Od kilku tygodni trwają prace nad przebudową drogi wojewódzkiej nr 885 Przemyśl – Malhowice, do granicy państwa. Związane jest to z utworzeniem kolejnego na naszym terenie przejścia granicznego w tej miejscowości. W jej ramach miała powstać ścieżka rowerowa, ale, niestety, nie powstanie.
Kiedy powstawał projekt przebudowy kilkukilometrowego fragmentu drogi do Malhowic, była mowa o stworzeniu ścieżki rowerowej. W świetle ustawy o drogach oraz trzech paragrafów Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 2 marca 1999 r. drogi wojewódzkie wymagają zapewnienia rezerwy terenu na pas drogowy. Szerokość pasa drogowego Przemyśl – Hermanowice w ramach projektu musiała wynosić minimum 20 m[paywall].
Wspomniana rezerwa terenu powinna była uwzględniać ścieżki rowerowe na całej długości. I pierwotnie takie były założenia. Ale z czasem coś się popsuło.
Mieszkańcy Przemyśla, ale i okolicznych miejscowości rozkochani są w wycieczkach rowerowych. To znakomity, zdrowy sposób na zrelaksowanie, odstresowanie i spędzenie wolnego czasu. Kiedy niektórzy dowiedzieli się, że ścieżki rowerowej do Malhowic nie będzie, byli niepocieszeni. Sprawą zainteresowali się także przedstawiciele Forum Rozwoju Przemyśla.
Ci zwrócili się do wójta gminy Przemyśl Andrzeja Huka i Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie z pytaniem, czy w ramach prowadzonej inwestycji powstanie ścieżka rowerowa, a jeśli tak, to czy będzie odseparowana od jezdni oraz z jakiego materiału zostanie wykonana jej nawierzchnia. „Wskazaliśmy, że za budową ścieżki rowerowej przemawia fakt, iż jest to trasa niezwykle uczęszczana przez rowerzystów, którzy przemierzają ją, kierując się w stronę Malhowic, a następnie do Stanisławczyka, by tam kładką udać się do Rożubowic i dalej w kierunku Przemyśla” – napisali. „Zwróciliśmy uwagę, że w przypadku gdy ścieżka nie powstanie, zaistnieje bardzo poważne ryzyko tragedii z udziałem pojazdów i rowerzystów, tym bardziej, że na tej trasie ze względu na jej długość oraz ukształtowanie kierowcy rzadko trzymają się ustalonych norm prędkości ruchu”.
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie odpowiedział, że rozbudowa drogi krajowej 885 nie obejmuje budowy ścieżki rowerowej. Powstanie jedynie chodnik, na niektórych fragmentach po obu stronach jezdni, na niektórych tylko po jednej. Szefostwo rzeszowskiego ZDW wyjaśniło, że w obecnym stanie prac nie ma możliwości wykonania ścieżki rowerowej, natomiast ewentualna jej budowa może zostać zrealizowana na odrębnie obowiązujących zasadach w ramach oddzielnej inwestycji. Jakiej? Na razie nie wiadomo, ale odejście od pierwotnych planów budowy wzdłuż drogi ścieżki rowerowej jest zupełnie niezrozumiałą decyzją.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A co z drogę do Medyki, przejście w Medyce zamknięte, na drodze praktycznie nie ma pojazdów, jest okazja do bezpiecznego wykonywania prac drogowych, zamiast wykorzystać obecną sytuację - brak ruchu - zamknięte przejście, to trwają prace na drodze do nie istniejącego przejścia w Malchowicach, coś tu się chyba komuś pomyliło z tymi drogami.
Obawiam się ,że to właśnie ściezka rowerowa była podstawowym elementem funkcjonowania tego rodzaju drogi i właśnie w tym miejscuWielka szkoda,ze znaleziono 'problemy' by w ramach urojonych oszczędnosci tej sciezki nie wybudować.Ale to wydaniu obecnie rządzących to norma ,ze buduje się trakty drogo podobne.Mój Dziadzio mówi ,ze za jego czasów też zamiast czekolady były wyroby czekoladopodobne nawet w kształcie i smaku tylko zawartośc była obrzydliwa. Ta sama metoda tylko już we wszystkich dziedzinach to juz praktycznie norma.
jaki jest sens tej drogi? Żeby przemytnicy z sambora mieli łatwiej? Była droga lubiana przez rowerzystów, teraz bedzie szlak przemytniczy
Wójt gminy Przemyśl dał ciała ale mnie to nie dziwi wystarczy jechać rowerem np.w Orzechowcach zobaczyć lewe rury od szamb w rowach przy głównej drodze .Nic nie robić ale rocznice obowiązkowo obchodzić zapraszam na rower Orzechowce Ujkowice itd.
Po co ciemnowsi z Malhowic ścieżka? Lepiej spożytkować fundusze na rozwój sieci ścieżek w Przemyślu. Więcej osób skorzysta. Co, baba z jajami pojedzie rowerem z Malhowic na Zielony Rynek do Przemyśla? Albo Ukrainiec rowerem do Kijowa?
Przemyślak pojedzie po mleko i jaja do Malhowic bo będą eko.
Województwo podkarpackie nima pieniendzy na projekt ścieżki rowerowej przy tej inwestycji. Zawsze to taniej!
Orzechowce są w Gminie Żurawica nie w Gminie Przemysł daunie
Kuźwa ja jeżdżę tą drogą rowerem na Stanisławczyk i przez Wiarę . I widzę mnóstwo innych rowerzystów . Nie widziałem dzbanie żeby ktoś woził jajka . Nie pieprz farmazonów.
polska menadżer zdrowia lucy jako wicewojewoda obiecała drogę na malhowice.to i jest. a to, że nie będzie ścieżki rowerowej to żaden problem. marek lata, jarek z żoliborza jeździ z ochroną za podatników kasę, a inni towarzysze również "doją " ojczyznę na znany sobie sposób .
A tak w ogóle to po h.j tam drogi czy ścieżka rowerowa w tamtą stronę jest piękny teren na cmentarz a nie na rekreację.
A co z drogę do Medyki, przejście w Medyce zamknięte, na drodze praktycznie nie ma pojazdów, jest okazja do bezpiecznego wykonywania prac drogowych, zamiast wykorzystać obecną sytuację - brak ruchu - zamknięte przejście, to trwają prace na drodze do nie istniejącego przejścia w Malchowicach, coś tu się chyba komuś pomyliło z tymi drogami.
Obawiam się ,że to właśnie ściezka rowerowa była podstawowym elementem funkcjonowania tego rodzaju drogi i właśnie w tym miejscuWielka szkoda,ze znaleziono 'problemy' by w ramach urojonych oszczędnosci tej sciezki nie wybudować.Ale to wydaniu obecnie rządzących to norma ,ze buduje się trakty drogo podobne.Mój Dziadzio mówi ,ze za jego czasów też zamiast czekolady były wyroby czekoladopodobne nawet w kształcie i smaku tylko zawartośc była obrzydliwa. Ta sama metoda tylko już we wszystkich dziedzinach to juz praktycznie norma.
Zlituj się PANIE TADEUSZU