4 lutego br. władze miasta złożyły oficjalne zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Przemyślu o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego już dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przemyślu Tomasza Barana.
Zawiadomienie to pokłosie kilku kontroli, które – na zlecenie prezydentów Roberta Chomy i Wojciecha Bakuna – zostały przeprowadzone w przemyskim MOPS-ie. Stwierdzono wiele nieprawidłowości, które dotyczyły niewłaściwego wydatkowania pieniędzy[paywall]. Chodziło m.in. o zakup drogich telefonów komórkowych oraz równie drogiego sprzętu komputerowego, przeznaczonego dla graczy i to tych, którzy są w tych sprawach bardzo biegli.
Prezydent W. Bakun przystał na rozwiązanie stosunku pracy z dyrektorem MOPS-u Tomaszem Baranem, który sprawował tę funkcję od 2011 r. T. Baran sam złożył rezygnację. Doszło do porozumienia stron. Ale równocześnie W. Bakun zapewnił, że rozwiązanie umowy za porozumieniem stron nie oznacza, że sprawa została zamknięta. Wydział prawny UM w Przemyślu przygotowywał zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.
Takowe pismo zostało sporządzone i 4 lutego br. złożone w przemyskiej prokuraturze. – Powołujemy się w nim na dwa artykuły kodeksu karnego: artykuł 231., związany z nadużyciem uprawnień funkcjonariusza publicznego oraz artykuł 296., dotyczący wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym – powiedział rzecznik prasowy przemyskiego magistratu Witold Wołczyk.
Artykuł 231. ma cztery paragrafy. Mówi o tym, że funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeśli dopuszcza się tego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Z kolei artykuł 296. pochodzi z rozdziału dotyczącego przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu. Zawiera aż pięć paragrafów. Mówi m.in., że kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy czy decyzji właściwej jednostki organizacyjnej (w tym wypadku UM w Przemyślu), nadużywa udzielonych mu uprawnień lub niedopełnia ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. A jeżeli działa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Pan Prezes prezes wszystkich prezesów uwłaszcza się na naszych pieniądzach.Będzie oligarchą czyli w żywe oczy nas okrada.Wystarczy,że wybuduje dwa wieżowce bliźniaki/jak może być inaczej/ za nasze pieniądze na własne potrzeby i będzie się z nas śmiał w kułak.To już się sprawdziło w Rosji i działa teraz czas na nas.
Oj!Nie ma jak POdgryźć prezesa,co? Za żadną cholerę nic nie wychodzi.
widzę że koszmary was męczą a Prezes śpi spokojnie miernoty...
nie rozumiem dlaczego pan dyrektor MOPS-u zostal zwolniony za porozumieniem stron a nie dyscyplinarnie!!!!!przeciez to przestepstwo
Miernoty wyniosły miernotę a ty nie oceniaj innych swoją miarą he he.
Bo dalej rządzą układy w tym mieście . I taka jest prawda. Zwykły człowiek w zwykłej robicie za byle gówno by dostał dyscyplinarne.
Jeszcze powinni zająć się mopsem w Jarosławiu szczególnie panią. mUCHĄ. która zachowuje jakby miała protekcje samego Pana Boga jest agresywna butla zrozumiała do petentów
Komputer się nie domknął, bo na klawiaturze bułka za śniadaniem leżała? To widzowie tvn zauważyli?
Niech skontrolują pracowników MOPS Jarosław,agresywnie odnosi się do osób,zastrasza,przepędza,krzyczy,aby tylko nie załatwić
Teraz kolej na prezesa.
Pan Prezes prezes wszystkich prezesów uwłaszcza się na naszych pieniądzach.Będzie oligarchą czyli w żywe oczy nas okrada.Wystarczy,że wybuduje dwa wieżowce bliźniaki/jak może być inaczej/ za nasze pieniądze na własne potrzeby i będzie się z nas śmiał w kułak.To już się sprawdziło w Rosji i działa teraz czas na nas.
Oj!Nie ma jak POdgryźć prezesa,co? Za żadną cholerę nic nie wychodzi.