– Z aktualnie pozyskanym finansowaniem uda się nam wymienić ponad 6 tysięcy opraw, a biorąc pod uwagę dotychczasowe modernizacje, można powiedzieć, że 99 procent oświetlenia w mieście będzie oświetleniem energooszczędnym – powiedział prezydent Przemyśla Wojciech Bakun na wieść o otrzymaniu przez miasto z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” prawie 4 mln zł.
Kilka dni temu rozstrzygnięta została 9. edycja rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”, poświęcona tym razem modernizacji infrastruktury oświetleniowej (projekt „Rozświetlamy Polskę”). Samorządom w całej Polsce przyznano prawie 1 mld zł na 1 tys. 214 inwestycji. Miasto Przemyśl otrzymało aż 3 mln 914 tys. zł! To już drugi w tym roku tak potężny zastrzyk gotówki na ten cel. W ramach „Polskiego Ładu” na modernizację oświetlenia nadsański gród otrzymał na początku br. 5 mln zł i większość prac związanych z wymianą opraw została już wykonana.
W 9. edycji programu każda gmina i związek międzygminny mogły złożyć jeden wniosek o wsparcie na modernizację infrastruktury oświetleniowej. Ten maksymalnie mógł opiewać na kwotę 4 mln zł, więc Przemyśl zbliżył się do maksimum.
– Wsparcie dotyczy[paywall]. modernizacji infrastruktury oświetleniowej, której efektem będzie poprawa efektywności energetycznej przez obniżenie energochłonności oświetlenia. Wnioski o dofinansowanie nie mogły obejmować budowy nowych instalacji oświetleniowych, zastępujących istniejące. Przyznane dofinansowanie wynosi 80 procent wartości inwestycji. Wkład własny naszego samorządu to 20 procent
– wyjaśnił prezydent W. Bakun.
Przemyski wniosek nosi nazwę „Modernizacja oświetlenia ulicznego w Przemyślu – wymiana opraw energochłonnych na oprawy LED” i jest bardzo dobrym uzupełnieniem trwającej od dłuższego czasu inwestycji. W jej trakcie zaplanowano wymianę łącznie 2 tys. 111 opraw oświetlenia drogowego, 463 opraw parkowych oraz 83 słupów oświetleniowych oraz doświetlenie aż 54 przejść drogowych.
– Na wymianę oświetlenia w mieście łącznie w ciągu trzech lat wydamy ponad 11 milionów złotych, z czego dofinansowanie to kwota przekraczająca 10 milionów złotych. Kolejnym krokiem będzie sukcesywna likwidacja tak zwanych czarnych plam czyli ulic, które nie posiadają oświetlenia, a przy których w ostatnich latach wybudowanych zostało sporo budynków mieszkalnych – podsumował W. Bakun.
Warto dodać, że nie tylko Przemyśl otrzymał spore dofinansowanie na modernizację infrastruktury oświetleniowej w ramach projektu „Rozświetlamy Polskę”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze