Na blisko 29 milionów złotych szacowany jest projekt pod nazwą „Rozbudowa i integracja systemu komunikacji publicznej na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonanego Przemyśl”. Jego realizacja potrwa do końca przyszłego roku.
Projekt współfinansowany z pieniędzy Unii Europejskiej realizują: gmina miejska Przemyśl w partnerstwie z powiatem przemyskim oraz gminą wiejską Przemyśl. Celem przedsięwzięcia jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń uciążliwych dla środowiska i mieszkańców poprzez poprawę dostępu do niskoemisyjnego transportu publicznego. Zakres rzeczowy dla miasta obejmuje zakup dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji 15 autobusów 12-metrowych, w tym 13[paywall] zasilanych olejem napędowym 2 zasilanych gazem ziemnym, zakup wyposażenia do autobusów – 40 kompletów dla autobusów nowych i pozostających w taborze. Wyposażenie obejmuje system informacji pasażerskiej, kasowniki, system monitoringu wizyjnego.
Dodatkowo planowany jest montaż systemu zliczania pasażerów w 2 autobusach i systemu zajezdniowego (oprogramowanie dyspozytorskie i wyposażenie dodatkowe). Przewidziano również inne inwestycje. Jedna z nich to rozbudowa odcinka ul. Wysockiego na odcinku do granicy miasta w kierunku miejscowości Ujkowice. Obejmuje poszerzenie istniejącej jezdni z 5 do 7 metrów, wyrównanie i wzmocnienie istniejącej nawierzchni bitumicznej, budowę chodników, ścieżki rowerowej oraz zatok autobusowych. Na całej długości przewidziano budowę oświetlenia drogowego i odwodnienie poprzez budowę kanalizacji deszczowej. Zakres robót obejmuje również przebudowę i zabezpieczenie pozostałej infrastruktury (sieci wodociągowe i kanalizacji sanitarnej, gazociągi, urządzenia elektroenergetyczne i sieci teletechniczne) kolidującej z projektowaną rozbudową odcinka ul. Wysockiego.
W ramach projektu zostanie również zakupionych 12 wiat przystankowych. Zostaną postawione w następujących miejscach: przystanek nr 86 Sielecka I - kier. centrum, przystanek nr 87 Młynarska, przystanek nr 91 Lwowska - most - kier. centrum, przystanek nr 116 Pasteura - kier. centrum, przystanek nr 6A Monte Cassino - wiadukt - kier. szpital, przystanek nr 83 Sielecka - Topolowa, przystanek nr 96 Lwowska - Droga Hurecka, przystanek nr 98 Lwowska - Hureczko, przystanek nr 108 Bakończycka - szkoła, przystanek nr 117 Topolowa - WORD - kier. centrum, przystanek nr 118 Topolowa - Budowlanych - kier. centrum, przystanek nr 121 Monte Cassino - szpital wojewódzki.
W przypadku powiatu przemyskiego dojdzie do przebudowa odcinka drogi powiatowej nr 2102R na odcinku od granicy miasta do Ujkowic. Chodzi o poszerzenie istniejącej nawierzchni do szerokości 5,5m, ułożenie nowej nawierzchni bitumicznej na całej długości, pobocza z kruszywa łamanego. W Ujkowicach planuje się przebudowę skrzyżowania dróg powiatowych nr 2102R z drogą powiatową nr 2101R Maćkowice – Orzechowce poprzez budowę ronda, przebudowę istniejącej zatoki autobusowej, budowę chodników dla pieszych, przebudowę istniejącego przepustu, odmulenie istniejących rowów oraz przepustów.
Ponadto w gminie Przemyśl przebudowych zostanie 6 zatok autobusowych (Krówniki, Łuczyce, Hermanowice, Grochowce) i 2 pętli autobusowych (Rożubowice, Stanisławczyk).
Zatoki autobusowe będą usytuowane w poszerzeniu jezdni umożliwiającym bezpieczne zatrzymanie się pojazdów poza pasem ruchu w celu wymiany pasażerów. Dodatkowo w miejscowości Rożubowice bezpośrednio przy pętli autobusowej zostanie wykonana nowa nawierzchnia drogi z masy bitumicznej. Na każdej pętli i w zatoce zostaną umieszczone wiaty przystankowe.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Oby znow nie padlo na te pseudo rarytasy z Rumunii...
Oby znow nie padlo na te pseudo rarytasy z Rumunii...
z Turcji ;p
Otokary już płyną