Reklama

Mural na 50-lecie SP1 w Lubaczowie. Piękny jubileusz podstawówki [ZDJĘCIA]

Pół wieku temu w lubaczowskiej Szkole Podstawowej nr 1 zasiedli w ławkach pierwsi uczniowie. Jubileusz 50-lecia istnienia placówki świętowano 17 września. Nie brakowało sentymentalnych wspomnień i ważnych akcentów. Z okazji uroczystości odsłonięto mural upamiętniający patrona szkoły i zakopano w ziemi kapsułę czasu.

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęła msza św. odprawiona w kościele pw. św. Karola Boromeusza.

Po niej przyszedł czas na ważny punkt obchodów – odsłonięcie muralu na budynku szkoły, upamiętniającego generała Stanisława Dąbka, będącego efektem projektu „Lubaczów w drodze do niepodległości”, realizowanego przez Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie dzięki[paywall] dofinansowaniu z Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022.


Jego autorką jest absolwentka Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie lubaczowianka Magdalena Szpyt.

Reklama


Warto podkreślić, że na jubileuszu obecny był członek rodziny patrona szkoły – Stanisław Nowak. Przy okazji uroczystego odsłonięcia muralu dyrektor SP 1 Piotr Salik nawiązał do historii szkoły, podkreślając, że choć dziś to placówka o nowoczesnym wyglądzie, od 1971 roku przechodziła wiele różnych zmian.

Kapsuła czasu SP1

Drugim ważnym momentem obchodów 50-lecia było umieszczenie w ziemi symbolicznej kapsuły czasu, w której umieszczono biuletyn zawierający 50-letnią historię szkoły oraz listy władz samorządowych, dyrekcji, grona pedagogicznego, pracowników, uczniów i rodziców, skierowane do przyszłych pokoleń.

– Naszym zamierzeniem jest, aby przetrwała w ziemi do następnego pięknego jubileuszu, 100-lecia naszej szkoły. Nasi następcy otworzą ją za 50 lat – powiedziała podczas wydarzenia Ewa Swatek – zastępca dyrektora lubaczowskiej „jedynki”.

Reklama

Emerytowani nauczyciele nie kryli wzruszenia

Tradycją przy okazji jubileuszy są popisy artystyczne uczniów. Nie zabrakło ich także w Lubaczowie.

W tutejszym Miejskim Domu Kultury, gdzie odbyła się dalsza część wydarzenia, zaprezentowali oni swoje talenty muzyczne i recytatorskie. Uczestnicy spotkania mieli też okazję cofnąć się w czasie, oglądając prezentację multimedialną poświęconą historii szkoły, przygotowaną na bazie prywatnych zbiorów, a także książek i kronik szkolnych.

Momentami zrobiło się naprawdę sentymentalnie, bo na sali obecni byli też emerytowani nauczyciele placówki.

– Dziękuję za państwa pracę, przez wasze ręce przeszło wiele pokoleń uczniów – zwrócił się do nich burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt, życząc również sukcesów w dalszej pracy obecnej kadrze SP 1.

Reklama

Wśród gości jubileuszu znaleźli się także: prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Lubaczowie Teresa Koza, dyrektorzy lubaczowskich szkół, przewodnicząca Rady Powiatu Marta Tabaczek, która złożyła życzenia w imieniu wójta gminy Lubaczów Wiesława Kapla, a także Piotr Cioch, który reprezentował posłankę Teresę Pamułę i Bernadeta Jasińska, reprezentująca kurator oświaty Małgorzatę Rauch.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama