Reklama

Nadsański dworzec główny najpiękniejszy w Polsce

Prawie 5 tysięcy głosów internautów pozwoliło zabytkowemu, ponad 100-letniemu Dworcowi Przemyśl Główny zostać najpiękniejszym obiektem tego typu w Polsce w konkursie „Dworzec Roku 2020”. Zdaniem jury, oceniającego nie tylko walory estetyczne, tytuł należał się dworcowi PKP w Goczałkowicach-Zdroju w województwie śląskim.

Konkurs „Dworzec Roku 2020” miał otwartą formułę. Była więc możliwość swobodnego zgłaszania wyróżniających się dworców nie tylko przez podróżnych, ale również wszystkich zainteresowanych: władze samorządowe, organizacje pozarządowe oraz turystyczne, pracowników i sympatyków kolei. Organizatorem konkursu była Fundacja ProKolej i Fundacja Grupy PKP. Patronat medialny objął zaś Rynek Kolejowy – branżowy miesięcznik, wydawany przez Zespół Doradców Gospodarczych „Tor”, zajmujący się tematyką transportu szynowego[paywall].

Jako że formuła była otwarta, internauci i inne instytucje zgłosili do konkursu ponad 130 obiektów z całej Polski. Konkurencja była więc ogromna. Potem, do drugiego etapu, wybrano 21 dworców, z których jury wybrało finałowych 10. To dworce: Bydgoszcz Wschód, Czeremcha, Gliwice, Goczałkowice-Zdrój, Oświęcim, Piaseczno, Starogard Gdański, Wodzisław Śląski, Wrocław Główny i Przemyśl Główny. Do zgarnięcia były dwa trofea. Jedno – przyznawane przez jury konkursu, drugie – przez internautów, którzy mogli głosować elektronicznie na wybrany dworzec. Prawdę powiedziawszy, trudno stwierdzić, które było cenniejsze.

Reklama

Górę wzięła funkcjonalność

Przedstawiciele organizatora konkursu obejrzeli dokładnie każdy z obiektów, biorąc pod uwagę ich walory architektoniczne, dostępność dla osób niepełnosprawnych, funkcję kolejową oraz to, czy pełnią także inne. Zdaniem jury dworcem roku 2020 został ten na Śląsku, w powiecie pszczyńskim, w uzdrowiskowej miejscowości Goczałkowice-Zdrój.

Dworzec ten w 2002 r. strawił pożar. Lokalne władze postanowiły wykorzystać jego atrakcyjne położenie i dziedzictwo historyczne kolei. W 2013 r. samorząd przejął budynek i stworzył w nim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego „Stary Dworzec”. Otwarcie nowego obiektu odbyło się w kwietniu 2016 r.

Reklama

„(...) Nagrodę główną jury przyznało za wzorową rewitalizację dziedzictwa architektury kolejowej, umiejętne dostosowanie do zmieniających się potrzeb w zakresie obsługi podróżnych, twórczą i społecznie korzystną adaptację dla publicznych funkcji, odwagę władz samorządowych do realizowania niekonwencjonalnych pomysłów na kształtowanie przestrzeni dworcowej. Jak w wypadku wielu gminnych obiektów, obsługa podróżnych w komfortowych warunkach jest jedną z wielu obecnych funkcji budynku. Znajdują się tam poczekalnia dla podróżnych, punkt informacji turystycznej, przechowalnia bagażu, wypożyczalnia sprzętu rekreacyjnego, minibiblioteka, kącik dla maluchów oraz toalety. Dla miłośników flory i fauny na peronach zainstalowano lunety obserwacyjne. Na pierwszym piętrze znajduje się studio jogi, strefa zdrowia oraz przestrzeń wykorzystywana do prezentowania tymczasowych wystaw. Ostatnie piętro daje miłośnikom kolei możliwość wynajęcia noclegu w klimatycznym apartamencie” – można przeczytać w uzasadnieniu werdyktu.

Internauci docenili stronę wizualną

Jakkolwiek by się nie zachwycać pięknem dworca Przemyśl Główny, bardzo daleko mu do walorów funkcjonalnych dworca w Goczałkowicach-Zdroju. Wizualną stronę docenili internauci, bezdyskusyjnie przyznając „nagrodę publiczności”. Przemyski obiekt uzyskał dokładnie 4 tys. 881 głosów. Warto wiedzieć, że to drugi, po Tarnowie, dworzec na trasie dawnej kolei galicyjskiej, który stał się dworcem roku. W 2019 r. Dworcem Roku został ten w Wągrowcu, nagroda publiczności trafiła zaś do Kartuz.

Reklama

Budynek dworca w Przemyślu wzniesiono w latach 1859 – 1860 równocześnie z budową linii kolejowej z Krakowa do Lwowa. Dworzec przebudowano w stylu neobarokowym i rozbudowano w 1895 r., nadając mu bogatą formę architektoniczną. Generalny remont, dzięki ogromnej dotacji z Unii Europejskiej, odbył się w latach 2010 – 2012. Na podstawie archiwalnych zdjęć odtworzono wszystkie detale: złocenia, okna, nawet klamki.

W 2019 r. z dworca korzystało dziennie ok. 3 tys. 900 osób. Jak podkreślili organizatorzy „(...) obiekt słynie z dworcowej restauracji Perła Przemyśla, którą okrzyknięto jedną z najpiękniejszych w Polsce. W tym roku posiłki przygotowywał tam nawet jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Wielkiej Brytanii szefów kuchni Damian Wawrzyniak (...)”.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Wrocławianin - niezalogowany 2020-11-24 09:31:17

    Dworzec najpiękniejszy a most rozbierają... on też mógłby być najpiękniejszy w Polsce.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Koneser - niezalogowany 2020-11-24 10:12:21

    Dokładnie most, synagoga i dom przy ul Matejki... takie mydlenie dworcami oczu... muzeum też pasuje w środku miasta jak pięść do nosa o takiej kubaturze nowoczesnej buduje się poza... przykład muzeum japonistyki w Krakowie.  W miejsce obecnego muzeum pasowała secesja komponująca się ze wszystkim... na wzór dworca właśnie, lub poprzedniej siedziby... albo sam ten skwerek z fontanna i odsłonięte dookoła kamienice

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Konser - niezalogowany 2020-11-24 10:19:37

     konserwator jeszcze temu przyklaskuje... trzeba się zebrać i pójść razem pod urząd miejski zaprotestować (żadnego referendum nie było a tutaj będą pisać o dworcach i jak to o zabytki dbają), zrobili sobie prywatny folwark

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama