Reklama

Największe na Podkarpaciu centrum zdrowia psychicznego świętowało jubileusz

Sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu była miejscem uroczystego zebrania oddziału podkarpackiego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, połączonego z jubileuszem 10-lecia działalności NZOZ-u Podkarpackie Centrum Zdrowia Psychicznego.

W spotkaniu wzięło udział ok. 100 lekarzy psychiatrów i psychologów z Podkarpacia, pracownicy NZOZ-u, a także zaproszeni goście. Podczas jubileuszu odbyła się sesja naukowa, w której uczestniczyli zaprzyjaźnieni z Przemyślem i Bieszczadami – prof. Dominika Dudek (CMUJ Kraków), prof. Przemysław Bieńkowski (IPIN Warszawa) oraz prof. Andrzej Czernikiewicz (UMCS Lublin)[paywall]. Całość imprezy poprowadził konsultant wojewódzki ds. psychiatrii na Podkarpaciu i jednocześnie współzałożyciel Podkarpackiego Centrum Zdrowia Psychicznego przemyślanin dr n. med. Maciej Kuligowski.

Co roku przybywa ok. 1 tys. 500 nowych pacjentów

NZOZ Podkarpackie Centrum Zdrowia Psychicznego powstało w Przemyślu 5 września 2007 r. z inicjatywy lekarzy Macieja Kuligowskiego oraz Jacka Barketa. Był to wówczas pierwszy NZOZ psychiatryczny w nadsańskim mieście (i tak zostało do dziś). Początkowo powstała poradnia zdrowia psychicznego, następnie poradnia psychologiczna, neurologiczna, a od 2011 r. działa także Dzienny Oddział Psychiatryczny.

Reklama

Obecnie zatrudnionych jest tam 35 osób, w tym m.in.: 7 lekarzy psychiatrów, 3 neurologów, 15 psychologów/psychoterapeutów, 4 terapeutów zajęciowych oraz 6 pielęgniarek.

– Wszystkie świadczenia dla pacjentów udzielane są bezpłatnie. Zakres świadczeń obejmuje porady psychiatryczne, psychologiczne, psychoterapię, porady neurologiczne, fototerapię. W oddziale dziennym prowadzimy psychoterapię grupową, terapię zajęciową, jogę, zajęcia sportowe, konkursy taneczne, filmowe oraz wokalne – wyliczył dr M. Kuligowski.

Reklama

W br. w centrum wprowadzono elektroniczną dokumentację medyczną, wszystkie gabinety zostały wyposażone w sprzęt komputerowy zakupiony ze środków własnych. W bazie pacjentów zarejestrowanych jest ok. 15 tys. osób, a rocznie udzielanych jest ponad 15 tys. porad. Co roku przybywa ok. 1 tys. 500 nowych pacjentów. Na oddziale dziennym w 2017 r. hospitalizowanych było ok. 250 osób.

Dodatkowa działalność medyczna

– Nasze centrum jest bazą szkoleniową dla Podyplomowego Centrum Kształcenia  Medycznego w Przemyślu oraz prowadzi staże dla studentów psychologii i rehabilitacji medycznej. Prowadzimy badania kliniczne leków w programach międzynarodowych oraz      z zakresu telemedycyny. Od kilku lat współorganizujemy Międzynarodową Konferencję Naukowo-Szkoleniową Bieszczadzkie Dni Psychiatryczne. Wspieramy Fundację Pomocy Dzieciom Przewlekle Chorym „jerzyk”, prowadząc licytację na jej rzecz podczas konferencji w Arłamowie – wyliczył dr M. Kuligowski.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Dżony Wanienka - niezalogowany 2018-09-21 20:52:38

    No to świętujmy na całego, jak poniżej:YOUTUBE.COM - ANTHRAX - MADHOUSE

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama