Sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu była miejscem uroczystego zebrania oddziału podkarpackiego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, połączonego z jubileuszem 10-lecia działalności NZOZ-u Podkarpackie Centrum Zdrowia Psychicznego.
W spotkaniu wzięło udział ok. 100 lekarzy psychiatrów i psychologów z Podkarpacia, pracownicy NZOZ-u, a także zaproszeni goście. Podczas jubileuszu odbyła się sesja naukowa, w której uczestniczyli zaprzyjaźnieni z Przemyślem i Bieszczadami – prof. Dominika Dudek (CMUJ Kraków), prof. Przemysław Bieńkowski (IPIN Warszawa) oraz prof. Andrzej Czernikiewicz (UMCS Lublin)[paywall]. Całość imprezy poprowadził konsultant wojewódzki ds. psychiatrii na Podkarpaciu i jednocześnie współzałożyciel Podkarpackiego Centrum Zdrowia Psychicznego przemyślanin dr n. med. Maciej Kuligowski.
NZOZ Podkarpackie Centrum Zdrowia Psychicznego powstało w Przemyślu 5 września 2007 r. z inicjatywy lekarzy Macieja Kuligowskiego oraz Jacka Barketa. Był to wówczas pierwszy NZOZ psychiatryczny w nadsańskim mieście (i tak zostało do dziś). Początkowo powstała poradnia zdrowia psychicznego, następnie poradnia psychologiczna, neurologiczna, a od 2011 r. działa także Dzienny Oddział Psychiatryczny.
Obecnie zatrudnionych jest tam 35 osób, w tym m.in.: 7 lekarzy psychiatrów, 3 neurologów, 15 psychologów/psychoterapeutów, 4 terapeutów zajęciowych oraz 6 pielęgniarek.
– Wszystkie świadczenia dla pacjentów udzielane są bezpłatnie. Zakres świadczeń obejmuje porady psychiatryczne, psychologiczne, psychoterapię, porady neurologiczne, fototerapię. W oddziale dziennym prowadzimy psychoterapię grupową, terapię zajęciową, jogę, zajęcia sportowe, konkursy taneczne, filmowe oraz wokalne – wyliczył dr M. Kuligowski.
W br. w centrum wprowadzono elektroniczną dokumentację medyczną, wszystkie gabinety zostały wyposażone w sprzęt komputerowy zakupiony ze środków własnych. W bazie pacjentów zarejestrowanych jest ok. 15 tys. osób, a rocznie udzielanych jest ponad 15 tys. porad. Co roku przybywa ok. 1 tys. 500 nowych pacjentów. Na oddziale dziennym w 2017 r. hospitalizowanych było ok. 250 osób.
– Nasze centrum jest bazą szkoleniową dla Podyplomowego Centrum Kształcenia Medycznego w Przemyślu oraz prowadzi staże dla studentów psychologii i rehabilitacji medycznej. Prowadzimy badania kliniczne leków w programach międzynarodowych oraz z zakresu telemedycyny. Od kilku lat współorganizujemy Międzynarodową Konferencję Naukowo-Szkoleniową Bieszczadzkie Dni Psychiatryczne. Wspieramy Fundację Pomocy Dzieciom Przewlekle Chorym „jerzyk”, prowadząc licytację na jej rzecz podczas konferencji w Arłamowie – wyliczył dr M. Kuligowski.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.No to świętujmy na całego, jak poniżej:YOUTUBE.COM - ANTHRAX - MADHOUSE
No to świętujmy na całego, jak poniżej:YOUTUBE.COM - ANTHRAX - MADHOUSE