– Staromiejski zespół urbanistyczny Przemyśla zostanie uznany za pomnik historii – zapowiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, który w piątek, 19 bm. gościł w nadsańskim mieście. Kilka tygodni wcześniej zapadła decyzja, że pomnikiem historii będzie również Twierdza Przemyśl.
Wraz z Markiem Kuchcińskim, marszałkiem Sejmu, wicepremier zwiedził Sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej, wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami instytucji kultury oraz uczestniczył w sympozjum dotyczącym udostępnienia zabytkowej rotundy w bazylice archikatedralnej w Przemyślu.
– Rozporządzenia są już gotowe, teraz czekamy na podpis pana prezydenta Andrzeja Dudy i będziemy mieli dwa kolejne Pomniki Historii w Przemyślu - Twierdzę Przemyśl oraz Staromiejski Zespół Urbanistyczny Miasta Przemyśl – powiedział profesor Piotr Gliński.
Minister kultury dodał, że[paywall] „na 100-lecie odzyskania odległości będziemy ogłaszali ponad 100 Pomników Historii”.
Podczas spotkania z mieszkańcami i przedstawicielami przemyskich instytucji kultury wicepremier podkreślił, że – przy różnych okazjach – bardzo często odwiedza Przemyśl.
– Ze względu na to, że tak wiele inicjatyw na Podkarpaciu współorganizujemy, często odwiedzam ten region. Ostatnio podpisywaliśmy dokument, dzięki któremu już od 1 stycznia przyszłego roku MKiDN będzie współprowadziło Narodowe Muzeum Ziemi Przemyskiej w Przemyślu – przypomniał.
Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez prezydenta RP specjalnym rozporządzeniem na wniosek ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W treści prezydenckiego rozporządzenia wyszczególnia się cechy danego zabytku świadczące o jego najwyższej wartości, określa się precyzyjnie jego granice i zamieszcza schematyczną mapkę obiektu.
Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r. Do dziś to najwyższe wyróżnienie nadano 91 zabytkom. Z każdym rokiem, lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie powiększa się. Znajdują się na niej obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Do elitarnego grona pomników historii mogą dołączać obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub ruralistyczne, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego, parki i ogrody, cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych oraz stanowiska archeologiczne.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Kolejne picu , picu pisorów przed wyborami , jak zawsze przed wyborczy blef. A co to zmieni w pozycji Przemyśla jako mieściny upadłej , zadupia. Choma przez niemal 16 lat uprawiał tego typu propagandę sukcesu a efekty jak widać , słychać i czuć. Pytam ilu młodych zatyzma w mieścinie uznanie zabytków za pomniki historii , co to da , co zmieni. Tu potrzeba prawdziwych inwestorów , dużego zakładu pracy , wielu mniejszych jak np. w Mielcu a nie kolejnego ble, ble ,ble. A strefa zwana inwestycyjną za 23 miliony jak próżna , tak próżna , podobnie jak próżni byli rządzący dotychczas mieściną zwaną Przemyśl.
Tylko powrót województwa przemyskiego coś zmieni, nic więcej !
Kiedy będzie pomnik 200 tys Polaków wymordowanych przez Ukraińców na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej .
Oderwanie świń od koryta a to jest niewykonalne w Polsce .
Część tego tzw. "Staromiejskiego Zespołu Urbanistycznego Miasta Przemyśla'' w postaci Rynku została rozpieprzona, zdewastowana i sprofanowana, że mózg staje w miejscu !!! Czy ten Gliński na czele z Dudą orientują się w ogóle w temacie ?!?
YOUTUBE.COM - MAGDA GESSLER PRZECIWNA PRZEBUDOWIE RYNKU W PRZEMYŚLU
Tak dobrej informacji dawno w Przemyślu nie bylo. Nareszcie coś przełomowego!
a ILE PIENIĘDZY NA ODNOWĘ TEJ STAROMIEJSKIEJ ZABUDOWY WPŁYNIE DO UŻYTKOWNIKÓW I WŁAŚCICIELI KAMIENIC???? oczywiście wpłynie SPLENDOR a KASY=NIC.
Szkoda tylko, że te "pomniki historii" są obudowywane domostwami ze wszystkich stron (vide fort przy ul. Pasteura, fort Grochowce, za chwilę fort Łętownia). Tereny wokół fortów NIGDY nie powinny być zabudowane ale tu jest polska, tu wszystko jest inaczej. A przeprowadzona kilka lat wstecz "rewitalizacja" dróg fortecznych miała tylko jeden cel - sprawić, by tereny przyległe do fortów można było sprzedać, odrolnić i zabudować. Kolejnym krokiem jest pokrywanie asfaltem tych zabytkowych dróg (vide droga forteczna z Lipowicy do Kuńkowiec) co jest pop prostu niebywałe.
Pan Gliński obiecał? No, no. Będzie. Pisać na Berdyczów lepiej.
Największy przekręt przy forcie Siedliska . Gostek wystawił hawirę prawie że na terenie fortu . To nie lepiej było zrobić tam parking dla autokarów ?
Kolejne picu , picu pisorów przed wyborami , jak zawsze przed wyborczy blef. A co to zmieni w pozycji Przemyśla jako mieściny upadłej , zadupia. Choma przez niemal 16 lat uprawiał tego typu propagandę sukcesu a efekty jak widać , słychać i czuć. Pytam ilu młodych zatyzma w mieścinie uznanie zabytków za pomniki historii , co to da , co zmieni. Tu potrzeba prawdziwych inwestorów , dużego zakładu pracy , wielu mniejszych jak np. w Mielcu a nie kolejnego ble, ble ,ble. A strefa zwana inwestycyjną za 23 miliony jak próżna , tak próżna , podobnie jak próżni byli rządzący dotychczas mieściną zwaną Przemyśl.
Tylko powrót województwa przemyskiego coś zmieni, nic więcej !
Kiedy będzie pomnik 200 tys Polaków wymordowanych przez Ukraińców na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej .