Prawie 5 tysięcy głosów internautów pozwoliło zabytkowemu, ponad 100-letniemu Dworcowi Przemyśl Główny zostać najpiękniejszym obiektem tego typu w Polsce w konkursie „Dworzec Roku 2020”. Zdaniem jury, oceniającego nie tylko walory estetyczne, tytuł należał się dworcowi PKP w Goczałkowicach-Zdroju w województwie śląskim.
Konkurs „Dworzec Roku 2020” miał otwartą formułę. Była więc możliwość swobodnego zgłaszania wyróżniających się dworców nie tylko przez podróżnych, ale również wszystkich zainteresowanych: władze samorządowe, organizacje pozarządowe oraz turystyczne, pracowników i sympatyków kolei. Organizatorem konkursu była Fundacja ProKolej i Fundacja Grupy PKP. Patronat medialny objął zaś Rynek Kolejowy – branżowy miesięcznik, wydawany przez Zespół Doradców Gospodarczych „Tor”, zajmujący się tematyką transportu szynowego[paywall].
Jako że formuła była otwarta, internauci i inne instytucje zgłosili do konkursu ponad 130 obiektów z całej Polski. Konkurencja była więc ogromna. Potem, do drugiego etapu, wybrano 21 dworców, z których jury wybrało finałowych 10. To dworce: Bydgoszcz Wschód, Czeremcha, Gliwice, Goczałkowice-Zdrój, Oświęcim, Piaseczno, Starogard Gdański, Wodzisław Śląski, Wrocław Główny i Przemyśl Główny. Do zgarnięcia były dwa trofea. Jedno – przyznawane przez jury konkursu, drugie – przez internautów, którzy mogli głosować elektronicznie na wybrany dworzec. Prawdę powiedziawszy, trudno stwierdzić, które było cenniejsze.
Przedstawiciele organizatora konkursu obejrzeli dokładnie każdy z obiektów, biorąc pod uwagę ich walory architektoniczne, dostępność dla osób niepełnosprawnych, funkcję kolejową oraz to, czy pełnią także inne. Zdaniem jury dworcem roku 2020 został ten na Śląsku, w powiecie pszczyńskim, w uzdrowiskowej miejscowości Goczałkowice-Zdrój.
Dworzec ten w 2002 r. strawił pożar. Lokalne władze postanowiły wykorzystać jego atrakcyjne położenie i dziedzictwo historyczne kolei. W 2013 r. samorząd przejął budynek i stworzył w nim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego „Stary Dworzec”. Otwarcie nowego obiektu odbyło się w kwietniu 2016 r.
„(...) Nagrodę główną jury przyznało za wzorową rewitalizację dziedzictwa architektury kolejowej, umiejętne dostosowanie do zmieniających się potrzeb w zakresie obsługi podróżnych, twórczą i społecznie korzystną adaptację dla publicznych funkcji, odwagę władz samorządowych do realizowania niekonwencjonalnych pomysłów na kształtowanie przestrzeni dworcowej. Jak w wypadku wielu gminnych obiektów, obsługa podróżnych w komfortowych warunkach jest jedną z wielu obecnych funkcji budynku. Znajdują się tam poczekalnia dla podróżnych, punkt informacji turystycznej, przechowalnia bagażu, wypożyczalnia sprzętu rekreacyjnego, minibiblioteka, kącik dla maluchów oraz toalety. Dla miłośników flory i fauny na peronach zainstalowano lunety obserwacyjne. Na pierwszym piętrze znajduje się studio jogi, strefa zdrowia oraz przestrzeń wykorzystywana do prezentowania tymczasowych wystaw. Ostatnie piętro daje miłośnikom kolei możliwość wynajęcia noclegu w klimatycznym apartamencie” – można przeczytać w uzasadnieniu werdyktu.
Jakkolwiek by się nie zachwycać pięknem dworca Przemyśl Główny, bardzo daleko mu do walorów funkcjonalnych dworca w Goczałkowicach-Zdroju. Wizualną stronę docenili internauci, bezdyskusyjnie przyznając „nagrodę publiczności”. Przemyski obiekt uzyskał dokładnie 4 tys. 881 głosów. Warto wiedzieć, że to drugi, po Tarnowie, dworzec na trasie dawnej kolei galicyjskiej, który stał się dworcem roku. W 2019 r. Dworcem Roku został ten w Wągrowcu, nagroda publiczności trafiła zaś do Kartuz.
Budynek dworca w Przemyślu wzniesiono w latach 1859 – 1860 równocześnie z budową linii kolejowej z Krakowa do Lwowa. Dworzec przebudowano w stylu neobarokowym i rozbudowano w 1895 r., nadając mu bogatą formę architektoniczną. Generalny remont, dzięki ogromnej dotacji z Unii Europejskiej, odbył się w latach 2010 – 2012. Na podstawie archiwalnych zdjęć odtworzono wszystkie detale: złocenia, okna, nawet klamki.
W 2019 r. z dworca korzystało dziennie ok. 3 tys. 900 osób. Jak podkreślili organizatorzy „(...) obiekt słynie z dworcowej restauracji Perła Przemyśla, którą okrzyknięto jedną z najpiękniejszych w Polsce. W tym roku posiłki przygotowywał tam nawet jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Wielkiej Brytanii szefów kuchni Damian Wawrzyniak (...)”.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Dworzec najpiękniejszy a most rozbierają... on też mógłby być najpiękniejszy w Polsce.
Dokładnie most, synagoga i dom przy ul Matejki... takie mydlenie dworcami oczu... muzeum też pasuje w środku miasta jak pięść do nosa o takiej kubaturze nowoczesnej buduje się poza... przykład muzeum japonistyki w Krakowie. W miejsce obecnego muzeum pasowała secesja komponująca się ze wszystkim... na wzór dworca właśnie, lub poprzedniej siedziby... albo sam ten skwerek z fontanna i odsłonięte dookoła kamienice
konserwator jeszcze temu przyklaskuje... trzeba się zebrać i pójść razem pod urząd miejski zaprotestować (żadnego referendum nie było a tutaj będą pisać o dworcach i jak to o zabytki dbają), zrobili sobie prywatny folwark
p.s muzeum o takim nowoczesnym kształcie mogło by powstać np. nad sanem (jedna z możliwych lokalizacji) tam gdzie się mieści obecnie hotel albo kawałek obok
Thanks for sharing such information. I am assignment expert at Myassignmenthelp who provide the best assignment help services.
Wyremontować i podświetlić i byłaby kolejna atrakcja turystyczna. Uważam że należy zachować oryginalną część mostu w takim stopniu na ile jest to możliwe a nowy most powinien nie gryźć się stylistycznie ze starym. Pewnie jak zwykle chodzi o pieniądze i opłacalność konserwacji starego mostu. Ciekawe która część mostu będzie zdemontowana, o ile się nie mylę to oryginalny most zachował się tylko we fragmencie, ponieważ został wysadzony w czasie działań wojennych.
Przemyśl to taki mały Kraków, Lwów Wiedeń...
referendum to można zrobić w celu odwołania ze stanowiska prezia który spadł z księżyca
koneser mówisz o Muzeum Techniki i Sztuki Japońskiej w Krakowie Manggha? Faktycznie jest to dość nowoczesna bryła ale zlokalizowana przy Wiśle w oddaleniu od starej zabudowy. W rozwoju miasta potrzebny jest jakiś ład architektoniczny. Tymczasem mamy totalny bałagan... Jak kolega wspomniał MNZP wciśnięte przy najbardziej turystycznej ulicy Kazimierza Wielkiego.Obok Fiore nie wiadomo z jakiej bajki wyrwane. Do tego Plac Floriana i kolejne pomysły jak Willa przy Matejki i rozbieranie mostu. Czy ktoś Panuje nad długofalowym wizerunkiem architektury miejskiej? Halo?
tak o Mangę chodzi, ale to tylko przykład... Widzisz Wrocławianin tutaj są Ludzie potrzebni w podobny sposób do nas myślący... gdzie my konserwatorami sztuki nie jesteśmy
Koneser bo trzeba wyjrzeć trochę poza Przemyśl by za przykładem innych eksponować w mieście jego najlepsze cechy.Mi nasuwa się konkluzja, że ludzie w Przemyślu są zmęczeni biedą i marazmem przez co łakną nowoczesności w obojętnie jakiej formie... Byle było nowe i świeże. Niestety przez takie łaknienia i zaspokajanie potrzeb mieszkańców w sposób krótkofalowy bez żadnej strategii powoduje, że bezpowrotnie tracimy cenny unikatowy dorobek. Przykład: Zaobserwowałem osobiście jak administracja zarządzające jedną z przemyskich kamienic zdzierała w jej korytarzu zabytkowe kafle kładąc w ich miejscu najtańszą płytkę z castoramy tzw - gres techniczny (12zł za m2).Na moje pytanie dlaczego to robią, odpowiedzieli : "bo ludzie chcą mieć nowe".Przemyślanie może przywykli do widoku tzw. " Kolejówy" i razi ich rdza i ogólny stan techniczny mostu. Jednak prawda jest taka, że gdy zostanie wyremontowany, pomalowany i podświetlony przyjezdni będa się nim zachwycać . Taki most mógłby być chlubą miasta i tematem dla przewodników do rozprawek historycznych na jego temat. Powinien zostać w całości. Dwa przęsła tworzą jego unikalny charakter ... tak jak utworzyła go historia.
Dworzec najpiękniejszy a most rozbierają... on też mógłby być najpiękniejszy w Polsce.
Dokładnie most, synagoga i dom przy ul Matejki... takie mydlenie dworcami oczu... muzeum też pasuje w środku miasta jak pięść do nosa o takiej kubaturze nowoczesnej buduje się poza... przykład muzeum japonistyki w Krakowie. W miejsce obecnego muzeum pasowała secesja komponująca się ze wszystkim... na wzór dworca właśnie, lub poprzedniej siedziby... albo sam ten skwerek z fontanna i odsłonięte dookoła kamienice
konserwator jeszcze temu przyklaskuje... trzeba się zebrać i pójść razem pod urząd miejski zaprotestować (żadnego referendum nie było a tutaj będą pisać o dworcach i jak to o zabytki dbają), zrobili sobie prywatny folwark