Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Jacek Cielecki zapewnił, że zabytkowa, kilkudziesięciometrowa barierka o cechach modernistycznych, ciągnąca się wzdłuż ulicy Sienkiewicza w Przemyślu zostanie naprawiona. „Walka” o jej uratowanie trwa już około 10 lat.
Kierując się ulicą Sienkiewicza w dół, od strony ulicy Grodzkiej, po prawej stronie mamy kilkudziesięciometrową barierkę, która oddziela chodnik od stromej skarpy i Wybrzeża Marszałka Piłsudskiego. Powstała w okresie międzywojennym.
Znana jest ze zdjęć archiwalnych przedstawiających przy niej żołnierzy niemieckich. Zastąpiła bardzo podobną barierkę, zapewne drewnianą, o nieco „mocniejszej” konstrukcji, znaną z wcześniejszych fotografii wilii Habsburg (z lat 1914 – 1918). Wówczas obecna ulica[paywall] Sienkiewicza nazywała się Ochronek.
Był grudzień 2010 r. Przedstawicielka Towarzystwa Ulepszania Miasta w Przemyślu Lila Kalinowska wnioskowała wówczas – w imieniu towarzystwa – o wpisanie barierki przy ulicy Sienkiewicza do rejestru zabytków ruchomych. Ówczesna Wojewódzka Konserwator Zabytków Grażyna Stojak przyjęła wniosek i dokonała stosownego wpisu do rejestru w marcu 2011 r.
– Już wtedy część tej barierki została zdemontowana i zastąpiona nową. Taki stan pozostał do dzisiaj. Co zabawne, remont barierki i jej wymiana z zabytkowej na taką, jaką możemy w części dzisiaj „podziwiać”, został zrealizowany na mocy pozwolenia na budowę zatwierdzonego przez urząd konserwatorski, zakładającego rekonstrukcję zabytkowej barierki, a nie jej wymianę na to dzisiejsze brzydactwo. Po dokonaniu wpisu do rejestru, kiedy remont został zatrzymany, interweniowałam u ówczesnego prezydenta miasta Roberta Chomy o otoczenie pozostałej części barierki opieką i zabezpieczenie zdemontowanych barierek – wspomina L. Kalinowska.
– Pisał w tej sprawie do prezydenta także dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Przemyślu Jacek Cielecki. Twierdził wówczas, że nie ma odpowiedniego magazynu i nie ma jak przechować zdemontowanej barierki. I że zostanie ona zniszczona. Na szczęście tak się nie stało. Cieszę się, że dzisiaj więcej osób widzi wartość w zachowaniu pozostałości po małej architekturze minionego wieku. Mam nadzieję, że uda się uratować zachowaną barierkę i odtworzyć jej pozostałą część – dodała L. Kalinowska.
Temat barierki wrócił podczas wystąpień przemyskich radnych na jednej z ostatnich sesji. Mówiła o tym m.in. radna Małgorzata Gazdowicz (Regia Civitas).
Sprawą zainteresowała się także Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot.
– W przestrzeni miejskiej mamy zabytki, które należą do grupy tak zwanych obiektów użytkowych. Przykładem może być właśnie ta barierka przy ulicy Sienkiewicza. O cechach modernistycznych, chroniona wpisem do rejestru zabytków. Wymaga zainteresowania i remontu. Deklarujemy pomoc w opracowaniu programu prac konserwatorskich oraz uzyskanie pozwolenia na realizację. Jesteśmy chętni do współpracy – zapewniła B. Kot.
Dyrektor ZDM w Przemyślu J. Cielecki zapewnił, że sprawa zostanie załatwiona pozytywnie.
– Wiem, że pani konserwator wskazała ścieżkę możliwości uzyskania dofinansowania. W tym roku nie zdążyliśmy już złożyć odpowiednich dokumentów, przymierzamy się do tego na rok przyszły. Mamy zrobiony szacunkowy kosztorys. Łączny koszt remontu to około 60 tysięcy złotych. Wiele żeliwnych elementów nie da się odrestaurować. Trzeba je po prostu odtworzyć. Zrobić nowe. Z całą pewnością sprawy nie odłożymy na półkę – zadeklarował J. Cielecki.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.WRESZCIE NADSZEDL TEN CZAS NA NAPRAWE
https://www.youtube.com/watch?v=OjEVufkz01g
Mam nadzieję, że lepiej niż na Padarewskiego przy dawnej strzelnicy.Tam to pieniądze wyrzucone w błoto.
Zburzyc i zniszczyc tak jak wille przy Matejki 3. Pani konserwator na pewno sie zgodzi. Budujmy bloki na starowce. Brawo deweloperzy w waskich spodenkach...
Bardzo stylowa barierka, warto ją naprawić, proponuję jeszcze wymianę chodnika na długości tej barierki, najlepiej kostką granitową z ciemnymi elementami, wtedy naprawdę całość wyglądałaby super ???? Takie małe detale mają duży wpływ na estetykę miasta.
Ale taka sama barierka była wzdłuz ul,J.Piłsudskiego od mostu i od mostu w strone mostu kolejowego lecz spryciarze usuneli ja badzo szybko i postawiono takie g...no z calówki.Moze dlatego beda remontowac bo ma tam powstać apartamentowieć znanych z kumpelstwa i kombinacji ludzi
Ten budynek przy Matejki to była ruina i dobrze że ją wyburzą. Kwestia tego co będzie na miejscu tego budynku, bo jak zobaczyłem projekt to się wystraszyłem. Bardzo ładna powstała kamienica na Rynku i myślę że trzeba pójść w tym kierunku a nie budować jakieś dziwactwa które tylko psują wygląd miasta
Wille przy Matejki 3 juz wyburzyli i wlasnie powstaje przewymiarowany blok na tej 5arowej dzialce. Pani konserwator to zaakceptowala wiec projekt jej sie spodobal, ma wyczucie smaku. My sie nie znamy. Inwestorowi zalezy na pewno na ladzie miasta, nie tu nie chodzi wcale o pieniadze... A samochody z budowy rozjezdzaja 100letni mur za zgoda ZDM.
Hm , jak zwykle Przemyśl i same problemy jak nie z barierka w Rynku to na Sienkiewicza. Jako przemyski obserwator obejrzałem w niedzielny poranek barierkę o której tak głośno i jakie wnioski , po prostu należy wyciąć i wymienić jedynie odcinki skorodowane na nowe oraz co ważne pomalować solidnie dobrym lakierem. Ogółem barierka jest w niezłym stanie lecz rzeczywiście wymiany wymagają niektóre skorodowane odcinki , więc jaki problem nawet dla mieściny jaką od lat stał się Przemyśl. Jak chcą rozwijać gospodarkę , turystykę , sport który niemal nie istnieje czy estetykę ulic , chodników kamienic , domów kiedy problemem od 10 niemal lat jest kilkunastometrowa barierka. No cóż na koniec pocieszenie , jacy wyborcy tak "wadza" , jaki pan taki kram. Ciekawe czy znów jakiś wybitny, mądry fan się odezwie
A , zapomniałem , ciekawszy widok jest po drugiej stronie uliczki Sienkiewicza . Ruiny dawnej restauracji Barcelonka na skarpie a w dole stare również zaniedbana brama wejściowa na małą posesję z jak widać z zabytkową czyli z czasów monarchii zabudową , jednak jest tam śmietnik , po prostu śmietnisko. Kto nie wierzy niech zobaczy , spacer nic nie kosztuje a dodaje zdrowia i urody w czasach pademii która prędko nie ustąpi.
Szok i niedowierzanie taka inwestycja, chyba przebije rozmachem te podjazdki dla wózków co zrobił radny Kamiński na Wróblewskiego. Poinformować cały kraj, warto.
Panie :przemyski obserwatorze: pan umie tylko krytykować i narzekać , ciągle to samo pan wypisuje,nic się panu nie podoba w tym naszym mieście Przemyśl,a może w końcu czas na zmianę miejsca zamieszkania??może w innym mieście będzie wszystko ok i panu wszystko będzie się podobać i nie będzie narzekania, że to , że tamto itp,itd.Nie zastanawiał się pan nad tym??? Pozdrawiam i życzę więcej optymizmu!!
Starym pierdzielom tylko narzekanie pozostalo
Co tu jest stylowego? Parę metalowych rur, parę łączeń , parę śrub .... Lepsze barierki spotkać można w niejednej oborze czy stajni. Ale to się nazywa ochrona zabytków, w polskim wykonaniu oczywiście.
A jednak są mądrale, za moich dobrych, komunistycznych czasów kibice obecnie fani czasem internetowi chuligani. Skoro nieustanny od lat przemyski brud, syf i dziadostwo mnie się nie podoba, co staram się piętnować i jak jest podstawa krytykować to pan, mój fanie może pisać odwrotnie czyli nieustannie chwalić nawet coroczną trawę sięgającą pasa, brud, śmiecie, syf na chodnikach i ulicach poza Rynkiem oraz 3 ulicach czyli Kazimierzowskiej, Franciszkańskiej czy Katedralnej bo tam świątynie, chwal przemyski sport na poziomie ligi salezjańskiej, żaków czy rozgrywek mamusiek, ciesz się odrapanymi doszczętnie z tynków domami i kamienicami, ziejącym czarnym dymem kominami jak z parowozów z moich czasów, chwal poziom przemyskiej nauki na poziomie wyższym z WSWE na czele zresztą po co wymieniać sukcesy, masz kolego dziwny Mmmmmmm możliwośc składania hołdu pochwał za obecny stan i poziom rozwoju przemyskiej mieściny, masz kolego Mmmmmmm i jeszcze jedno m takie prawo i nikomu również mnie nic do tego. Ale na koniec szanowny drogi panie, kibicu mój, proszę dać mojej skromnej osobie pisać co się nie podoba, czasem podoba jak ostatnio chwaliłem nowy odnowiony tzw zielony rynek choć obecnie w połowie raczej szmateks czy " barachołka" ale jest czysto, ład i porządek, wreszcie po ponad 20 latach również krytyki z mojej strony. Tyle, proszę cię drogi Mmmmmmmm o łaskawe pozwolenie bym nadal obserwował i jak trzeba jednak to napisać krytycznie, powtrzam jak jest podstawa, a chodząc i obserwując stan głównie higieniczno - porządkowy mieściny arumentów negatywnych dostarcza nieustannie, jak np kolejna barierka czy śmietnisko na Sienkiewicza, zresztą takich przybytków brudu i śmieci mogę dzisiaj wskazać kilkadziesiąt, wystarczy jedynie spojrzeć poza czub swojego nosa. Myślę jednak że mi zezwolisz pisać w formie jaką gwarantuje Konstytucja RP. Dziękuję za słowa krytyki drogi Mmmmmm i jeszcze m ale dziwię się, czasem nie dziwię za ataki na mnie że atakuję brud i nieporządek zaś nie czytam ataku na tych co opluwają, obrażają innych, często swoich bliźnich, a tego drodzy młodzi należy się wstydzić.
Widać że twój styl i gust zamyka się na poziomie kupna szklanek z ikei. Najlepiej pewnie wyciąć i postawić barierki z współczesnego gównometalu który wytrzyma może 10 lat i go zeżre rdza. Te barierki są bardzo ładne, i wytrzymają jeszcze bardzo długo, wymagają tylko remontu i pomalowania najlepiej czarną farbą.
Uprzejmie informuję że ortalionowy nic nie zrobił przy ul.Wroblewskiego,dziury w nawierzchni,brak pojemników na odpadki,chodnik szkoda gadać.Ostatni moher nie zagłosuje,ludzie widzą, myślą i wystawią rachunek.
Buahaha...10 lat !
WRESZCIE NADSZEDL TEN CZAS NA NAPRAWE
https://www.youtube.com/watch?v=OjEVufkz01g