Reklama

Niemożliwe stało się możliwe. Kardiochirurgia w przemyskim szpitalu otwarta! [ZDJĘCIA]


Starania przemyskiego szpitala, mające na celu utworzenie w placówce Pododdziału Kardiochirurgii, doczekały się szczęśliwego finału. W poniedziałek, 15 września, pachnące nowością przestrzenie zostały uroczyście poświęcone i otwarte. Na inwestycję za ponad 35 mln zł składają się: blok operacyjny z salą hybrydową, 7-łóżkowy odcinek intensywnego nadzoru kardiochirurgicznego i licząca 20 łóżek część ogólna oraz zaplecze socjalne i techniczne.


O potrzebie otwarcia kardiochirurgii w Przemyślu mówiło się od dawna. Jedyny na Podkarpaciu tego typu oddział funkcjonował dotąd w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Przemyski jest drugim w województwie. Utworzenie kardiochirurgii w Przemyślu pozwoli na skrócenie kolejek do zabiegów i otoczenie większą opieką pacjentów kardiologicznych, szczególnie z południowo-wschodniej części regionu. Takie przekonanie od początku przyświecało temu przedsięwzięciu.

Dumy z osiągnięcia zamierzonego celu nie kryła podczas otwarcia dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca w Przemyślu Barbara Stawarz.

Reklama

– Pododdział Kardiochirurgii był bardzo wyczekiwany zarówno przez pracowników, jak i pacjentów. Będzie działał w ramach istniejącego w szpitalu Oddziału Kardiologii z Pododdziałem Kardiologii Inwazyjnej. Jest to ostatnie ogniwo, które pozwoli nam zaopiekować się kompleksowo pacjentami z chorobami kardiologicznymi. Dzięki ścisłej współpracy z innymi jednostkami szpitala, w tym z Zakładem Radiologii, Oddziałem Kardiologii, Oddziałem Chirurgii Naczyniowej, Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Oddziałem Rehabilitacji Kardiologicznej, pacjenci leczeni w oddziale uzyskają dostęp do kompleksowej opieki medycznej, obejmującej pełną diagnostykę, multidyscyplinarne leczenie chorób serca i naczyń oraz rehabilitację po zabiegach kardiochirurgicznych – wyliczyła szefowa szpitala.

Złożyła też podziękowanie za wsparcie, jakie inwestycja otrzymała z urzędu marszałkowskiego (aż 29  mln zł). 

Reklama

– Dziś spełnia się wielkie marzenie lekarzy. Wiemy, że ponad kilkaset osób oczekuje w kolejce na zabiegi kardiochirurgiczne. Nasi specjaliści szukają dla pacjentów miejsc w Rzeszowie, Krakowie, Lublinie. Teraz będą oni mogli od początku do końca odbywać swoje leczenie tu, na miejscu – podkreśliła, przypominając, że jeszcze 3 lata temu wydawało się, że nie ma szans na zrealizowanie tej inwestycji.

– To była długa droga, wymagająca pukania do drzwi różnych instytucji. Trudna, wyboista, ale zakończona sukcesem – podsumowała, podkreślając wsparcie osób zaangażowanych w powodzenie przedsięwzięcia.

Reklama

Dopełnienie oferty dla pacjentów

Głos zabrała też wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, zaznaczając, że otwarcie kardiochirurgii to ważny dzień dla Przemyśla i podkarpackiej ochrony zdrowia.

– Ta wielomilionowa inwestycja została zrealizowana po to, aby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańcom regionu – powiedziała, gratulując dyrekcji i zespołowi szpitala determinacji.

Z kolei wicemarszałek województwa[paywall] podkarpackiego Piotr Pilch przypomniał proces decyzyjny towarzyszący inwestycji i podkreślił wagę współpracy szpitala podjętej z Uniwersytetem Medycznym z Lublina. 

Reklama

Zaproszony na uroczystość konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiochirurgii dr hab. n. med. prof. UR Kazimierz Widenka – kierownik Kliniki Kardiochirurgii z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie – zapewnił, że nie ma pomiędzy placówkami rzeszowską i przemyską konfliktu interesów. Przedstawił też dane dotyczące kardiochirurgii na Podkarpaciu.

– Mamy jedną z najdłuższych kolejek, jeśli chodzi o kardiochirurgię, ponad 600 pacjentów czeka obecnie na operacje kardiochirurgiczne. Otwarcie Pododdziału Kardiochirurgii w przemyskim szpitalu z pewnością te kolejki skróci – powiedział, zapewniając o dobrej współpracy.

Reklama

Do gratulacji pod adresem  dyrekcji przemyskiego szpitala dołączył też Wojciech Załuska, profesor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i jego rektor, chwaląc wzajemną współpracę i zapewniając, że idzie ona w bardzo dobrym kierunku. Słów kilka o nowo otwartym oddziale wygłosił też jego kierownik dr Krzysztof Olszewski.

Nasz pododdział, a w przyszłości oddział kardiochirurgii, tworzy 7 kardiochirurgów z różnych ośrodków w Polsce, 7 anestezjologów, 9 perfuzjonistów oraz dwóch którzy będą się szkolić, liczne grono pielęgniarskie oraz instrumentariuszy, a także salowe i pozostały personel administracyjny. W pierwszym okresie będziemy leczyć pacjentów w stanie ostrym, którzy nie mogą już czekać ani jechać gdzieś dalej. To będą pacjenci wieńcowi, z chorobami aorty, urazami, ze zdekompensowanymi wadami serca i wymagający terapii ECMO. Z czasem będziemy mogli przejść do leczenia pacjentów planowych – mówił o zamierzeniach.

Reklama

Szpitalna inwestycja zrealizowana została przez firmę Adamietz w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Zakres prac obejmował kompleksową przebudowę pomieszczeń, roboty rozbiórkowe, konstrukcyjne, dekarskie i wykończeniowe oraz stworzenie nowoczesnej, hybrydowej sali operacyjnej. W jej ramach zakupiono też niezbędne wyposażenie, m.in.: angiograf, stół operacyjny, lampy operacyjne czy osłony radiologiczne. Nowy pododdział w dniu otwarcia poświęcił metropolita przemyski abp Adam Szal.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 21/09/2025 21:28
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama