Reklama

Modernizacji oświetlenia ulicznego w Przemyślu ciąg dalszy

– Z aktualnie pozyskanym finansowaniem uda się nam wymienić ponad 6 tysięcy opraw, a biorąc pod uwagę dotychczasowe modernizacje, można powiedzieć, że 99 procent oświetlenia w mieście będzie oświetleniem energooszczędnym – powiedział prezydent Przemyśla Wojciech Bakun na wieść o otrzymaniu przez miasto z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” prawie 4 mln zł.

Kilka dni temu rozstrzygnięta została 9. edycja rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”, poświęcona tym razem modernizacji infrastruktury oświetleniowej (projekt „Rozświetlamy Polskę”). Samorządom w całej Polsce przyznano prawie 1 mld zł na 1 tys. 214 inwestycji. Miasto Przemyśl otrzymało aż 3 mln 914 tys. zł! To już drugi w tym roku tak potężny zastrzyk gotówki na ten cel. W ramach „Polskiego Ładu” na modernizację oświetlenia nadsański gród otrzymał na początku br. 5 mln zł i większość prac związanych z wymianą opraw została już wykonana.

W 9. edycji programu każda gmina i związek międzygminny mogły złożyć jeden wniosek o wsparcie na modernizację infrastruktury oświetleniowej. Ten maksymalnie mógł opiewać na kwotę 4 mln zł, więc Przemyśl zbliżył się do maksimum.

Reklama

– Wsparcie dotyczy[paywall]. modernizacji infrastruktury oświetleniowej, której efektem będzie poprawa efektywności energetycznej przez obniżenie energochłonności oświetlenia. Wnioski o dofinansowanie nie mogły obejmować budowy nowych instalacji oświetleniowych, zastępujących istniejące. Przyznane dofinansowanie wynosi 80 procent wartości inwestycji. Wkład własny naszego samorządu to 20 procent

– wyjaśnił prezydent W. Bakun.

Ponad 10 mln zł dofinansowania

Przemyski wniosek nosi nazwę „Modernizacja oświetlenia ulicznego w Przemyślu – wymiana opraw energochłonnych na oprawy LED” i jest bardzo dobrym uzupełnieniem trwającej od dłuższego czasu inwestycji. W jej trakcie zaplanowano  wymianę łącznie 2 tys. 111 opraw oświetlenia drogowego, 463 opraw parkowych oraz 83 słupów oświetleniowych oraz doświetlenie aż 54 przejść drogowych.

Reklama

– Na wymianę oświetlenia w mieście łącznie w ciągu trzech lat wydamy ponad 11 milionów złotych, z czego dofinansowanie to kwota przekraczająca 10 milionów złotych. Kolejnym krokiem będzie sukcesywna likwidacja tak zwanych czarnych plam czyli ulic, które nie posiadają oświetlenia, a przy których w ostatnich latach wybudowanych zostało sporo budynków mieszkalnych – podsumował W. Bakun.

Warto dodać, że nie tylko Przemyśl otrzymał spore dofinansowanie na modernizację infrastruktury oświetleniowej w ramach projektu „Rozświetlamy Polskę”.

  • Gmina Tryńcza otrzymała 1 mln 904 tys. 560 zł,
  • gmina Narol – 1 mln 240 tys. 320 zł,
  • gmina Oleszyce – 1 mln 67 tys. 40 zł,
  • gmina Cieszanów – 908 tys. 960 zł,
  • gmina Lubaczów – 906 tys. 100 zł,
  • gmina Żurawica – 905 tys. 920 zł,
  • gmina Krzywcza – 689 tys. 700 zł,
  • gmina Stary Dzików – 685 tys. 520 zł,
  • gmina Roźwienica – 521 tys. 360 zł,
  • miasto Lubaczów – 497 tys. zł,
  • miasto Radymno – 376 tys. 960 zł,
  • gmina Adamówka – 299 tys. 440 zł,
  • gmina Pruchnik – 203 tys. 300 zł,
  • gmina Wielkie Oczy – 66 tys. 800 zł.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama