach był wyraźnie mniejszy niż przed rokiem.

W 2016  roku w Polsce w niedzielnej eucharystii uczestniczyło[paywall] 36,7 proc. zobowiązanych katolików, a do komunii świętej przystąpiło 16 proc. W stosunku  do  2015  roku  wskaźnik dominicantes spadł o 3,1  pkt. procentowego,  zaś  wskaźnik communicantes o 1 pkt. procentowy.

Ogółem w całym kraju odprawiano co niedzielę około 48 tys. mszy św. Polscy katolicy najchętniej wybierali te w godzinach porannych (pomiędzy 8 a 11).

Reklama

Jak zawsze mocne wiarą jest Podkarpacie. Najwyższy poziom  wskaźnika dominicantes odnotowano w diecezji tarnowskiej (66,9 proc.), rzeszowskiej (60,5 proc.) i przemyskiej (56,4 proc.). Najniższy w diecezjach: szczecińsko-kamieńskiej (22,7 proc.), łódzkiej  (23,4 proc)  i  koszalińsko-kołobrzeskiej (24,4 proc.). 

We wszystkich diecezjach zauważalny jest spadek osób uczestniczących w liturgii. W archidiecezji przemyskiej rok wcześniej dominicantes wynosił 58,5 proc., a więc o 2,1 pkt. proc. więcej.

 

Reklama

Więcej przystępuje do komunii

Wprawdzie wskaźnik communicantes w skali ogólnopolskiej również spadł, ale w niektórych diecezjach był wyższy. Przykładem jest przemyska, w której wyniósł 16,6 proc. (wzrost o 0,3 pkt. proc.). Najwyższy był natomiast w diecezji tarnowskiej (25,3 proc.), opolskiej (21,1 proc.) i zamojsko-lubaczowskiej (20,1 proc.) zaś najniższy w diecezji sosnowieckiej (10,3 proc.), szczecińsko-kamieńskiej (10,5 proc.) i koszalińsko-kołobrzeskiej (10,5 proc.).

Z danych ISKK wynika, że w archidiecezji przemyskiej istnieje 390 parafii, w tym 364 diecezjalne i 26 zakonnych, a pracuje w nich 811 księży (na 980 inkardynowanych, czyli podległych biskupowi przemyskiemu). Jest to też trzecia diecezja pod względem liczby kleryków – 98.

Reklama

W 2016 r. w archidiecezji przemyskiej udzielono 8 758 chrztów, do I komunii świętej przystąpiło 5891 dzieci, sakrament bierzmowania przyjęło 8524 osoby, a zawartych zostało 4214 małżeństw. Wynika z tego, że liczba osób przystępujących do sakramentów wzrosła w stosunku do roku 2015. Zmniejszyła się jedynie liczba osób przystępujących do sakramentu bierzmowania. Rośnie także liczba spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Na początku 2016 r. w archidiecezji przemyskiej było ich 179. W ciągu roku rozstrzygnięto 116, a nowych doszło tyle, że na koniec roku było ich 264.

 

Reklama

Diecezja zamojsko-lubaczowska

W diecezji zamojsko-lubaczowskiej dominicantes wyniósł 41,5 proc., a communicantes 20,1 proc. (rok wcześniej 45,2 proc. i 22 proc.). Diecezja miała 466 księży inkardynowanych, spośród których 353 pracuje duszpastersko. Udzielono 4 615 chrztów, 4 253 dzieci przystąpiło do I komunii św., a 4681 osób do bierzmowania. Zawarto także 2 160 małżeństw. Na początku roku w sądzie biskupim było 146 spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa, a na koniec 116.

Z uzyskanych danych za wcześnie, aby wyciągać daleko idące wnioski. W ostatnich 5 latach wskaźnik dominicantes utrzymywał się na stałym poziomie 39 – 40 proc. Wcześniej bywało tez tak, że odnotowano kilkuprocentowy spadek, by w następnym zauważyć jeszcze większy wzrost. Faktem jest natomiast, że na przestrzeni lat widać malejącą frekwencję w kościołach przy jednoczesnym wzrośnie liczy przystępujących do komunii.

Reklama


Dominicantes – oblicza się jako odsetek katolików uczęszczających na niedzielną mszę św. w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych.

Communicantes – oblicza się jako odsetek katolików przyjmujących komunię św. w trakcie niedzielnej mszy św. w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Ozzman - niezalogowany 2018-01-09 20:32:18

    ''Puste kościołyŚmierdzi szatanemWszyscy macie przejebane''FRONTSIDE - LEGENDA - TEKSTOWO.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2018-01-09 23:42:15

     A może wystarczyłoby mniej wiernych uczęszcza do kościoła ?Suweren rozpasiony przez PISoBOLSZEWIĘ to leniwy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ozzman - niezalogowany 2018-01-10 01:03:33

    YOUTUBE.COM - ZIELONE ŻABKI - TO NIE RELIGIA

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości