O 2,1 punktu procentowego spadła w archidiecezji przemyskiej liczba uczestniczących w niedzielnych mszach św. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK).
Badanie przeprowadzane jest co roku w październiku. Właśnie poznaliśmy wyniki z liczenia wiernych w 2016 r. Dla Kościoła nie są to dane optymistyczne – udział Polaków w mszach był wyraźnie mniejszy niż przed rokiem.
W 2016 roku w Polsce w niedzielnej eucharystii uczestniczyło[paywall] 36,7 proc. zobowiązanych katolików, a do komunii świętej przystąpiło 16 proc. W stosunku do 2015 roku wskaźnik dominicantes spadł o 3,1 pkt. procentowego, zaś wskaźnik communicantes o 1 pkt. procentowy.
Ogółem w całym kraju odprawiano co niedzielę około 48 tys. mszy św. Polscy katolicy najchętniej wybierali te w godzinach porannych (pomiędzy 8 a 11).
Jak zawsze mocne wiarą jest Podkarpacie. Najwyższy poziom wskaźnika dominicantes odnotowano w diecezji tarnowskiej (66,9 proc.), rzeszowskiej (60,5 proc.) i przemyskiej (56,4 proc.). Najniższy w diecezjach: szczecińsko-kamieńskiej (22,7 proc.), łódzkiej (23,4 proc) i koszalińsko-kołobrzeskiej (24,4 proc.).
We wszystkich diecezjach zauważalny jest spadek osób uczestniczących w liturgii. W archidiecezji przemyskiej rok wcześniej dominicantes wynosił 58,5 proc., a więc o 2,1 pkt. proc. więcej.
Wprawdzie wskaźnik communicantes w skali ogólnopolskiej również spadł, ale w niektórych diecezjach był wyższy. Przykładem jest przemyska, w której wyniósł 16,6 proc. (wzrost o 0,3 pkt. proc.). Najwyższy był natomiast w diecezji tarnowskiej (25,3 proc.), opolskiej (21,1 proc.) i zamojsko-lubaczowskiej (20,1 proc.) zaś najniższy w diecezji sosnowieckiej (10,3 proc.), szczecińsko-kamieńskiej (10,5 proc.) i koszalińsko-kołobrzeskiej (10,5 proc.).
Z danych ISKK wynika, że w archidiecezji przemyskiej istnieje 390 parafii, w tym 364 diecezjalne i 26 zakonnych, a pracuje w nich 811 księży (na 980 inkardynowanych, czyli podległych biskupowi przemyskiemu). Jest to też trzecia diecezja pod względem liczby kleryków – 98.
W 2016 r. w archidiecezji przemyskiej udzielono 8 758 chrztów, do I komunii świętej przystąpiło 5891 dzieci, sakrament bierzmowania przyjęło 8524 osoby, a zawartych zostało 4214 małżeństw. Wynika z tego, że liczba osób przystępujących do sakramentów wzrosła w stosunku do roku 2015. Zmniejszyła się jedynie liczba osób przystępujących do sakramentu bierzmowania. Rośnie także liczba spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Na początku 2016 r. w archidiecezji przemyskiej było ich 179. W ciągu roku rozstrzygnięto 116, a nowych doszło tyle, że na koniec roku było ich 264.
W diecezji zamojsko-lubaczowskiej dominicantes wyniósł 41,5 proc., a communicantes 20,1 proc. (rok wcześniej 45,2 proc. i 22 proc.). Diecezja miała 466 księży inkardynowanych, spośród których 353 pracuje duszpastersko. Udzielono 4 615 chrztów, 4 253 dzieci przystąpiło do I komunii św., a 4681 osób do bierzmowania. Zawarto także 2 160 małżeństw. Na początku roku w sądzie biskupim było 146 spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa, a na koniec 116.
Z uzyskanych danych za wcześnie, aby wyciągać daleko idące wnioski. W ostatnich 5 latach wskaźnik dominicantes utrzymywał się na stałym poziomie 39 – 40 proc. Wcześniej bywało tez tak, że odnotowano kilkuprocentowy spadek, by w następnym zauważyć jeszcze większy wzrost. Faktem jest natomiast, że na przestrzeni lat widać malejącą frekwencję w kościołach przy jednoczesnym wzrośnie liczy przystępujących do komunii.
Dominicantes – oblicza się jako odsetek katolików uczęszczających na niedzielną mszę św. w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych.
Communicantes – oblicza się jako odsetek katolików przyjmujących komunię św. w trakcie niedzielnej mszy św. w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.''Puste kościołyŚmierdzi szatanemWszyscy macie przejebane''FRONTSIDE - LEGENDA - TEKSTOWO.PL
A może wystarczyłoby mniej wiernych uczęszcza do kościoła ?Suweren rozpasiony przez PISoBOLSZEWIĘ to leniwy.
YOUTUBE.COM - ZIELONE ŻABKI - TO NIE RELIGIA
YOUTUBE.COM - PRAWDZIWE OBLICZE KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO
YOUTUBE.COM - KOŚCIÓŁ ZDRADZIŁ WIERZĄCYCH
YOUTUBE.COM - KŁAMSTWA KOŚCIOŁA CZ. 5 EWANGELIA POKOJU WG SŁÓW JEZUSA - CUDOWNE SŁOWA DO LUDZI TEST DLA DUSZ
to nie suweren leniwy tylko kościół zboczył z drogi wiary i zajął się polityką. i w tym tkwi sedno odejscia wiernych
Msze coraz bardziej przypominają zloty partyjne.O Bogu raczej się nie mówi.To takie niewygodne
Skoro księża na mszach udzielają lekcji marksizmu i leninizmu to trudno się temu dziwić.Instrukcje płyną prosto z franciszkańskiego Watykanu.
Patrz a wszyscy są pewni że z PISoBOLSZEWICKIEJ Kłamczyńskiej Nowogrodzkiej.
za kilkanaście lat kościoły będą prawie puste, ludzie starsi powoli wymierają a młodzi maja poszerzone horyzonty, nie boją się straszenia przez kościół piekłem, zresztą większość księży poszło by tam za kłamstwa, obżarstwo,chciwość obnoszenie się bogactwem, pedofilię którą zamiata się pod dywan, nachalne wtrącanie się do polityki itp., kochani to już nie jest średniowiecze , no może trochę na Podkarpaciu...
Kultura z unii europejskiej i wiara w Boga na banknocie EURO
bedzie jeszcze gorzej,a ksieza kroja kase i sa pazerni
Do kościoła nie chodzicie na ofiarke nie dajecie do nieba iść chcecie do dupy pojdzecie!
''Puste kościołyŚmierdzi szatanemWszyscy macie przejebane''FRONTSIDE - LEGENDA - TEKSTOWO.PL
A może wystarczyłoby mniej wiernych uczęszcza do kościoła ?Suweren rozpasiony przez PISoBOLSZEWIĘ to leniwy.
YOUTUBE.COM - ZIELONE ŻABKI - TO NIE RELIGIA