Reklama

Namiot do poboru wymazów omal nie runął. Nikt nie ucierpiał

Przed Wojewódzkim Szpitalem im. św. o. Pio w Przemyślu od ponad dwóch tygodni działa punkt pobrań drive thru. Zlokalizowany w wielkim namiocie służy do poboru wymazów pod kątem COVID-19. 12 maja br. doszło do niebezpiecznej sytuacji. Namiot omal nie runął pod naporem wody, zgromadzonej na płaskim jak stół „dachu”.

Punkty pobrań wymazów na COVID-19 pojawiły się w całej Polsce. To odpowiedź placówek służby zdrowia na rosnące zapotrzebowanie i apele pacjentów o możliwość przebadania się w tym kierunku. Na terenie placówek medycznych powstały specjalne strefy diagnostyczne zwane drive thru dla osób prywatnych[paywall].

Założenie jest następujące: osoby, które podejrzewają, że mogły mieć kontakt z zakażonymi, ale nie mają objawów chorobowych, ale również te, które zaobserwowały u siebie objawy mogące wskazywać na zakażenie koronawirusem, mogą się tam zgłaszać. „(...) Diagnozując nosicieli koronawirusa SARS-CoV-2, którzy przebywają w przestrzeni publicznej i nieświadomie zarażają innych, możemy ograniczyć niekontrolowane rozprzestrzenianie się epidemii (...)” – poinformowało Ministerstwo Zdrowia w swoim zaleceniu dotyczącym owych punktów.

Reklama

Jak to działa? Osoby z objawami, a także będące w końcowym okresie kwarantanny, jak również te, które miały kontakt z osobą chorą na COVID-19, najpierw przechodzą  telefoniczną kwalifikację, którą przeprowadzają wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne. Badania są bezpłatne i nie wymagają opuszczania samochodu przez osobę, od której zostanie pobrana próbka. Wymazy pobierane są przez wykwalifikowany, odpowiednio zabezpieczony personel medyczny. Potem próbka trafia do laboratorium, a każdy z przebadanych otrzymuje dostęp do wyników on-line. W przypadku pozytywnego testu  informacja taka trafia także do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w miejscowości, w której znajduje się punkt pobrań.

Nauczka na przyszłość

Jak już wspomnieliśmy, jeden z takich punktów znajduje się na terenie przemyskiego szpitala na Monte Cassino. Ulokowany jest tuż obok wjazdu na SOR. Będzie tam stał dopóty, dopóki będzie potrzebny. Drive thru finansowane jest przez NFZ.

Reklama

12 maja br. doszło do niebezpiecznej i niecodziennej sytuacji. Wielogodzinne opady deszczu sprawiły, że płaski „dach” wypełnił się wodą. Pod jej naporem namiot się bardzo mocno ugiął. Wewnątrz była pielęgniarka. Na szczęście – jak zapewniła dyrekcja szpitala – nic się jej nie stało. Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu podkomisarz Marta Fac powiedziała, że nie było żadnego zgłoszenia tego rodzaju.

– 18 maja namiot był złożony, ale tylko dlatego, że przenosiliśmy go w inne, stabilniejsze miejsce. Rzeczywiście, we wtorek, 12 maja, doszło do takiej sytuacji. Wszystko przez opady deszczu. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Przed uruchomieniem drive thru namiot ustawiali członkowie PCK przy pomocy naszych pracowników z działu gospodarczego. Po tym incydencie postanowiliśmy przestawić go w inne miejsce. To była dla nas nauczka na przyszłość. Teraz przed wejściem personelu  codziennie  jest kontrolowany. Obojętnie, czy wcześniej padał deszcz, czy nie – poinformował zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych Robert Wyskiel.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Namiot - niezalogowany 2020-05-21 18:47:49

    Jest rozwiazanie, posadzić tam strażaków żeby jak te psy siedzieli w namiocie. Przykład głupoty władz PSP na ulicy rogozinskiego. Brawo 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jola - niezalogowany 2020-05-21 22:05:40

    Na głupotę nie ma rady. Niestety. Tylko, że to  mądre głowy z Rzeszowa  wydają wszelkie  zarządzenia, do których strażacy muszą się dostosować. ciekawe jakimi obowiązkami Was jeszcze obarczą . . .mierzenie temperatur na granicy  itp.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    As - niezalogowany 2020-05-22 10:28:35

    Mierzymy tez temp na granicy...i na kolejowym za kazdym razem jak pocisg towarowy przyjezdza i na pieszym

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama