Reklama

Najwyższe dopłaty do sprzedaży zbóż m.in. dla rolników z Podkarpacia

9 lutego minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji prasowej zapowiedział wystąpienie z wnioskiem do Rady Ministrów w sprawie uruchomienia dopłat do sprzedanego zboża. Ze względu na bliskie sąsiedztwo Ukrainy, to właśnie rolnicy z Podkarpacia i Lubelszczyzny mieliby otrzymać największe wsparcie.

W obliczu nadmiernego napływu pszenicy i kukurydzy z Ukrainy rząd zamierza dopłacić rolnikom do każdej sprzedanej tony pszenicy i kukurydzy. Obecnie jest przygotowywane rozporządzenie w tej sprawie.

Wysokość wspomnianych dopłat ma być uzależniona od odległości danego województwa od portów, ponieważ wpływa ona na cenę zbóż. To dobra informacja dla rolników z Podkarpacia, którzy w związku z[paywall] bliskością granicy mogą liczyć na najwyższe stawki, podobnie jak rolnicy z lubelskiego.

Mowa jest o kwocie 250 zł do sprzedanej tony pszenicy.

„W województwach: małopolskim, świętokrzyskim, mazowieckim, podlaskim rolnicy otrzymają dopłatę 200 zł. Rolnicy z pozostałych województw otrzymają 150 zł” – poinformowało ministerstwo.

Reklama

Szef resortu rolnictwa liczy też na pozyskanie środków unijnych.

– Wystąpiliśmy z wnioskiem do Komisji Europejskiej (KE), aby pomoc ta mogła być sfinansowana z rolniczej rezerwy kryzysowej KE – zapowiedział.

Jeśli chodzi o krajowy mechanizm wsparcia, kwota ma być też zależna od zadeklarowanych wcześniej w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) powierzchni upraw pszenicy i kukurydzy.

– Pomoc będzie udzielana do 60 proc. plonu i do powierzchni 50 hektarów upraw – poinformował wicepremier H. Kowalczyk.

Reklama

Maksymalne kwoty dopłat do hektara też będą zależały od województwa – rolnicy z lubelskiego i podkarpackiego mogą liczyć na 825 zł dopłaty do ha pszenicy i 1050 zł do ha kukurydzy. W pozostałych województwach są to niższe stawki.

Wnioski o pomoc razem w dowodem sprzedaży w postaci faktury będzie można składać do końca maja br. Zgodnie z zapowiedzią ministerstwa będą uznawane faktury wystawione od 15 grudnia 2022 r. do 31 maja 2023 r. (data 15 grudnia 2022 r. wynika z tego, że tego dnia doszło do znaczącego spadku cen zbóż na rynkach światowych).

Reklama


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama