Reklama

Będą przenosiny schroniska w Orzechowcach?

Od kilku lat toczą się dyskusje na temat pomocy dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Orzechowcach w gminie Żurawica, którego właścicielem jest miasto Przemyśl. Temat wraca w każdą zimę, bowiem wówczas panują tam najtrudniejsze warunki.

Kilka tygodni temu informowaliśmy o akcji zbiórki pieniędzy na ciepłe, nowe budy dla psów ze schroniska. Pełna kwota 15 tys. zł została zebrana w mig. Pracownicy tej instytucji mają obecnie pod opieką 130 psów i 63 koty. Trafiają tam psy dzikie, zaniedbane, odebrane z łańcuchów. Opieką objęte są także psy, które trafiły do nich z Ukrainy, z traumą wojenną, nieufne i wycofane. Zwierzęta zamieszkują w kojcach zewnętrznych, dlatego tak ważne jest, aby każdy z nich miał ciepłą budę. Wymieniane są regularnie, ale są również regularnie niszczone, szczególnie przez nowo przyjęte psy. Nadeszły duże mrozy i szefostwo schroniska zwróciło się do wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o pomoc w wymianie tych najbardziej zniszczonych na nowe. Udało się! Pieniędzy wystarczyło na 25 sztuk w kwocie 600 zł za jedną. Zbiórka wciąż trwa, bo potrzeby są wielkie. Trwa również zrzutka na zakup używanego quada z niewielkim pługiem, aby w razie wielkich śniegów można było dojechać do schroniska.

Nie będzie przenosin

Równocześnie pojawiły się głosy, że to rozwiązania doraźne. Że należałoby zrobić coś, co pozwoli problemy załatwić raz na zawsze. Z propozycją modernizacji lub przeniesienia wystąpił w interpelacji radny Maciej Kamiński (PiS)[paywall]..

Reklama

– Myślę, że jestem wyrazicielem poglądów wielu miłośników zwierząt, zwłaszcza tych bezdomnych. Uważam, iż kompleksowa modernizacja lub zaplanowanie przeniesienia schroniska w inne, dogodne i bardziej dostępne miejsce, szczególnie zimą, jest koniecznością. Mając na względzie szacunek dla wszystkich pracowników schroniska i doceniając ich pracę, należy poprawić im warunki, podobnie jak mieszkańcom placówki

– powiedział M. Kamiński.

Prezydent Wojciech Bakun poinformował, że zarówno w planie zadań inwestycyjnych, jak i remontowych tej pozycji nie ma. Nie ma po prostu na to pieniędzy. Jednocześnie dodał:

Reklama

– Jestem w stałym kontakcie z kierownictwem schroniska w Orzechowcach i szczegółowo analizujemy problemy z jego funkcjonowaniem. Jesteśmy w trakcie poszukiwania funduszy na pokrycie kosztów związanych z modernizacją schroniska, w tym między innymi wymianą kojców zewnętrznych i budową pawilonu.

Dodał, że kwestię zmiany lokalizacji skonsultował w kierownik placówki Joanna Puchalską-Tracz, która nie uważa za konieczne przeniesienie schroniska gdzie indziej.

– To miejsce dogodne dla przebywających tam zwierząt, niepowodujące konfliktów społecznych. Był pomysł, aby przenieść schronisko na teren osiedla Zielonka, ale to z miejsca wywołało protesty mieszkańców i zarządu osiedla

Reklama

– podsumował W. Bakun.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 16/02/2024 14:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama