Reklama

Nie pal śmieci i odpadów… Początek edukacyjnej akcji na Zniesieniu

Symbolicznym rozpoczęciem akcji „Nie pal śmieci i odpadów, bo trujesz siebie i sąsiadów” było spotkanie 8 grudnia br. na przemyskim Zniesieniu.

Banery z napisem: „Nie pal śmieci i odpadów, bo trujesz siebie i sąsiadów” pojawiły się w kilku miejscach w Przemyślu już dzień wcześniej, 7 grudnia br. Inicjatorem akcji jest Przemyski Ośrodek Sporu i Rekreacji, a współorganizatorami i partnerami kilka przemyskich instytucji i spółek komunalnych[paywall].

–Ta akcja ma na celu uświadomienie mieszkańcom naszego miasta, jak bardzo szkodliwy wpływ na ich zdrowie i życie wywiera traktowanie domowego pieca i kotła niczym śmietnika lub utylizatora odpadów, które w żadnym razie nie powinny być spalane w tego typu instalacjach grzewczych. Choroby serca, udary mózgu czy niewydolność układu oddechowego – to tylko niektóre z przypadłości, będących efektem wdychania toksycznych i szkodliwych związków chemicznych: dwutlenku siarki, chlorowodoru, cyjanowodoru, metali ciężkich czy też rakotwórczych dioksyn i furanów, będących „produktem” spalania śmieci i odpadów w domowych piecach – powiedział rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP w Przemyślu bryg. mgr inż. Grzegorz Latusek.

Reklama

Może przyjść i najgorsze…

Spalanie niedozwolonych substancji i odpadów w domowych warunkach stwarza nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale może być bezpośrednią przyczyną bardzo groźnych w skutkach pożarów i zaczadzeń. Zawarte w niektórych odpadach substancje żywiczne nie ulegają spaleniu, ale oblepiają i zatykają przewody kominowe.

Palenie śmieci powoduje zapychanie się kominów sadzą, co może doprowadzić do pożaru przewodu kominowego. Skutki są, niestety, dosyć łatwe do przewidzenia.

To dopiero początek

Akcja została zainaugurowana na przemyskim Zniesieniu. Uczestnicy pojawili się na nim z tablicami w rękach, na których znalazły się m.in. hasła: „Zadymiony świat jest niewiele wart”, „Miasto w smogu nie służy nikomu”, „Okaż kulturę – chroń naturę”, „Kochasz dzieci? Nie pal śmieci!” czy „Paląc śmieci trujesz dzieci.

Na spotkanie dotarli przedstawiciele niemal wszystkich instytucji i organizacji. Obok prezydenta miasta Wojciecha Bakuna, który objął tę ze wszech miar potrzebną inicjatywę honorowym patronatem, udział wzięli także m.in. dyrektor POSiR Greta Ostrowska, komendant Straży Miejskiej w Przemyślu Jan Geneja, rzecznik prasowy przemyskiej straży pożarnej G. Latusek, prezesi przemyskich spółek komunalnych: PGM – Zbigniew Czekierda, ZUK – Krzysztof Strent i MPEC – Maciej Patoczka oraz dyrekcja, opiekunowie i uczniowie klas 3b, 5b i 8a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przemyślu.

Akcja dopiero się rozkręca, bo to nie tylko bilbordy i jednorazowe spotkanie. Już niebawem w zarządzanych przez PGM budynkach pojawią się plakaty, zaś do skrzynek listowych mieszkańców trafią ulotki informacyjne, przypominające o najważniejszych założeniach trwającego przedsięwzięcia.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama