W lutym br. przypada 83. rocznica powstania Armii Krajowej i obchodzony jest pierwszy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy AK. O tych ważnych rocznicach nie zapomniano m.in. w Przemyślu i Lubaczowie.
14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową. Była ona kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski i Związku Walki Zbrojnej, formowanych do walki z okupantem niemieckim i sowieckim już od 1939 r. Pierwszym dowódcą AK został gen. Stefan Rowecki „Grot”, dzisiaj patron m.in. 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
W Przemyślu w rocznicę powstania Armii Krajowej oraz w dniu pierwszego celebrowania Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej to właśnie żołnierze przemyskiej brygady wspólnie m.in. z prezydentem miasta Wojciechem Bakunem, wicestarostą przemyskim Janem Januszem, dyrektorem Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej Janem Jaroszem i jego zastępcą dr. Lucjanem Facem oddali im hołd przy tablicy. W imieniu dowódcy 20. Przemyskiej BOT w uroczystościach uczestniczył szef sztabu ppłk Grzegorz Grzegorzewski[paywall]. Do uczczenia żołnierzy Armii Krajowej z udziałem przedstawicieli przemyskiej formacji doszło również w Lubaczowie i Sanoku, gdzie asystę wystawili żołnierze z 202. i 203. batalionu obrony pogranicza.
– Nasze delegacje zawsze odwiedzają drugie miejsce ważne dla pamięci o poległych, zamordowanych i zmarłych członkach Armii Krajowej. To kwatera AK na cmentarzu wojskowym przy ulicy Przemysława. Także w tym miejscu zapalone zostały znicze i złożone kwiaty. Jako kontynuatorka chlubnych tradycji Armii Krajowej nasza brygada zwiększa swój teren działania, powiększając się o teren powiatu przeworskiego i brzozowskiego, co będzie miało wymierny wpływ na działanie w strukturach Komponentu Obrony Pogranicza – powiedział rzecznik prasowy 20. Przemyskiej BOT ppor. Rafał Laska.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze