Reklama

Na Podkarpaciu opieka psychiatryczna jest niewystarczająca

30/06/2015 08:14

„Zrozumieć depresję” to temat konferencji naukowej, zorganizowanej przez Wojewódzki Podkarpacki Szpital Psychiatryczny w Żurawicy przy współudziale podkarpackiego oddziału Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Dyskusja odbyła się w Zespole Parkowo-Zamkowym w Krasiczynie.

Jako pierwsza głos zabrała prof. dr hab. Dominika Dudek i wygłosiła wykład pt. „Depresja – sprawa kobieca”. Prelegentka ukazała różnice w przyczynach, przebiegu i sposobie leczenia zaburzeń depresyjnych u kobiet i mężczyzn. Szczególnie zwróciła uwagę na powiązanie występowania zaburzeń depresyjnych u kobiet z fazą cyklu hormonalnego, ciążą, połogiem oraz okresem menopauzy. Prof. Marta Makara-Studzińska mówiła z kolei o zależności między przemocą wobec kobiet a depresją. Przedstawiła rodzaje przemocy stosowanej wobec kobiet, wskazując na jej charakterystyczną cykliczność. Podczas wykładu zaprezentowany został film dotyczący sposobu przeprowadzenia rozmowy z ofiarą przemocy i sposobu reagowania w przypadku jej wystąpienia.

Konsultant Wojewódzki ds. Psychiatrii dr Maciej Kuligowski przedstawił aktualną sytuację opieki psychiatrycznej w województwie podkarpackim. Wskazał na braki w liczbie specjalistycznych oddziałów i poradni, jak również na niedobór specjalistycznej kadry lekarskiej. Zaprezentował uczestnikom podjęte działania[paywall], mające na celu poprawę obecnej sytuacji.

W konferencji wzięli udział dyrektorzy miejskich oraz gminnych ośrodków pomocy społecznej, domów pomocy społecznej oraz lekarze i psycholodzy. Uczestnicy mieli też okazję obejrzeć prace pacjentów szpitala psychiatrycznego w Żurawicy, wykonane podczas zajęć rehabilitacyjnych. Były to m.in. obrazy, witraże, rzeźby i decoupage.


pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ozz - niezalogowany 2015-06-30 16:32:00

    MIĘSO POWODUJE DEPRESJE !!!   Mięso źle wpływa na psychikę człowieka. Badania z 1998 r wykazały, że, w porównaniu z wegetarianami u osób, które spożywały mięso, stwierdzono stany wzmożonego lęku i depresji.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama