Reklama

Nad Sanem także świętowali „Dzień Dumy z Munduru”

15 kwietnia br. m.in. żołnierze 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Przemyślu obchodzili po raz kolejny „Dzień Dumy z Munduru”. Tego dnia pojawili się w swoich miejscach pracy ubrani w mundury, chcąc w ten sposób zaakcentować przynależność do swojej formacji.

Widok pracownika w mundurze żołnierza w zakładzie pracy to bez wątpienia widok niecodzienny. Ale za zgodą wiceprezesa Rady Ministrów, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza każdy, kto chciał w ten sposób zamanifestować swoje przywiązanie do wojskowego munduru, miał taką okazję 15 kwietnia. Ten właśnie dzień ustanowiony został „Dniem Dumy z Munduru”. Skrzętnie z tego skorzystali żołnierze 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy są m.in.: uczniami, studentami, pracownikami państwowymi, samorządowymi lub firm prywatnych.

– Żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową oraz żołnierzy aktywnej rezerwy, służących w Wojskach Obrony Terytorialnej, zobaczyć można w mundurze przeważnie tylko w czasie powołania, które z reguły odbywa się w okresie rotacji, czyli ćwiczenia weekendowego, odbywającego się raz w miesiącu. Dzień Dumy z Munduru był doskonałą okazją do zmiany takiego postrzegania wojska. To dobry czas na pokazanie, że to nie tylko służba, ale również pasja i sposób na pokazanie swojego przywiązania do najważniejszych spraw kraju

Reklama

– wyjaśnił oficer prasowy 20. Przemyskiej BOT ppor. Rafał Laska[paywall].

Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko

Ten szczególny dzień to była także znakomita okazja do przybliżenia sposobu pełnienia służby, możliwości wstąpienia do tego najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych RP, a także perspektywy zdobycia nowych umiejętności przydatnych w życiu cywilnym. Zaprezentowanie się w mundurze to również pokazanie współpracownikom, że mogą czuć się bezpieczni w myśl motta Wojsk Obrony Terytorialnej „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko”.
Jedną z takich osób jest pan Paweł, żołnierz 20. Przemyskiej BOT, a jednocześnie zastępca dyrektora Zespołu Szkół im. Aleksandra Fredry w Nienadowej. Jest on również opiekunem klas mundurowych w Branżowej Szkole I stopnia w tejże placówce.

Reklama

– Pawła i jego uczniów połączyła pasja i miłość dla własnego kraju. Dzisiaj Wojska Obrony Terytorialnej to ponad 40 tysięcy żołnierzy, którzy wykonują rzetelnie powierzone im zadania w swoich zakładach pracy, jednocześnie w czasie wolnym służą ojczyźnie

– podsumował ppor. R. Laska.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 04/05/2025 11:15
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama