Reklama

Nieprawidłowości w MOPS-ie pod lupą prokuratury

4 lutego br. władze miasta złożyły oficjalne zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Przemyślu o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego już dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przemyślu Tomasza Barana.

Zawiadomienie to pokłosie kilku kontroli, które – na zlecenie prezydentów Roberta Chomy i Wojciecha Bakuna – zostały przeprowadzone w przemyskim MOPS-ie. Stwierdzono wiele nieprawidłowości, które dotyczyły niewłaściwego wydatkowania pieniędzy[paywall]. Chodziło m.in. o zakup drogich telefonów komórkowych oraz równie drogiego sprzętu komputerowego, przeznaczonego dla graczy i to tych, którzy są w tych sprawach bardzo biegli.

Prezydent W. Bakun przystał na rozwiązanie stosunku pracy z dyrektorem MOPS-u Tomaszem Baranem, który sprawował tę funkcję od 2011 r. T. Baran sam złożył rezygnację. Doszło do porozumienia stron. Ale równocześnie W. Bakun zapewnił, że rozwiązanie umowy za porozumieniem stron nie oznacza, że sprawa została zamknięta. Wydział prawny UM w Przemyślu przygotowywał zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

Reklama

Takowe pismo zostało sporządzone i 4 lutego br. złożone w przemyskiej prokuraturze. – Powołujemy się w nim na dwa artykuły kodeksu karnego: artykuł 231., związany z nadużyciem uprawnień funkcjonariusza publicznego oraz artykuł 296., dotyczący wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym – powiedział rzecznik prasowy przemyskiego magistratu Witold Wołczyk.

Dwa artykuły

Artykuł 231. ma cztery paragrafy. Mówi o tym, że funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeśli dopuszcza się tego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Z kolei artykuł 296. pochodzi z rozdziału dotyczącego przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu. Zawiera aż pięć paragrafów. Mówi m.in., że kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy czy decyzji właściwej jednostki organizacyjnej (w tym wypadku UM w Przemyślu), nadużywa udzielonych mu uprawnień lub niedopełnia ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. A jeżeli działa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    hasler - niezalogowany 2019-02-05 19:07:41

    Teraz kolej na prezesa.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-02-05 19:20:49

    Pan Prezes prezes wszystkich prezesów uwłaszcza się na naszych pieniądzach.Będzie oligarchą czyli w żywe oczy nas okrada.Wystarczy,że wybuduje dwa wieżowce bliźniaki/jak może być inaczej/ za nasze pieniądze na własne potrzeby i będzie się z nas śmiał w kułak.To już się sprawdziło w Rosji i działa   teraz czas na nas.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    p-k - niezalogowany 2019-02-05 20:01:02

    Oj!Nie ma jak POdgryźć prezesa,co? Za żadną cholerę nic nie wychodzi.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama