Reżyser Jan Jakub Kolski wraz ze swoją ekipą powrócił do Przemyśla i podjarosławskiej Węgierki, gdzie na początku bieżącego tygodnia realizował kolejne zdjęcia do swojego najnowszego filmu „Ułaskawienie”.
„Ułaskawienie” to najnowsza produkcja w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego – wybitnego polskiego scenarzysty, reżysera i operatora, autora książek i filmów takich jak: „Historia kina w Popielawach” (1998), „Pornografia” (2003), „Jasminum” (2006) czy „Las. 4 rano” (2016). „Ułaskawienie” jest historią o[paywall] rodzicach żołnierza opowiadaną z perspektywy ich siedemnastoletniego wnuka Janka. Obraz wpisany jest w dramatyczne wspomnienia powojennej Polski. Zawiera jednak unikalną treść: fabuła skupia się przede wszystkim na sile i odwadze dwojga rodziców, pokazując ich walkę o odzyskanie godności i równowagi po utracie syna zabitego przez UB-eka. Z jego trumną przemierzają kraj chcąc pochować go „w spokojnej ziemi”.
– „Ułaskawienie” ma być obrazem bardzo osobistym – przekonywał Jan Jakub Kolski, kiedy w październiku ub. roku po raz pierwszy zawitał do Przemyśla, aby nakręcić pierwsze ujęcia m.in. przy zabytkowym klasztorze ojców Karmelitów Bosych. – Chcę powołać się w tym filmie na życie moich dziadków – Anny i Jakuba. W ich losie wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie przechował się jakiś szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i… miłości. Przez lata uczyłem się historii o bohaterach; w Szkole Podstawowej w Popielawach, w liceum we Wrocławiu, na studiach, na ulicy. Zmieniały się ustroje, z nimi perspektywy, ale jedno pozostało niezmienne: pewność, że najodważniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem, była moja babcia Hania, zaś mężczyzną mój dziadek Jakub – wyjaśnił.
Pierwsze ujęcia do filmu rozpoczęły się we wrześniu ub. roku na Dolnym Śląsku oraz w Czechach. Obecnie ekipa filmowa przebywa na Podkarpaciu, gdzie powstanie niemal połowa zdjęć. W poniedziałek filmowcy kręcili ujęcia na ulicy Bibliotecznej i Słowackiego w Przemyślu, a także w Węgierce koło Pruchnika w powiecie jarosławskim. Premiera za kilka miesięcy. Główne role w produkcji Kolskiego grają: Grażyna Błęcka-Kolska (słynna Katarzyna Solska z komedii „Kogel mogel”) i Jan Jankowski, aktor filmowy i teatralny.
– Historie, które opowiada Jakub (reżyser – przyp. red.) zawsze są wymagające – nie ukrywa jego była żona Błęcka–Kolska. – Znam historię tej rodziny i to bardzo mi pomaga w odgrywaniu roli. Bez wątpienia wielkim atutem tego obrazu będzie przyroda, w tym ta Podkarpacka – dodaje.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Miasto Przemyśl z pięknymi i obskurnymi kamienicami przypomina przedwojenną Polskę
Miasto Przemyśl z pięknymi i obskurnymi kamienicami przypomina przedwojenną Polskę
Powojenną .