Starania przemyskiego szpitala, mające na celu utworzenie w placówce Pododdziału Kardiochirurgii, doczekały się szczęśliwego finału. W poniedziałek, 15 września, pachnące nowością przestrzenie zostały uroczyście poświęcone i otwarte. Na inwestycję za ponad 35 mln zł składają się: blok operacyjny z salą hybrydową, 7-łóżkowy odcinek intensywnego nadzoru kardiochirurgicznego i licząca 20 łóżek część ogólna oraz zaplecze socjalne i techniczne.
O potrzebie otwarcia kardiochirurgii w Przemyślu mówiło się od dawna. Jedyny na Podkarpaciu tego typu oddział funkcjonował dotąd w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Przemyski jest drugim w województwie. Utworzenie kardiochirurgii w Przemyślu pozwoli na skrócenie kolejek do zabiegów i otoczenie większą opieką pacjentów kardiologicznych, szczególnie z południowo-wschodniej części regionu. Takie przekonanie od początku przyświecało temu przedsięwzięciu.
Dumy z osiągnięcia zamierzonego celu nie kryła podczas otwarcia dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca w Przemyślu Barbara Stawarz.
– Pododdział Kardiochirurgii był bardzo wyczekiwany zarówno przez pracowników, jak i pacjentów. Będzie działał w ramach istniejącego w szpitalu Oddziału Kardiologii z Pododdziałem Kardiologii Inwazyjnej. Jest to ostatnie ogniwo, które pozwoli nam zaopiekować się kompleksowo pacjentami z chorobami kardiologicznymi. Dzięki ścisłej współpracy z innymi jednostkami szpitala, w tym z Zakładem Radiologii, Oddziałem Kardiologii, Oddziałem Chirurgii Naczyniowej, Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Oddziałem Rehabilitacji Kardiologicznej, pacjenci leczeni w oddziale uzyskają dostęp do kompleksowej opieki medycznej, obejmującej pełną diagnostykę, multidyscyplinarne leczenie chorób serca i naczyń oraz rehabilitację po zabiegach kardiochirurgicznych – wyliczyła szefowa szpitala.
Złożyła też podziękowanie za wsparcie, jakie inwestycja otrzymała z urzędu marszałkowskiego (aż 29 mln zł).
– Dziś spełnia się wielkie marzenie lekarzy. Wiemy, że ponad kilkaset osób oczekuje w kolejce na zabiegi kardiochirurgiczne. Nasi specjaliści szukają dla pacjentów miejsc w Rzeszowie, Krakowie, Lublinie. Teraz będą oni mogli od początku do końca odbywać swoje leczenie tu, na miejscu – podkreśliła, przypominając, że jeszcze 3 lata temu wydawało się, że nie ma szans na zrealizowanie tej inwestycji.
– To była długa droga, wymagająca pukania do drzwi różnych instytucji. Trudna, wyboista, ale zakończona sukcesem – podsumowała, podkreślając wsparcie osób zaangażowanych w powodzenie przedsięwzięcia.
Głos zabrała też wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, zaznaczając, że otwarcie kardiochirurgii to ważny dzień dla Przemyśla i podkarpackiej ochrony zdrowia.
– Ta wielomilionowa inwestycja została zrealizowana po to, aby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańcom regionu – powiedziała, gratulując dyrekcji i zespołowi szpitala determinacji.
Z kolei wicemarszałek województwa[paywall] podkarpackiego Piotr Pilch przypomniał proces decyzyjny towarzyszący inwestycji i podkreślił wagę współpracy szpitala podjętej z Uniwersytetem Medycznym z Lublina.
Zaproszony na uroczystość konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiochirurgii dr hab. n. med. prof. UR Kazimierz Widenka – kierownik Kliniki Kardiochirurgii z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie – zapewnił, że nie ma pomiędzy placówkami rzeszowską i przemyską konfliktu interesów. Przedstawił też dane dotyczące kardiochirurgii na Podkarpaciu.
– Mamy jedną z najdłuższych kolejek, jeśli chodzi o kardiochirurgię, ponad 600 pacjentów czeka obecnie na operacje kardiochirurgiczne. Otwarcie Pododdziału Kardiochirurgii w przemyskim szpitalu z pewnością te kolejki skróci – powiedział, zapewniając o dobrej współpracy.
Reklama
Do gratulacji pod adresem dyrekcji przemyskiego szpitala dołączył też Wojciech Załuska, profesor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i jego rektor, chwaląc wzajemną współpracę i zapewniając, że idzie ona w bardzo dobrym kierunku. Słów kilka o nowo otwartym oddziale wygłosił też jego kierownik dr Krzysztof Olszewski.
– Nasz pododdział, a w przyszłości oddział kardiochirurgii, tworzy 7 kardiochirurgów z różnych ośrodków w Polsce, 7 anestezjologów, 9 perfuzjonistów oraz dwóch którzy będą się szkolić, liczne grono pielęgniarskie oraz instrumentariuszy, a także salowe i pozostały personel administracyjny. W pierwszym okresie będziemy leczyć pacjentów w stanie ostrym, którzy nie mogą już czekać ani jechać gdzieś dalej. To będą pacjenci wieńcowi, z chorobami aorty, urazami, ze zdekompensowanymi wadami serca i wymagający terapii ECMO. Z czasem będziemy mogli przejść do leczenia pacjentów planowych – mówił o zamierzeniach.
Reklama
Szpitalna inwestycja zrealizowana została przez firmę Adamietz w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Zakres prac obejmował kompleksową przebudowę pomieszczeń, roboty rozbiórkowe, konstrukcyjne, dekarskie i wykończeniowe oraz stworzenie nowoczesnej, hybrydowej sali operacyjnej. W jej ramach zakupiono też niezbędne wyposażenie, m.in.: angiograf, stół operacyjny, lampy operacyjne czy osłony radiologiczne. Nowy pododdział w dniu otwarcia poświęcił metropolita przemyski abp Adam Szal.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze