Reklama

Na Zniesieniu powstanie park linowy, tor saneczkowy będzie dłuższy

W pierwszym kwartale br. władze miasta – w ramach planu postępowań o udzielenie zamówień publicznych na 2025 r. – opracują dokumentację projektową na wykonanie parku linowego i wydłużenie toru saneczkowego na Zniesieniu, w otoczeniu stoku narciarskiego. To wszystko ma uatrakcyjnić tamte tereny, bo największa... atrakcja, czyli możliwość poszusowania na nartach, z każdą kolejną „zimą” wydaje się idee fixe.

Miasto na wykonanie obu projektów ma zarezerwowane ok. 259 tys. zł. Oba mają powstać w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, w tym konkretnym przypadku jako „poprawa atrakcyjności stoku narciarskiego”.

– Jesteśmy na etapie przygotowywania dokumentacji projektowej budowy parku linowego w obrębie stoku lub w jego pobliżu. Firma projektowa wskazała kilka lokalizacji. Chcielibyśmy, aby park linowy oparty został na rosnących tam drzewach, z zachowaniem naturalnego krajobrazu, a także z minimalną dobudową niezbędnej infrastruktury. Nie chcielibyśmy w żadnym wypadku stawiać tam na przykład słupów

Reklama

– powiedział prezydent miasta Wojciech Bakun.

Tor saneczkowy jest dochodowy

Drugim uatrakcyjnieniem tamtych terenów będzie wydłużenie o ok. 350 m toru saneczkowego. Obiektu, który jako jeden z nielicznych, będących w gestii Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, zarabia na siebie[paywall].

– Tor jest obecnie obiektem dochodowym. Spokojnie zarabia na siebie, cieszy się dużym powodzeniem. Całe Zniesienie chcemy uatrakcyjniać, aby stało się miejscem, które przemyślanie i turyści będą chętnie odwiedzać. W tym roku, we współpracy ze Związkiem Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, chcemy zrewitalizować park na Zniesieniu. Poprawione zostaną chodniki, schody, ścieżki oraz mostki

Reklama

– wyliczył prezydent W. Bakun.

Prace w tym roku możliwe?

Oby to ostatnie się udało, co – przeglądając plany i kolejność działań Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl – jest raczej wątpliwe. Współpraca, o której powiedział W. Bakun, dotyczy wielkiego projektu związanego z pracami remontowo-konserwatorskimi na terenie kilku obiektów zabytkowego zespołu Twierdzy Przemyśl. Inwestycja jest realizowana w ramach trzech zadań, objętych dofinansowaniem z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Łączna kwota dotacji, jaką otrzymał ZGFTP, to prawie 30 mln zł. Pieniądze zostały rozdysponowane na trzy etapy, które realizowane będą w kolejności. Pierwszy to „Prace remontowo-konserwatorskie Fortu XI Duńkowiczki – „Bramy Twierdzy Przemyśl” (4 mln 450 tys. zł), drugi – „Zagospodarowanie zespołu zabytkowego Twierdzy Przemyśl na cele turystyki kulturowej” (20 mln 649 tys. 900 zł) oraz trzeci – „Zagospodarowanie zespołu zabytkowego Twierdzy Przemyśl na cele turystyki kulturowej, etap III” (3 mln 920 tys. zł).

Reklama

Prace związane z drugim, największym etapem jeszcze są w powijakach, więc zrealizowanie trzeciego etapu w br. jest raczej niemożliwe. Kto wie, czy będzie możliwe i w przyszłym roku. To w jego ramach planowana jest m.in.: kontynuacja prac adaptacyjnych Fortu XI „Duńkowiczki”, prace zabezpieczające kaponiery lewego barku Fortu III „Łuczyce” czy rewitalizacja Fortu XV „Zniesienie” wraz z rewitalizacją terenu wokół Krzyża Zawierzenia.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 06/02/2025 13:04
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama