Tradycją się już stało, że na początku roku jarosławskie Muzeum Kamienica Orsettich ogłasza renowację mebli. W poprzednich latach procesowi restauracji poddawano przede wszystkim eksponaty z filii muzeum mieszczącej się w pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu. W tym roku pojawiła się informacja o renowacji kompletu pozostającego w jarosławskich zbiorach muzeum.
Odnowienie XIX-wiecznych mebli możliwe będzie dzięki dotacji, którą muzeum pozyskało w ramach programu „Wspieranie Działań Muzealnych 2021” Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Zestaw składa się z 11 elementów. W jego skład wchodzą m.in.[paywall] : kanapa, krzesła i fotele, stół, konsola z lustrem, taboret oraz sekretarzyk.
Meble pochodzą z XIX wieku i najpewniej zostały wykonane w jednej z wiedeńskich pracowni. Reprezentują popularny na terenie Cesarstwa Austro-Węgierskiego styl Makarta– są politurowane na czarno i bardzo bogato zdobione, inkrustowane m.in. masą perłową i mosiądzem.
Ich historyczne znaczenie dotyczy przede wszystkim sfery społeczno-ekonomicznej dawnego Jarosławia. Pokazuje związki miasta z ośrodkiem kultury w Wiedniu i wpływ stolicy Austro-Węgier na mody i kierunki rozwoju grodu nad Sanem.
prowadzone do Jarosławia meble są dowodem na to, że mieszkańcy miasta naśladowali sposób życia warstw wyższych Wiednia, przejmując ich zamiłowanie do otaczania się przedmiotami kosztownymi, o reprezentacyjnym wyglądzie, podkreślającymi zamożność, gust, a być może i znaczenie ich posiadacza.
Jak określają to muzealnicy, jest to jeden z gorzej zachowanych eksponatów placówki, dlatego możliwość jego odnowienia cieszy w dwójnasób. Po tym procesie komplet zostanie udostępniony zwiedzającym – powróci bowiem do składu ekspozycji stałej muzeum.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze