Reklama

Można już „śmigać” obwodnicą Narola

Obwodnica Narola jest już czwartą – po Cieszanowie, Oleszycach i Lubaczowie – obwodnicą zrealizowaną przez samorząd województwa podkarpackiego w powiecie lubaczowskim w latach 2014 – 2020. Łączny koszt jej powstania to ponad 26 mln zł.

– Dziękuję. Tak zwyczajnie, zarówno w imieniu własnym, rady miejskiej, jak i mieszkańców Narola za tę trasę. Było to bardzo trudne zadanie i wiele lat oczekiwane ze strony mieszkańców. Prace trwały prawie półtora roku, a w ich efekcie mamy nie tylko obwodnicę, ale dwa ronda, dwa skrzyżowania i most na rzece Tanew. Obwodnica odciąży nasz rynek głównie od samochodów ciężarowych – powiedział burmistrz miasta i gminy Narol Grzegorz Dominik[paywall].

Inwestorem przedsięwzięcia był Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, wykonawcą firma Strabag sp. z o.o. Łączny koszt – jak już wspomnieliśmy – to ponad 26 mln zł, natomiast wartość dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020, czyli ze środków Unii Europejskiej, wyniosła ponad 22 mln zł.

Reklama

Odciążenie dla centrum

– W ciągu pięciu ostatnich minut przejechało tędy siedem ciężkich tirów, co świadczy o tym, jaki ruch tędy się odbywa. To wszystko zostanie za chwilę wyprowadzone z centrum Narola i to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców i wszystkich, którzy na co dzień borykali się z tymi kłopotami. Musimy dbać o warunki zamieszkania, w tym o czystość środowiska, a ta obwodnica właśnie to spowoduje, że takich zanieczyszczeń, tych spalin już więcej w Narolu nie będzie – powiedział podczas otwarcia marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Warto dodać, że w ramach inwestycji – oprócz drogi obwodowej – wybudowano dwa ronda, most na rzece Tanew, chodniki i przejścia dla pieszych oraz ścieżkę pieszo-rowerową. Przebudowane zostały zjazdy indywidualne i publiczne, droga została oświetlona w rejonie skrzyżowań. Powstały też odwodnienia, kanalizacja deszczowa i przepusty oraz dodatkowa jezdnia, zapewniająca dostęp komunikacyjny do poszczególnych działek.

Reklama

Trzy bardzo potrzebne kilometry

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali m.in.: poseł na Sejm RP Teresa Pamuła, marszałek województwa podkarpackiego W. Ortyl, burmistrz miasta i gminy Narol G. Dominik, starosta lubaczowski Zenon Swatek czy dyrektor PZDW Piotr Miąso. Narolska obwodnica liczy 3 km.

– Od dziś w Narolu będzie się mieszkało bezpieczniej, łatwiej i ciszej, a ten ciężki ruch, który widzieliśmy tutaj przed chwilą zostanie z miasta wyprowadzony na zewnątrz. Dzięki tym wszystkim inwestycjom obwodnicowym w naszym powiecie nastąpiła zauważalna zmiana w jakości podróżowaniu, co bardzo cieszy mieszkańców i turystów – powiedział starosta lubaczowski Z. Swatek.

Reklama
– Obwodnica Narola uzupełnia podstawowy układ komunikacyjny tej części województwa, która nie jest obsługiwana przez żadną z dróg krajowych. W ostatnim czasie przebudowie uległy także odcinki dróg wojewódzkich pomiędzy obwodnicami Oleszyc i Lubaczowa, odcinek Lipina - Oleszyce oraz Lubaczów – Basznia Dolna – podsumował dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie P. Miąso.


fot.Urząd Marszałkowski w Rzeszowie
Obwodnica Narola liczy 3 km.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama