Reklama

„Nasi” na listach kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Pięć polskich partii politycznych odkryło karty ze swoimi kandydatami w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Również na Podkarpaciu. Na 50 nazwisk widniejących na listach, 8 osób jest z naszego regionu. Najwięcej, bo aż trzy, na listach Prawa i Sprawiedliwości.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w różnych państwach Unii Europejskiej między 6 a 9 czerwca br. Polacy wybierać będą w niedzielę, 9 czerwca br., 53 posłów do Brukseli.

Jak wszyscy zgodnie stwierdzili, sensacyjnie wygląda podkarpacka lista Prawa i Sprawiedliwości, którą otwiera… były prezes Orlenu Daniel Obajtek. W kilku ostatnich tygodniach było wokół niego  wiele tzw. szumu medialnego. Wszystko ma prawdopodobnie związek z postępowaniem Prokuratury Krajowej. Na jej zlecenie przeszukane zostały m.in. nieruchomości należące do D. Obajtka. Jak poinformowała „Gazeta Wyborcza”, „(…) Przeszukania przeprowadzono w postępowaniu dotyczącym fuzji Orlenu i Lotosu, jednym z trzech, jakie prowadzone są w sprawie spółki Orlen (…). Postępowanie w tej sprawie oraz w sprawie sprzedaży części udziałów w Rafinerii Gdańskiej to jedno z trzech głównych śledztw dotyczących koncernu. Prowadzi je Departament do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Śledczy szacują, że w wyniku tej transakcji Skarb Państwa mógł stracić nawet 4 miliardy złotych”.

Reklama

Lista kandydatów do Parlamentu Europejskiego Komitetu Wyborczego PiS na Podkarpaciu została zarejestrowana 30 kwietnia br. To lista nr 9. Na liście jest sporo znanych nazwisk w naszym regionie. Na pozycji nr 5 znalazła się posłanka z Lubaczowa Teresa Pamuła, z nr 8. wystartuje niedawno wybrana na radną Rady Miejskiej w Przemyślu Jolanta Sawicka. Z nr 10. marzenia o Brukseli chce spełnić przemyślanin, były marszałek Sejmu RP, obecnie poseł Marek Kuchciński. Są także obecny marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, były wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, obecny europoseł Bogdan Rzońca[paywall].

Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga-PSL

Swoją podkarpacką listę zaprezentowała także Platforma Obywatelska. Otwiera ją obecna europosłanka Elżbieta Łukacijewska z Cisnej. Z „trójką” wystartuje Teresa Kubas-Hul –obecny wojewoda podkarpacki. Z naszego regionu na liście jest dwóch przedstawicieli. Z „siódemką” biznesmen z Przemyśla Marek Przywalny oraz z „ósemką” znany społecznik, wolontariusz (wymieniać można jeszcze wiele…) Marcin Piotrowski z Gorajca.

Reklama

Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe zarejestrowały wspólny, koalicyjny komitet wyborczy. Podobno rozmowy o tym, kto zajmie pierwsze miejsca, a kto kolejne, trwały dość długo. Pewne było jedno: zarówno Polska2050, jak i PSL miały mieć po 5 miejsc na liście. Na Podkarpaciu partia marszałka Sejmu RP Szymona Hołowni otrzymała miejsca: 1, 3, 5, 7, 9. Pozostałe przypadły PSL-owi.

Z nr 6. wystartuje jedyna reprezentantka naszego regionu. To Małgorzata Dachnowicz, która niedawno bez powodzenia wystartowała w wyborach samorządowych do Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Podobnie było w 2018 r. Jest wieloletnim samorządowcem, prezesem Stowarzyszenia Wspólnota Samorządowa „Doliny Sanu”. Za rządów byłego starosty przemyskiego Jana Pączka była rzecznikiem prasowym Starostwa Powiatowego w Przemyślu. Mieszka w Dubiecku.

Reklama

Konfederacja i Lewica

Wśród 10 kandydatów Konfederacji w eurowyborach na podkarpackiej liście widnieje jedna osoba z naszego regionu. Listę otwiera Tomasz Buczek, rolnik z Kolbuszowej, lider podkarpackich struktur Ruchu Narodowego, który jest częścią Konfederacji. W 2019 również startował w wyborach do PE, ale mandatu nie zdobył, podobnie jak i w ostatnich wyborach samorządowych i parlamentarnych. Z naszego regionu z nr 10. wystartuje Andrzej Słodyczko, który bez powodzenia starał się o mandat radnego Rady Miejskiej w Przemyślu z KWW Roberta Bala „Przemyśl to My”.

Pełny parytet zachowany jest na podkarpackiej liście Lewicy. Tę otwiera pochodząca z Sanoka Wiktoria Barańska, działaczka partii Razem. Ma 27 lat. W ostatnich wyborach samorządowych bez powodzenia startowała do Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Reklama

Z nr 6. do walki o Brukselę przystąpi jedyny przedstawiciel z naszego regionu – Wiesław Woś. Mieszka w Przemyślu, jest magistrem prawa administracyjnego. Od 1991 r. pracuje w części administracyjno-obsługowej Szkoły Podstawowej nr 16 w Przemyślu. Jest wiceprzewodniczącym Podkarpackiej Nowej Lewicy. Ma 54 lata. W niedawno zakończonych wyborach samorządowych bez powodzenia starał się o mandat radnego wojewódzkiego.

Warto wiedzieć, że sam start wyborach nie oznacza, że kandydaci muszą się zrzec np. mandatów poselskich czy radnych. Stanie się tak wówczas, kiedy zostaną już europosłami.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 20/05/2024 08:21
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama