Reklama

Na Podkarpaciu 344 kierowców bez prawa jazdy

17/07/2015 09:13

Od 18 maja br., czyli dnia zaostrzenia przepisów ruchu drogowego, aż 344 kierowców na Podkarpaciu straciło uprawnienia do kierowania. Wszyscy o ponad 50 km/h przekroczyli dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym.

Policjant w czasie kontroli drogowej, po stwierdzeniu np. przekroczenia prędkości, zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do właściwego starosty, który wydaje decyzję administracyjną i formalnie zatrzymuje dokument. Za pierwszym razem odebranie prawa jazdy następuje na okres 3 miesięcy. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, wówczas czas pozostawiania bez niego wydłuży się o kolejne 3 do 6 miesięcy. Następna „wpadka” zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

Od 18 maja br. istotne zmiany dotyczą również pijanych kierowców (stan powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi). Z 10 do 15 lat wydłużono okres na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Dolna granica do 3 lata. Pijani kierowcy muszą liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem będąc w stanie nietrzeźwości. W sprawach dotyczących wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę na rzecz poszkodowanych lub ich bliskich, w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.


del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości