Przez władze komunistyczne uznawany był za głównego wroga ustroju, a przez wiernych za „biskupa niezłomnego”. Mowa o abp. Ignacym Tokarczuku, którego setna rocznica urodzin przypadnie 1 lutego. Z tej okazji w sobotę w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbyła się poświęcona jego osobie konferencja. Wśród gości znaleźli się m.in. historyk prof. Jan Żaryn i prof. Bohdan Cywiński – opozycjonista PRL, który miał bezpośrednie kontakty z biskupem przemyskim.
Konferencję poprzedziła Msza św. w archikatedrze, której przewodniczył abp Adam Szal, a kazanie wygłosił ks. Zbigniew Suchy.
Rozpoczynając konferencję, głos zabrał marszałek sejmu Marek Kuchciński, który w latach 80. działał w opozycji antykomunistycznej w Przemyślu. Stwierdził, że abp Tokarczuk był człowiekiem wybitnym pod wieloma względami.
– Większość z nas pamięta go jako człowieka niezłomnego, jak o nim mówiono w tych trudnych latach 80. i dzięki czemu stał się, obok takich wielkich postaci: kardynałów Karola Wojtyły i Stefana Wyszyńskiego, jedną z najważniejszych osób w Kościele polskim i także w narodzie polskim. Był wielkim obrońcą prawdy i praw człowieka, przekraczał granicę strachu i własnym przykładem pokazywał, że tyranii można i należy się przeciwstawiać – mówił M. Kuchciński.
Uchwałą sejmu rok 2018 został ogłoszony Rokiem abp. Ignacego Tokarczuka, a oryginał tego dokumentu marszałek Kuchciński przekazał w sobotę do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.
O roli abpa Tokarczuka w pracach Rady Głównej Konferencji Episkopatu Polski mówił prof. Jan Żaryn. Przekonywał on, że dzięki biskupowi przemyskiemu Kościół w latach 70. zachował swoją autonomię. Uzasadniał, iż[paywall] prymas Wyszyński wiedział, że ktoś tak bezkompromisowy powinien w tym gremium być. – Nie znaczy to, że wszyscy biskupi tacy muszą być, ale również ktoś taki ma być – zaznaczył.
Prof. Bohdan Cywiński opowiadał o kontaktach opozycjonistów antykomunistycznych z abp. Tokarczukiem. Mówił, że biskup cieszył się wielkim autorytetem, a jednocześnie cechowała go prostota i wielka życzliwość. Interesował się nie tylko potrzebami duchowymi tych ludzi, ale także materialnymi. Pytał, czy mają jakieś problemy i czy mają z czego żyć, a bardzo często przekazywał pieniądze.
– Na pewno nie byłem jedyny od takich kontaktów, ale przeze mnie troszkę pieniędzy przeszło i troszkę rodzin miało się za co utrzymywać – powiedział.
O pomocy biskupa Tokarczuka opozycjonistom mówił także dr Mariusz Krzysztofiński. Ks. prof. Dominik Zamiatała przedstawił krąg „cieni” wokół ordynariusza przemyskiego, a ks. prof. Józef Wołczański zaprezentował wybrane wątki problemowe Dzienników abpa Ignacego Tokarczuka.
Głównym organizatorem konferencji było Centrum Kulturalne w Przemyślu we współpracy z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej oraz Instytutem Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie.
Konferencji towarzyszył wernisaż wystawy „Arcybiskup Ignacy Tokarczuk. Kościół, Władza, Opór Społeczny” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.
Specjalnie na tę okazję Poczta Polska – staraniem Józefa Rybczyńskiego z Przemyśla – wydała arkusze ze znaczkami poświęconymi abp. Tokarczukowi.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze