Co roku we wrześniu w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Przemyślu odbywa się uroczystość pasowania na ucznia klas pierwszych. Tradycyjnie jest połączona z wręczeniem nagród i stypendiów uczniom oraz absolwentom.
Uroczystość – ze względu na obowiązek zachowania środków ostrożności związanych z wciąż trwającym stanem epidemii – odbyła się w dwóch turach. Najpierw pasowano pierwszoklasistów, kilkadziesiąt minut później nastąpiło wręczenie nagród i stypendiów[paywall].
Nagrodę „Primus Inter Pares” dyrektor „Słowaka” Tomasz Dziumak wręczył dwóm absolwentom – Jakubowi Kowalczykowi i Aleksandrowi Kuśmierczykowi. Stypendium ufundowane przez absolwenta I LO, pragnącego pozostać anonimowym, dla ucznia osiągającego sukcesy w naukach przyrodniczych odebrała z rąk dyrektora Kamila Prochaska (III f), a nagrodę dra Jana Podgórskiego dla ucznia wyróżniającego się postawą i zaangażowaniem w życie szkoły otrzymał Michał Binko (III c). Prezes Stowarzyszenia Absolwentów I LO Dorota Thier wręczyła natomiast nagrody ufundowane przez stowarzyszenie. Laury dla najlepszego absolwenta oraz nagrodę dla najlepszego olimpijczyka otrzymał J. Kowalczyk. Nagrodę im. Dyrektora Adama Żaka za najciekawszą pracę napisaną w ramach konkursu literackiego dla uczniów klas maturalnych odebrał Michał Jarosz, zaś nagrodą pod nazwą „Dynia” dla wybitnych umysłów I LO w Przemyślu został uhonorowany Michał Trelka.
– Wręczenie nagród absolwentom podczas uroczystości pasowania ma walor wychowawczy, podobnie jak obyczaj ślubowania, który nastąpił po nim. Pilna nauka, szacunek dla symboli narodowych, kontynuowanie chlubnej tradycji szkoły – te słowa znajdują się w rocie powtarzanej przez pierwszoklasistów. To piękny zwyczaj, który będziemy pielęgnować – zapewnił dyrektor I LO T. Dziumak.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze