Reklama

Najtrudniejsze podobno jeszcze przed nami. Ale damy radę!

Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że najtrudniejszy okres pandemii jeszcze przed nami. W Polsce ma nastąpić najprawdopodobniej na przełomie kwietnia i maja. Czy tak będzie? Na razie rośnie w naszym kraju liczba osób chorych na COVID-19. 28 kwietnia br. (dane z g. 10) było to 12 tys. 89 osób. Zmarło 570. Na Podkarpaciu zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2 jest 317 osób. 19 zmarło.

Z najnowszych danych wynika, że kwarantanną w Polsce objęte są 82 tys. 643 osoby. Do 28 kwietnia br. wzrosła liczba osób hospitalizowanych i objętych nadzorem epidemiologicznym. Wyzdrowiało w sumie 2 tys. 655 osób. To znaczny wzrost, bo tydzień temu, liczba ta wynosiła 1 tys. 297 osób. Podkarpacie na mapie zachorowań w Polsce plasuje się w drugiej ósemce. Według danych przekazanych przez Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie z 28 kwietnia br. (z g. 10) 317 osób jest chorych na COVID-19, 180 osób wyzdrowiało (to 100 procent więcej niż 7 dni temu, ozdrowieńców było wówczas 90). 19 osób zmarło. W laboratorium WSS-E wykonano do tej pory 8 tys. 748 testów[paywall].

W naszym regionie chorych jest 29 osób, najwięcej w powiecie przeworskim, bo 11. W mieście Przemyślu zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2 jest 7 osób, w powiecie przemyskim – 5, jarosławskim – 4 i lubaczowskim – 2. Trzy osoby zmarły, z czego dwie z Przemyśla.

Reklama

Możesz oddać krew

Nie ma na razie szczepionki przeciw COVID-19. Ani konkretnych leków. Pomóc może osocze krwi osób, które wyzdrowiały. W osoczu znajdują się przeciwciała, które zwalczają wirusa. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie rozpoczęło akcję poboru krwi od takich osób. Jednak tylko i wyłącznie za ich zgodą. Dawcą może zostać osoba, która pokonała koronawirusa SARS-CoV-2, jest w wieku pomiędzy 18 a 60 lat i spełnia inne kryteria, wymagane dla honorowych dawców krwi. Jak poinformowała dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, dr nauk o zdrowiu Ewa Zawalińska, pobranie osocza musi być bezpieczne dla dawcy. Jeden ozdrowieniec może jednorazowo oddać około 600 mililitrów osocza i dzięki temu pomóc w powrocie do zdrowia nawet trzem ciężko chorym. Pobranie trwa do 40 minut i może być powtórzone po tygodniu. Na Podkarpaciu już prawie 200 osób pokonało chorobę COVID-19. Szczegółowe informacje o tym, jak można zostać dawcą, można uzyskać, dzwoniąc do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie (nr tel.: 17 867-20-33).

W maseczkach jeszcze kilka miesięcy?

Od 16 kwietnia br. w Polsce obowiązuje obowiązek zakrywania ust i nosa. Twarz można zakrywać także chustami, szalikami czy – w niektórych przypadkach –  przyłbicami. Obowiązek zasłaniania nosa i ust dotyczy przebywania w tzw. przestrzeni publicznej, czyli każde wyjście z domu wiąże się z włożeniem maseczki na twarz. Obejmuje on przemieszczanie się pieszo, rowerem, hulajnogą, skuterem, motocyklem czy komunikacją publiczną. Obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Z tej konieczności są jednak zwolnione dzieci do ukończenia 4 roku życia, a także osoby, które nie są w stanie samodzielnie zakrywać lub odkrywać ust lub nosa.

Reklama

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował na ostatniej konferencji prasowej (27 kwietnia br.), że noszenie maseczek na twarzy będzie obowiązkowe do czasu wyprodukowania szczepionki na koronawirusa SARS CoV-2. Naukowcy mówią, że szczepionka może być gotowa najwcześniej jesienią, a być może nawet dopiero za rok, półtora. Wygląda na to, że w maseczkach będziemy chodzić jeszcze przez wiele miesięcy. Dlatego warto się do tego przyzwyczaić. Należy jednak pamiętać, że noszenie maseczki nie gwarantuje ochrony przed zarażeniem. Bardziej zapobiega roznoszeniu wirusa. To skuteczne działanie zwłaszcza w przypadku osób, które nie wiedzą, że są chore. Minister Ł. Szumowski dodał także, że osoby, które nie mogą nosić maseczek, np. ze względu na astmę czy choroby serca, nie powinny wychodzić na zewnątrz.

Cztery etapy poluźnienia zakazów

20 kwietnia br. rząd zdecydował się na poluźnienie niektórych restrykcji. Oto one: otwarty wstęp do lasów i parków (z wyłączeniem placów zabaw), możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych, ale dalej trzeba zachowywać bezpieczną odległość (1,5 – 2 m) od innych i zasłaniać usta i nos, jedna osoba na 15 metrów kwadratowych w kościołach, a także podczas uroczystości, jak np. pogrzeby, z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego wyłączone zostaną osoby powyżej 13 roku życia, w sklepach do 100 metrów kwadratowych może znajdować się do czterech osób na kasę, w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych – po jednej osobie na 15 metrów kwadratowych, pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia, w szczególności mierzeniu temperatury.

Reklama

W etapie drugim ma nastąpić otwarcie sklepów budowlanych w weekendy, otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych, otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuki. W trzecim dopuszczone zostanie przebywanie klientów w lokalach gastronomicznych, ale z ograniczeniami. Rząd chce też otworzyć zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne, a także sklepy w galeriach handlowych. Planowane jest także umożliwienie organizowania wydarzeń sportowych do 50 osób – w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności oraz organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych I – III. W ostatnim, czwartym etapie, rząd planuje otwarcie salonów masażu i solariów, umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness, a także teatrów i kin w nowym reżimie sanitarnym.

Co 3-majowymi obchodami?

Przed nami majówka. W tym roku nieco „okrojona” z długości, bo 1 maja to piątek, 3 maja – niedziela. To także trzy ważne święta, których rocznice co roku obchodziliśmy bardzo uroczyście – 1 maja 2020 r. to 16. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, 2 maja – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, 3 maja 2020 r. – 229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku scenariusz na te dni jest inny. Wszystko oczywiście przez panujący w naszym kraju stan epidemii.3 maja br. w Przemyślu odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej (g. 10) z udziałem jednego pocztu sztandarowego - Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, reprezentującego wszystkie pozostałe sztandary. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita przemyski abp Adam Szal. Będzie mogło w niej uczestniczyć maksymalnie 80 osób. Inny charakter będą miały obchody na Wzgórzu Zamkowym. Przy kamieniu upamiętniającym uchwalenie Konstytucji 3 Maja nie będą pełnić warty poczty sztandarowe. Nie zostanie odczytany apel poległych, nie oddana zostanie salwa honorowa. Na Zamku Kazimierzowskim nie odbędzie się uroczysta sesja rady miejskiej. Wszyscy, którzy jednak chcieliby w tym miejscu upamiętnić twórców Konstytucji 3 Maja oraz złożyć kwiaty przy obelisku, mogą to zrobić w wybranym przez siebie czasie. Złożenie kwiatów będzie możliwe wyłącznie indywidualnie, z zachowaniem wszystkich obowiązujących obecnie standardów bezpieczeństwa.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Ja - niezalogowany 2020-05-01 16:20:58

    Arykuł "premium" Pytanie przez kogo?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-05-01 18:38:03

    Premium tak to jest premium.Ludzi przyzwyczaja sie do tego,ze się ich okłamuje tworząc nibylandię.Przyzwyczajenie to rośnie im dłużej trwa tym jest silniejsze.U nas już doszło do tego,ze wręcz oczekujemy by nas nadal okłamywać a tym samym tworzy się bezwolne stado wymagające wodza. To zawsze kończy się niezbyt ciekawie dla stada."Gdzie przód gdzie tył my nie wiemy.Prowadź wodzu bo zginiemy. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama