Reklama

Muzealna ciekawostka: kupili... likier morelowy sprzed dziesiątek lat!

29/10/2023 14:43

Jedna z wielu półek zabytkowego kredensu, który znajduje się w Zespole Pałacowo-Parkowym Muzeum w Przeworsku, z kolekcją butelek z Przeworskiej Fabryki Wódek, Likierów i Rumu księcia Andrzeja Lubomirskiego, powiększyła się o kolejny eksponat. To likier morelowy sprzed dziesiątek lat!

autor: KiB

„Likier morelowy” – oryginalna, zakorkowana i zalakowana butelka z etykietą i z płynną zawartością była już prezentowana w przeworskim muzeum w 2016 r., podczas Nocy Muzeów.

Jak poinformowali na swoim „muzealnym” profilu na Facebooku, wówczas jednak był to depozyt od jednej z mieszkanek miasta nad Mleczką, która znalazła ten rarytas w spiżarce w pewnym przedwojennym domu w Przeworsku. Teraz liczący wiele lat likier morelowy przeworskie muzeum zakupiło do swojego zbioru.

Butelkę z etykietą i likierem o intensywnej pomarańczowo-bursztynowej barwie szefostwo tej instytucji nabyło od[paywall] innego posiadacza – prywatnego kolekcjonera z Małopolski.

Reklama

Jak można się dowiedzieć na wspomnianym profilu:

  • „Fabryka Wódek, Likierów i Rumu Andrzeja Ks. Lubomirskiego w Przeworsku (Małopolska), działająca w latach 1917 – 1944, słynęła z bogatego asortymentu najwyższej jakości wyrobów alkoholowych. Przeworskie wódki, a także sery z przeworskiej Fabryki Serów Deserowych, zostały nagrodzone złotym medalem na VI Międzynarodowych Targach Wschodnich we Lwowie w 1926 r. Asortyment gatunków był szeroki i obejmował przeszło 30 wyrobów, w tym likiery: alasz, benedyktyn, brzoskwiniowy, curacao, jarzębinkę, kawowy, miętowy, morelowy, truskawkowy, wiśniowy; wódki gatunkowe i nalewki – dereniówkę, gorzką wytrawną, gruszkówkę, jarzębinkę, karpatówkę, kminkówkę, kontuszówkę, malinówkę, miętówkę, orzechówkę, piołunówkę, pomarańczówkę, tarniówkę, wiśniówkę, wiśniak. A także: gin angielski, krupnik przeworski, perłę przeworską, starkę, żytniówkę, koniak, winiak, śliwowicę, rum krajowy i rum Jamajca”.

Natomiast z katalogu reklamowego przeworskiej fabryki można się dowiedzieć, że:

  • „do wyrobu likierów i wódek używa ona najwyższego gatunku cukru z Rafinerji i Cukrowni w Przeworsku. Owoce, korzenie i zioła otrzymuje z własnych sadów i ogrodów na ten cel założonych. Ze względu, że fabryka wyrabia likiery i wódki na własnych surowcach, jest w możności produkować napoje smaczne, zdrowe i tanie…”.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama