Reklama

Na ulicach Przemyśla padły kolejne klapsy „Ułaskawienia”

13/02/2018 17:00

Reżyser Jan Jakub Kolski wraz ze swoją ekipą powrócił do Przemyśla i podjarosławskiej Węgierki, gdzie na początku bieżącego tygodnia realizował kolejne zdjęcia do swojego najnowszego filmu „Ułaskawienie”.

„Ułaskawienie” to najnowsza produkcja w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego – wybitnego polskiego scenarzysty, reżysera i operatora, autora książek i filmów takich jak: „Historia kina w Popielawach” (1998), „Pornografia” (2003), „Jasminum” (2006) czy „Las. 4 rano” (2016). „Ułaskawienie” jest historią o[paywall] rodzicach żołnierza opowiadaną z perspektywy ich siedemnastoletniego wnuka Janka. Obraz wpisany jest w dramatyczne wspomnienia powojennej Polski. Zawiera jednak unikalną treść: fabuła skupia się przede wszystkim na sile i odwadze dwojga rodziców, pokazując ich walkę o odzyskanie godności i równowagi po utracie syna zabitego przez UB-eka. Z jego trumną przemierzają kraj chcąc pochować go „w spokojnej ziemi”.

– „Ułaskawienie” ma być obrazem bardzo osobistym – przekonywał Jan Jakub Kolski, kiedy w październiku ub. roku po raz pierwszy zawitał do Przemyśla, aby nakręcić pierwsze ujęcia m.in. przy zabytkowym klasztorze ojców Karmelitów Bosych. – Chcę powołać się w tym filmie na życie moich dziadków – Anny i Jakuba. W ich losie wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie przechował się jakiś szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i… miłości. Przez lata uczyłem się historii o bohaterach; w Szkole Podstawowej w Popielawach, w liceum we Wrocławiu, na studiach, na ulicy. Zmieniały się ustroje, z nimi perspektywy, ale jedno pozostało niezmienne: pewność, że najodważniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem, była moja babcia Hania, zaś mężczyzną mój dziadek Jakub – wyjaśnił.

Reklama

Pierwsze ujęcia do filmu rozpoczęły się we wrześniu ub. roku na Dolnym Śląsku oraz w Czechach. Obecnie ekipa filmowa przebywa na Podkarpaciu, gdzie powstanie niemal połowa zdjęć. W poniedziałek filmowcy kręcili ujęcia na ulicy Bibliotecznej i Słowackiego w Przemyślu, a także w Węgierce koło Pruchnika w powiecie jarosławskim. Premiera za kilka miesięcy. Główne role w produkcji Kolskiego grają: Grażyna Błęcka-Kolska (słynna Katarzyna Solska z komedii „Kogel mogel”) i Jan Jankowski, aktor filmowy i teatralny.

– Historie, które opowiada Jakub (reżyser – przyp. red.) zawsze są wymagające – nie ukrywa jego była żona Błęcka–Kolska. – Znam historię tej rodziny i to bardzo mi pomaga w odgrywaniu roli. Bez wątpienia wielkim atutem tego obrazu będzie przyroda, w tym ta Podkarpacka – dodaje.
red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Grzesiek - niezalogowany 2018-02-18 17:00:31

    Miasto Przemyśl z pięknymi i obskurnymi kamienicami przypomina przedwojenną Polskę 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2018-02-18 21:15:28

    Powojenną .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości