Reklama

Najlepszy makowiec robią gospodynie z Piątkowej [ZDJĘCIA]

Przedostatnia niedziela lipca na długo zapisze się w pamięci mieszkańców Nienadowej. Tego dnia hucznie świętowano tu jubileusz 580-lecia miejscowości. Była okolicznościowa wystawa, liczne występy oraz konkurs... na najlepszy makowiec. Popisowy wypiek wytypowała konkursowa komisja.

Jubileuszowe uroczystości zainaugurowała uroczysta msza św. odprawiona w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nienadowej Górnej. Po niej przyszedł czas na występy artystyczne.

O dobre nastroje uczestników święta zadbali członkowie: Kapeli „Dynowiacy”, Przeworskiej Kapeli Podwórkowej „Beka”, „Wysoczanie” z Wysokiej Łańcuckiej oraz zespół „Krajka”. Wszystkich występów[paywall] wysłuchać można było na placu przy kościele pw. MB Nieustającej Pomocy w Nienadowej Dolnej.


Do wspomnień skłaniała z kolei wystawa „Nasze Korzenie”, dokumentująca historię miejscowości, przygotowana specjalnie na tę okoliczność w siedzibie miejscowego OSP. Gwoździem programu był jednak akcent kulinarny w postaci konkursu na najlepszy makowiec, do którego zaproszono panie z kół gospodyń wiejskich z poszczególnych miejscowości gminy Dubiecko.

Konkursowe wypieki oceniali tego dnia: Janusz Pyra – szef kuchni restauracji „Folk” hotelu „Bristol” w Rzeszowie, poseł Mieczysław Kasprzak, członek Zarządu Powiatu Przemyskiego Zbigniew Blecharczyk i rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Przemyślu Małgorzata Dachnowicz. Komisja – po dokładnej analizie wszystkich walorów smakowych przygotowanych wypieków –  uznała ostatecznie, że najlepszy makowiec wykonały panie z KGW w Piątkowej, przyznając gospodyniom laur zwycięstwa, ale podkreślając jednocześnie, że pozostałe niewiele wspomnianemu przysmakowi ustępowały.

Oczywiście oprócz konkursowych słodkości nie zabrakło i innych frykasów przygotowanych przez uczestniczące w wydarzeniu koła gospodyń. Starosta przemyski Jan Pączek na ręce organizatorek wydarzenia Joanny Lupas i Marty Cwian wręczył przy okazji stosowne upominki.

Reklama

Goście dopisali

Na uroczystościach jubileuszowych nie brakowało licznie zgromadzonych gości.

Dopisali przedstawiciele władz powiatowych. Oprócz starosty i wymienionego wcześniej członka Zarządu Powiatu Przemyskiego przybyli: przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego Wojciech Bobowski,  radny powiatowy Arkadiusz Mazur, a także dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Janusz Hołyszko i były, wieloletni przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego Antoni Blecharczyk.

Nie zabrakło też naturalnie gospodarza miasta i gminy Dubiecko Jacka Grzegorzaka, przewodniczącego rady miejskiej Jerzego Brożyny oraz radnych i sołtysów. Wydarzenie było też okazją do uczczenia pamięci uczestników strajków chłopskich z 1937 r.

Wiązankę pod pomnikiem ich upamiętniającym złożyli starosta Jan Pączek w towarzystwie posła Mieczysława Kasprzaka, członka Zarządu Powiatu Przemyskiego Zbigniewa Blecharczyka oraz dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych Janusza Hołyszki.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama