Obwodnica Narola jest już czwartą – po Cieszanowie, Oleszycach i Lubaczowie – obwodnicą zrealizowaną przez samorząd województwa podkarpackiego w powiecie lubaczowskim w latach 2014 – 2020. Łączny koszt jej powstania to ponad 26 mln zł.
– Dziękuję. Tak zwyczajnie, zarówno w imieniu własnym, rady miejskiej, jak i mieszkańców Narola za tę trasę. Było to bardzo trudne zadanie i wiele lat oczekiwane ze strony mieszkańców. Prace trwały prawie półtora roku, a w ich efekcie mamy nie tylko obwodnicę, ale dwa ronda, dwa skrzyżowania i most na rzece Tanew. Obwodnica odciąży nasz rynek głównie od samochodów ciężarowych – powiedział burmistrz miasta i gminy Narol Grzegorz Dominik[paywall].
Inwestorem przedsięwzięcia był Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, wykonawcą firma Strabag sp. z o.o. Łączny koszt – jak już wspomnieliśmy – to ponad 26 mln zł, natomiast wartość dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020, czyli ze środków Unii Europejskiej, wyniosła ponad 22 mln zł.
– W ciągu pięciu ostatnich minut przejechało tędy siedem ciężkich tirów, co świadczy o tym, jaki ruch tędy się odbywa. To wszystko zostanie za chwilę wyprowadzone z centrum Narola i to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców i wszystkich, którzy na co dzień borykali się z tymi kłopotami. Musimy dbać o warunki zamieszkania, w tym o czystość środowiska, a ta obwodnica właśnie to spowoduje, że takich zanieczyszczeń, tych spalin już więcej w Narolu nie będzie – powiedział podczas otwarcia marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
Warto dodać, że w ramach inwestycji – oprócz drogi obwodowej – wybudowano dwa ronda, most na rzece Tanew, chodniki i przejścia dla pieszych oraz ścieżkę pieszo-rowerową. Przebudowane zostały zjazdy indywidualne i publiczne, droga została oświetlona w rejonie skrzyżowań. Powstały też odwodnienia, kanalizacja deszczowa i przepusty oraz dodatkowa jezdnia, zapewniająca dostęp komunikacyjny do poszczególnych działek.
Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali m.in.: poseł na Sejm RP Teresa Pamuła, marszałek województwa podkarpackiego W. Ortyl, burmistrz miasta i gminy Narol G. Dominik, starosta lubaczowski Zenon Swatek czy dyrektor PZDW Piotr Miąso. Narolska obwodnica liczy 3 km.
– Od dziś w Narolu będzie się mieszkało bezpieczniej, łatwiej i ciszej, a ten ciężki ruch, który widzieliśmy tutaj przed chwilą zostanie z miasta wyprowadzony na zewnątrz. Dzięki tym wszystkim inwestycjom obwodnicowym w naszym powiecie nastąpiła zauważalna zmiana w jakości podróżowaniu, co bardzo cieszy mieszkańców i turystów – powiedział starosta lubaczowski Z. Swatek.

fot.Urząd Marszałkowski w Rzeszowie
Obwodnica Narola liczy 3 km.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze