W poprzednim numerze poinformowaliśmy o wielu milionach złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, które trafiły do samorządów Przemyśla i Jarosławia. Ale nie tylko one otrzymały dotacje na inwestycje. Otrzymało je większość gmin z naszego regionu.
Pierwsza i druga edycja Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych kosztowała rząd Prawa i Sprawiedliwości (ale przede wszystkim wszystkich Polaków) ponad 54 mld zł. Z tej kwoty na Podkarpacie trafiło ok. 4 mld 624 mln zł[paywall].
„Polski Ład” to bezzwrotne dofinansowania inwestycji, które są realizowane przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce. Zdaniem pomysłodawców wspiera on zrównoważony rozwój i nowe inwestycje, m.in. w: drogi, transport publiczny, kanalizacje, szkoły czy boiska. Wspomaga też rozwój lokalnej przedsiębiorczości. Drugi nabór wniosków trwał od 28 grudnia 2021 r. do 11 marca 2022 r. Każdy samorząd terytorialny czy związek mógł zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie.
Miasto Przemyśl, przemyski samorząd powiatowy oraz gminy z terenu powiatu otrzymały łącznie prawie 120 mln zł, co przełoży się na kilkanaście różnorodnych inwestycji.
Jak już informowaliśmy, Przemyśl otrzymał łącznie 35 mln zł. 30 mln zł na budowę kompleksu basenów przy ul. Sanockiej oraz prawie 5 mln zł na termomodernizację obiektów użyteczności publicznej (hala POSiR).
Powiat przemyski otrzymał 5 mln zł na przebudowę drogi powiatowej Pruchnik – Nienadowa – Bircza wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Gmina Bircza realizować będzie dwa projekty, na które otrzymała 9 mln zł. 4 mln 750 tys. na przebudowę dróg gminnych i wewnętrznych na terenie gminy, 4 mln 250 tys. zł na II etap budowy Gminnego Centrum Ratownictwa i Zarządzania Kryzysowego. Miasto i gmina Dubiecko dostała 10 mln 890 tys. zł na budowę pierwszej pełnowymiarowej hali sportowej. Gmina Fredropol otrzymała 10 mln 800 tys. zł na budowę krytej pływalni z częścią rekreacyjno-wypoczynkową przy szkole we Fredropolu. Władze gminy Krasiczyn zmodernizują infrastrukturę drogową na terenie swojej gminy. Otrzymały na to dofinansowanie w kwocie 4 mln 500 tys. zł.
7 mln 225 tys. zł na przebudowę istniejących budynków Zespołu Szkół w Krzywczy dostała gmina Krzywcza. Dwie inwestycje z dofinansowaniem z „Polskiego Ładu” realizować będą władze gminy Medyka. 8 mln 265 tys. zł przeznaczą na przebudowę dróg gminnych oraz wewnętrznych na terenie gminy, zaś za 1 mln 260 tys. zł na budowę infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej na terenie zbiornika wodnego w Torkach.
9 mln 900 tys. zł otrzymała gmina Orły. 5 mln zł na przebudowę sieci wodociągowej w Orłach, 4 mln 900 tys. zł na przebudowę dróg gminnych i wewnętrznych na terenie gminy. 9 mln 352 tys. 500 zł dostała gmina wiejska Przemyśl. Łącznie na trzy inwestycje. Najwięcej, bo 4 mln 702 tys. 500 zł na przebudowę sieci dróg w: Ostrowie, Ujkowicach, Wapowcach i Kuńkowcach. 3 mln 800 tys. zł na budowę sieci kanalizacyjnej w: Stanisławczyku, Krównikach i Kuńkowcach, wreszcie 850 tys. zł na rozbudowę i przebudowę świetlic wiejskich w Wapowcach i Witoszyńcach.
Gmina Stubno otrzymała 2 mln 700 tys. zł na budowę i przebudowę boisk sportowych na terenie gminy. 10 mln 675 tys. zł dostała gmina Żurawica. 6 mln 175 tys. zł na rozbudowę i budowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej na terenie gminy, 4 mln 499 tys. zł na termomodernizację budynków użyteczności publicznej.
18 mln 850 tys. zł dofinansowania zostało przyznane Związkowi Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl. 14 mln 400 tys. zł na zagospodarowanie zespołu zabytkowego twierdzy na cele turystyki kulturowej, 4 mln 450 tys. zł na prace remontowo-konserwatorskie Fortu XI Duńkowiczki – „Bramy Twierdzy Przemyśl”.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze