Reklama

Niebawem ruszą prace przy kamienicy Rynek 11 [ZDJĘCIA]

7 lutego br. przemyscy radni jednogłośnie przyjęli projekt uchwały o zbyciu na rzecz województwa podkarpackiego w drodze bezprzetargowej, z 90-procentową bonifikatą, kamienicy przy Rynek 11, znajdującej się w zwartej zabudowie wschodniej pierzei Rynku. Nieco wcześniej podobną uchwałę, dotyczącą przekazania miastu Kolegium Nauczycielskiego im. Aleksandra Fredry przy ul. Łukasińskiego 12 w Przemyślu, przyjął Sejmik Województwa Podkarpackiego. 27 marca br. władze obu samorządów podpisały odpowiedni akt notarialny.

O planach współpracy w tej kwestii między władzami samorządowymi województwa podkarpackiego i władzami miasta informowaliśmy już kilkukrotnie. Z taką inicjatywą wystąpił Zarząd Województwa Podkarpackiego, chcąc nadać prestiżu bardzo ważnej instytucji, jaką jest Galeria Sztuki Współczesnej. Ta do tej pory mieści się w skromnym i ciasnym budynku przy ul. Kościuszki. Adaptacja kamienicy przy ul. Rynek 11 zdecydowanie poprawi warunki wspomnianej instytucji, będącej pod skrzydłami Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Doszło do porozumienia, na mocy którego miasto sprzedało tę kamienicę z 90-procentową bonifikatą, zaś Urząd Marszałkowski w Rzeszowie z 90-procentową bonifikatą sprzedał budynek byłego Kolegium Nauczycielskiego im. Aleksandra Fredry przy ul. Łukasińskiego miastu. Miasto zrobiło na tym dobry „interes”, bo ten drugi obiekt, mimo że o  ok. 500 m kw. większy od kamienicy przy Rynek 11, jest znacznie mniej zaniedbany, choć nieużytkowany od dłuższego czasu[paywall].

Remont: 20 mln zł

– To dobry pomysł i oczekiwany przez mieszkańców. Siedziba Galerii Sztuki Współczesnej przy Kościuszki jest mało reprezentacyjna i chcemy tej ważnej instytucji kultury nadać większą rangę. Kamienica Rynek 11 to znakomita lokalizacja, w samym sercu miasta. Z pewnością przyciągnie wielu turystów. Przeprowadzimy w tej kamienicy kompleksowy remont, bo jest w fatalnym stanie. Pochłonie z pewnością ponad 20 milionów złotych i stanie się Podkarpacką Galerią Sztuki Współczesnej, najważniejszą tego typu instytucją w naszym województwie. Jako przemyślanin bardzo się cieszę, że wreszcie ta jedna kamienica, która straszyła w Rynku, zyska nowy, estetyczny wygląd

Reklama

– powiedział podczas konferencji prasowej 27 marca br. wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch (PiS). Uczestniczyli w niej także: marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, prezydent miasta Wojciech Bakun, jego zastępca Bogusław Świeży oraz dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej Andrzej Cieszyński.

Przez zasiedzenie

Przekazanie kamienicy Rynek 11 wcale nie było takie proste, bo długo nie była ustalona i rozstrzygnięta kwestia jej własności. Z ramienia przemyskiego magistratu sprawę nadzorował zastępca prezydenta miasta B. Świeży.

Reklama

– Koncepcja utworzenia w tej kamienicy Galerii Sztuki Współczesnej pierwszy raz pojawiła się podczas rozmowy z ówczesnym dyrektorem tej instytucji, panem Januszem Cywickim, już w 2021 roku. Obiecałem wówczas, że zrobię wszystko, co będzie możliwe, aby przed końcem kadencji doprowadzić do szczęśliwego finału. Musieliśmy doprowadzić do procesu przejęcia kamienicy przez zasiedzenie. Mieliśmy pewne dane, ale nie wiedzieliśmy, na ile będziemy mogli je wykorzystać w sądzie. Około pół roku temu, wykorzystując dokumenty odnalezione w Archiwum Państwowym w Przemyślu oraz materiały przesłane przez ambasady w Niemczech i USA, cel udało się osiągnąć

– stwierdził B. Świeży.

Reklama

Historia pisze się na naszych oczach

– Dziękujemy wszystkim, którzy bezpośrednio lub pośrednio byli zaangażowani w cały proces. Proces, który trwał niemal dziesięć lat! Nasza galeria ma międzynarodowe ambicje i będziemy w takiej skali działali w przyszłości. Historia pisze się na naszych oczach. Współpracujemy z wieloma instytucjami w Polsce, województwie i w samym mieście. W mieście naszym ważnym partnerem jest Państwowa Akademia Nauk Stosowanych. To właśnie dzięki temu mamy gotowy projekt z wizualizacjami naszej przyszłej siedziby

– powiedział dyrektor galerii A. Cieszyński.

Reklama

Autorką projektu z wizualizacjami przyszłej siedziby Galerii Sztuki Współczesnej jest studentka PANS Sylwia Sobejko, dla której była to praca dyplomowa. Podczas konferencji prasowej zaprezentowała swoją wizję zagospodarowania całości.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 08/04/2024 16:20
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama