Reklama

Na co pieniądze z Polskiego Ładu?

W poprzednim numerze poinformowaliśmy o wielu milionach złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, które trafiły do samorządów Przemyśla i Jarosławia. Ale nie tylko one otrzymały dotacje na inwestycje. Otrzymało je większość gmin z nasego regionu.

Pierwsza i druga, obecna, edycja Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych kosztowała rząd Prawa i Sprawiedliwości (ale przede wszystkim wszystkich Polaków) ponad 54 mld zł. Z tej kwoty na Podkarpacie trafiło ok. 4 mld 624 mln zł.

„Polski Ład” to bezzwrotne dofinansowania inwestycji, które są realizowane przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce. Zdaniem pomysłodawców, program wspiera zrównoważony rozwój i nowe inwestycje m.in. w: drogi, transport publiczny, kanalizacje, szkoły czy boiska. Wspomaga też rozwój lokalnej przedsiębiorczości. Drugi nabór wniosków trwał od 28 grudnia 2021 r. do 11 marca 2022 r. Każdy samorząd terytorialny czy związek mógł zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie.

Reklama

Powiat jarosławski i gminy

Jarosławski samorząd powiatowy oraz gminy z terenu powiatu jarosławskiego otrzymały łącznie ponad 116 mln zł, co przełoży się na[paywall] kilkadziesiąt różnorodnych inwestycji. W I edycji „Polskiego Ładu” powiat jarosławski i jego gminy otrzymały 101 mln zł. Razem więc w ciągu dwóch rozdań trafiło 217 mln zł. Powiat otrzymał ponad 14 mln zł, a pieniądze te zostaną wydane na dwie inwestycje drogowe: budowę mostu na rzece Szkło wraz z przebudową drogi powiatowej (10,253 mln zł) oraz przebudowę drogi powiatowej Radymno – Zabłotce – Racławice wraz z przebudową mostu w miejscowości Zabłotce (3,996 mln zł).

Do miasta Radymna trafiło 2 mln 430 tys. zł na rewitalizację zabytkowego budynku dawnych koszar austriackich. Do miasta i gminy Pruchnik – 10 mln zł (rozbudowa ul. Jasnej w Pruchniku – 5 mln zł; budowa sieci kanalizacyjnej w Rozborzu – 5 mln zł), do gminy Chłopice – 10 mln 350 tys. zł na przebudowę i modernizację obiektów użyteczności publicznej oraz budowę sali gimnastycznej, do gminy wiejska Jarosław – 4 mln 995 tys. zł na modernizację oświetlenia hybrydowego na terenie gminy.

Reklama

Gmina Laszki otrzymała 9 mln 25 tys. zł na budowę kanalizacji sanitarnej w Bobrówce, gmina Pawłosiów zaś 10 mln 710 tys. zł (przebudowa i rozbudowa oświetlenia ulicznego na terenie gminy – 4 mln 410 tys. zł; utworzenie ogólnodostępnego kompleksu rekreacyjno-sportowego w Pawłosiowie – 6 mln 300 tys. zł).

Do gminy Radymno trafiło 6 mln 825 tys. zł na budowę kanalizacji w miejscowościach Zabłotce i Zamojsce, zaś do gminy Rokietnica – 5 mln 850 tys. zł (modernizacja kompleksu sportowego w Rokietnicy – 1 mln 350 tys. zł; budowa świetlicy wiejskiej w Rokietnicy – 4 mln 500 tys. zł). Gmina Roźwienica otrzymała 9 mln 250 tys. zł (przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Woli Roźwienickiej – 4 mln 750 tys. zł; budowa sali gimnastycznej w Rudołowicach – 4 mln 500 tys. zł), wreszcie gmina Wiązownica otrzymała 10 mln zł (przebudowa kanalizacji w Wiązownicy – 4 mln 994 tys. zł; budowa trybun, oświetlenia, bieżni tartanowej i parkingu na stadionie sportowym w Wiązownicy – 4 mln 905 tys. zł).

Reklama

Powiat przeworski i gminy

Przeworski samorząd powiatowy oraz gminy z terenu powiatu przeworskiego otrzymały prawie 84 mln zł. W I edycji „Polskiego Ładu” powiat przeworski i jego gminy otrzymały 68 mln zł. Razem 152 mln zł. Powiat otrzymał dofinansowanie w kwocie 5 mln zł na realizację inwestycji pod nazwą „Rewitalizacja oranżerii wraz z układem komunikacyjnym – nadanie nowej funkcji społeczno-kulturalnej z zachowaniem historycznego charakteru i wystroju budynku”.

Gmina Adamówka otrzymała dotację na dwie inwestycje: budowę linii kablowej niskiego napięcia wraz ze słupami oświetlenia ulicznego w miejscowościach gminy Adamówka (4 mln 455 tys. zł oraz rozbudowę sieci kanalizacyjnej wraz z instalacją fotowoltaiczną (4 mln 180 tys.), gmina Gać z kolei na trzy przedsięwzięcia: budowę sieci wodociągowej w miejscowości Gać (9 mln 500 tys. zł), przebudowę drogi gminnej Gać – Zagumienna (4 mln 750 tys. zł) oraz budowę sieci wodociągowej w miejscowości Białoboki (4 mln 750 tys. zł).

Reklama

Do gminy Jawornik Polski trafiły pieniądze na budowę sieci kanalizacyjnej na terenie gminy wraz z infrastrukturą towarzyszącą (4 mln 750 tys. zł), zaś do miasta Przeworska na modernizację dróg i chodników na terenie miasta (4 mln 987 tys. zł). Gmina wiejska Przeworsk  realizować będzie dwie inwestycje: budowę i modernizację SUW oraz sieci wodociągowej w Urzejowicach (9 mln 975 tys. zł) i budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkaniowego w Świętoniowej (4 mln 850 tys. zł), z kolei gmina Tryńcza utworzy nowoczesny kompleks wodno-rekreacyjny w Gniewczynie Łańcuckiej (9 mln 500 tys. zł).

W gminie Zarzecze dojdzie do poprawy efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej (4 mln 995 tys. zł) oraz przebudowy budynków edukacyjnych w gminie Zarzecze (5 mln 800 tys. zł). Władze Miasta i Gmina Kańczuga otrzymały dotację na budowę kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami, przepompowniami ścieków w Sieteszy (5 mln zł), zaś Miasta i Gminy Sieniawa na budowę remizo-świetlicy OSP w Leżachowie (1 mln 350 tys. zł).

Reklama

Powiat lubaczowski i gminy

Ponad 86 mln zł na nowe inwestycje z „Polskiego Ładu” otrzymał powiat lubaczowski i jego gminy. Władze powiatu remontować będą pięć dróg powiatowych za ponad 15 mln zł, z czego największą inwestycją jest przebudowa drogi powiatowej granica województwa – Moszczanica – Cewków za 5 mln zł. Dojdzie także do modernizacji istniejącej i budowy nowej infrastruktury oświetleniowej oraz termomodernizacji budynków użyteczności publicznej na terenie Związku Powiatowo-Gminnego „Ziemia Lubaczowska” za kwotę 13 mln 500 tys. zł.

Gmina Cieszanów na budowę i przebudowę infrastruktury kanalizacyjnej i wodociągowej na terenie gminy otrzymała 5 mln zł. Trzy inwestycje realizowane będą na terenie gminy Horyniec-Zdrój: kompleksowa modernizacja dróg na terenie gminy (4 mln 940 tys. zł), kompleksowa modernizacja Szkoły Podstawowej w Horyńcu Zdroju (2 mln 550 tys. zł) i kompleksowa modernizacja oświetlenia na terenie gminy (1 mln 800 tys. zł).

Reklama

Gmina Lubaczów otrzymała 5 mln zł na przebudowę i budowę infrastruktury drogowej i wodno-kanalizacyjnej na terenie gminy. Miasto Lubaczów 8 mln 980 tys. zł na budowę i przebudowę dróg gminnych oraz wewnętrznych na terenie osiedli mieszkaniowych. 8 mln 550 tys. na budowę i przebudowę dróg na terenie gminy otrzymało miasto i gmina Narol, na podobne przedsięwzięcie 4 mln 750 tys. zł miasto i gmina Oleszyce.

Trzy inwestycje wykonane zostaną na terenie gminy Stary Dzików: poprawa stanu infrastruktury poprzez rozbudowa remizy w Cewkowie, przebudowa budynku wielofunkcyjnego oraz budowa boiska sportowego w Starym Dzikowie za kwotę 3 mln 145 tys. zł, budowa placów zabaw na terenie gminy (2 mln 125 tys. zł) oraz modernizacja ujęcia wody i oczyszczalni ścieków w Starym Dzikowie (3 mln 705 tys. zł). Wreszcie 7 mln zł na budowę i modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjnej wraz z wyposażeniem otrzymała gmina Wielkie Oczy.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama