W pierwszym kwartale br. władze miasta – w ramach planu postępowań o udzielenie zamówień publicznych na 2025 r. – opracują dokumentację projektową na wykonanie parku linowego i wydłużenie toru saneczkowego na Zniesieniu, w otoczeniu stoku narciarskiego. To wszystko ma uatrakcyjnić tamte tereny, bo największa... atrakcja, czyli możliwość poszusowania na nartach, z każdą kolejną „zimą” wydaje się idee fixe.
Miasto na wykonanie obu projektów ma zarezerwowane ok. 259 tys. zł. Oba mają powstać w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, w tym konkretnym przypadku jako „poprawa atrakcyjności stoku narciarskiego”.
– Jesteśmy na etapie przygotowywania dokumentacji projektowej budowy parku linowego w obrębie stoku lub w jego pobliżu. Firma projektowa wskazała kilka lokalizacji. Chcielibyśmy, aby park linowy oparty został na rosnących tam drzewach, z zachowaniem naturalnego krajobrazu, a także z minimalną dobudową niezbędnej infrastruktury. Nie chcielibyśmy w żadnym wypadku stawiać tam na przykład słupów
Reklama
– powiedział prezydent miasta Wojciech Bakun.
Drugim uatrakcyjnieniem tamtych terenów będzie wydłużenie o ok. 350 m toru saneczkowego. Obiektu, który jako jeden z nielicznych, będących w gestii Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, zarabia na siebie[paywall].
– Tor jest obecnie obiektem dochodowym. Spokojnie zarabia na siebie, cieszy się dużym powodzeniem. Całe Zniesienie chcemy uatrakcyjniać, aby stało się miejscem, które przemyślanie i turyści będą chętnie odwiedzać. W tym roku, we współpracy ze Związkiem Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, chcemy zrewitalizować park na Zniesieniu. Poprawione zostaną chodniki, schody, ścieżki oraz mostki
Reklama
– wyliczył prezydent W. Bakun.
Oby to ostatnie się udało, co – przeglądając plany i kolejność działań Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl – jest raczej wątpliwe. Współpraca, o której powiedział W. Bakun, dotyczy wielkiego projektu związanego z pracami remontowo-konserwatorskimi na terenie kilku obiektów zabytkowego zespołu Twierdzy Przemyśl. Inwestycja jest realizowana w ramach trzech zadań, objętych dofinansowaniem z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Łączna kwota dotacji, jaką otrzymał ZGFTP, to prawie 30 mln zł. Pieniądze zostały rozdysponowane na trzy etapy, które realizowane będą w kolejności. Pierwszy to „Prace remontowo-konserwatorskie Fortu XI Duńkowiczki – „Bramy Twierdzy Przemyśl” (4 mln 450 tys. zł), drugi – „Zagospodarowanie zespołu zabytkowego Twierdzy Przemyśl na cele turystyki kulturowej” (20 mln 649 tys. 900 zł) oraz trzeci – „Zagospodarowanie zespołu zabytkowego Twierdzy Przemyśl na cele turystyki kulturowej, etap III” (3 mln 920 tys. zł).
Prace związane z drugim, największym etapem jeszcze są w powijakach, więc zrealizowanie trzeciego etapu w br. jest raczej niemożliwe. Kto wie, czy będzie możliwe i w przyszłym roku. To w jego ramach planowana jest m.in.: kontynuacja prac adaptacyjnych Fortu XI „Duńkowiczki”, prace zabezpieczające kaponiery lewego barku Fortu III „Łuczyce” czy rewitalizacja Fortu XV „Zniesienie” wraz z rewitalizacją terenu wokół Krzyża Zawierzenia.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze