Reklama

Niebezpieczny pożar w Hurku [ZDJĘCIA]

Kilka zastępów strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KM PSP w Przemyślu oraz OSP w Medyce gasiło dzisiaj (5 kwietnia br.) wczesnym rankiem pożar wielkiej sterty trocin, które najprawdopodobniej ktoś podpalił. Sytuacja była o tyle niebezpieczna, że w pobliżu były zabudowania.

Było kilkanaście minut przed g. 6 rano, kiedy – jako pierwsza – Jednostka Operacyjno-Techniczna w Medyce została wezwana do pożaru hałdy trocin w miejscowości Hurko. Akcja gaszenia trwała kilka godzin. Była utrudniona ze względu na rodzaj materiału, który się palił. Rozgarnięcie go, dotarcie do kolejnych partii było bardzo mozolne i wymagało wiele pracy. Oczywiście panowało ogromne zadymienie, co również nie sprzyjało szybkości i skuteczności akcji.

Trociny, trocinami. To był incydent. Bardzo niebezpieczny. W ostatnich kilku tygodniach – zgodnie z idiotyczną tradycją – spotęgowane zostało przede wszystkim wypalanie traw. Przez miesiąc przemyscy strażacy wyjeżdżali do tego typu zdarzeń ponad 50 razy! Mimo akcji informacyjnych i uświadamiających wielu ludzi nadal sądzi, że ogień to najlepszy sposób na zwalczanie chwastów. Ludzie zapominają lub są nieświadomi faktu, że wystarczy słaby wiatr, aby ogień wymknął się spod kontroli, a co za tym idzie, szybko rozprzestrzenił się i przeistoczył w tragiczny w skutkach pożar. Trawy palą się zarówno poza, jak i w samym mieście. – W miastach najczęściej są to wybryki typowo chuligańskie. Nie wiem dokładnie, z czego wynikają takie podpalenia, jednak jest tego dużo. Około 99 procent z tych pożarów to są umyślne podpalenia – powiedział rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkie Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie Marcin Betleja.

Reklama

Przypomnijmy, że na terenie Polski wypalanie traw jest zabronione. Za nieprzestrzeganie tego zakazu grozi grzywna, areszt, a w niektórych przypadkach kara do 10 lat więzienia.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gość 2020-04-05 18:21:07

    Niedawno pisano o składowisku odpadów, i cisza,  widać z tego że w Hurku powstają nowe składownie wszelkich materiałów, nie chcę powiedzieć że za pozwoleniem na taką działalność składową, może redakcja podejmie zaległe niewyjaśnione tematy ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    darek - niezalogowany 2020-04-05 21:24:45

    A wystarczy, żeby władza kazała wykaszać trawy corocznie i karała właścicieli za nieużytki

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Łukasz - niezalogowany 2020-04-05 22:59:58

    To nie odpady ani nie trociny tylko zrębka z wierzby energetycznej, która była wycinana po drugiej stronie torów a tu była składowana do momentu  odbioru przez samochody ciężarowe.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama