Pół wieku temu w lubaczowskiej Szkole Podstawowej nr 1 zasiedli w ławkach pierwsi uczniowie. Jubileusz 50-lecia istnienia placówki świętowano 17 września. Nie brakowało sentymentalnych wspomnień i ważnych akcentów. Z okazji uroczystości odsłonięto mural upamiętniający patrona szkoły i zakopano w ziemi kapsułę czasu.
Jubileuszowe uroczystości rozpoczęła msza św. odprawiona w kościele pw. św. Karola Boromeusza.
Po niej przyszedł czas na ważny punkt obchodów – odsłonięcie muralu na budynku szkoły, upamiętniającego generała Stanisława Dąbka, będącego efektem projektu „Lubaczów w drodze do niepodległości”, realizowanego przez Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie dzięki[paywall] dofinansowaniu z Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022.
Jego autorką jest absolwentka Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie lubaczowianka Magdalena Szpyt.
Warto podkreślić, że na jubileuszu obecny był członek rodziny patrona szkoły – Stanisław Nowak. Przy okazji uroczystego odsłonięcia muralu dyrektor SP 1 Piotr Salik nawiązał do historii szkoły, podkreślając, że choć dziś to placówka o nowoczesnym wyglądzie, od 1971 roku przechodziła wiele różnych zmian.
Drugim ważnym momentem obchodów 50-lecia było umieszczenie w ziemi symbolicznej kapsuły czasu, w której umieszczono biuletyn zawierający 50-letnią historię szkoły oraz listy władz samorządowych, dyrekcji, grona pedagogicznego, pracowników, uczniów i rodziców, skierowane do przyszłych pokoleń.
– Naszym zamierzeniem jest, aby przetrwała w ziemi do następnego pięknego jubileuszu, 100-lecia naszej szkoły. Nasi następcy otworzą ją za 50 lat – powiedziała podczas wydarzenia Ewa Swatek – zastępca dyrektora lubaczowskiej „jedynki”.
Tradycją przy okazji jubileuszy są popisy artystyczne uczniów. Nie zabrakło ich także w Lubaczowie.
W tutejszym Miejskim Domu Kultury, gdzie odbyła się dalsza część wydarzenia, zaprezentowali oni swoje talenty muzyczne i recytatorskie. Uczestnicy spotkania mieli też okazję cofnąć się w czasie, oglądając prezentację multimedialną poświęconą historii szkoły, przygotowaną na bazie prywatnych zbiorów, a także książek i kronik szkolnych.
Momentami zrobiło się naprawdę sentymentalnie, bo na sali obecni byli też emerytowani nauczyciele placówki.
– Dziękuję za państwa pracę, przez wasze ręce przeszło wiele pokoleń uczniów – zwrócił się do nich burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt, życząc również sukcesów w dalszej pracy obecnej kadrze SP 1.
Wśród gości jubileuszu znaleźli się także: prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Lubaczowie Teresa Koza, dyrektorzy lubaczowskich szkół, przewodnicząca Rady Powiatu Marta Tabaczek, która złożyła życzenia w imieniu wójta gminy Lubaczów Wiesława Kapla, a także Piotr Cioch, który reprezentował posłankę Teresę Pamułę i Bernadeta Jasińska, reprezentująca kurator oświaty Małgorzatę Rauch.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze