Reklama

Nowe, ale czy lepsze centrum miasta?

04/03/2019 17:00

Nowe rondo, przebudowa kilku ulic, kładka dla pieszych, bezpłatny parking podziemny – wszystko to jeszcze przed wakacjami czeka mieszkańców Jarosławia. Firma budująca galerię handlową, która już teraz przytłacza swymi gabarytami, zapowiada kolejne ingerencje w układ urbanistyczny miasta.

O tym, że nowe centrum handlowe budowane w kwartale ulic Piekarskiej, Sikorskiego, Grunwaldzkiej i Słowackiego mocno wpłynie na przestrzeń miasta, wiadomo nie od dziś. Wciąż jeszcze przesłonięta parkanami galeria już teraz poraża swoim rozmiarami i budzi skrajne emocje. Nowa bryła starej ujeżdżalni to jednak nie wszystko. W najbliższym czasie mieszkańców miasta czekają utrudnienia związane z przebudową infrastruktury wokół obiektu, a temat powrócił za sprawą dyskusji, jaka miała miejsce na ostatniej sesji rady miasta, dotyczącej zmian w planie zagospodarowania przestrzennego tego terenu.


Co wyrośnie na dachu galerii?

Na wniosek inwestora zmniejszono procentową[paywall] wartość terenów zielonych nowo powstającej galerii. Propozycja ta wzbudziła sporo zastrzeżeń po obu stronach sali narad.

Reklama

Parking, rondo, kładka

Niejako przy okazji powrócił temat kolejnych inwestycji firmy, które planowane są przed otwarciem centrum. To ma nastąpić latem. Do tego czasu firma planuje przebudowę ulic Piekarskiej, Sikorskiego i Grunwaldzkiej. – Wszystkie pozwolenia już mamy. Zostało jeszcze pozwolenie na rondo, przy którym musi się wypowiedzieć konserwator – informuje D. Widz. – Prawdopodobnie w tym tygodniu będziemy mieć to pozwolenie. Obecnie jesteśmy na etapie wyboru wykonawców – dodaje. Wszystkie te prace inwestor będzie finansował z własnych środków. Kolejnym nowym obiektem w miejskiej przestrzeni ma być kładka dla pieszych w ciągu ulicy Grunwaldzkiej. Mimo że budowa ta obliczona jest na poprawę bezpieczeństwa, mimo tego, że będzie ona wyposażona w dwie windy ułatwiające korzystanie z niej osobom starszym czy matkom z wózkami, powstanie kładki zaniepokoiło niektórych radnych. – Jak w tak ciasnej zabudowie będzie to wyglądać? Na pewno wpłynie to na estetykę. Obawiam się, że wykonanie tej kładki nie będzie przyjęte z zachwytem – wyrażała swoje wątpliwości W. Czerwiec. Nabierające coraz bardziej realnych kształtów zmiany w przestrzeni Jarosławia budzą kontrowersje, nawet jeśli nie stanowią zaskoczenia. Teraz czeka mieszkańców kilka miesięcy drogowych robót.

Reklama

fot.Bartłomiej Pacek

O ostateczny efekt nie można być do końca spokojnym, bo czym innym jest najdoskonalsza nawet wizualizacja, a czym innym nowa rzeczywistość Jarosławia. Trudno zakładać, że zmiany przypadną do gustu wszystkim jarosławianom, zatem kluczowym pozostaje pytanie, czy potencjalne niezadowolenie zrekompensuje dostępny dla wszystkich parking podziemny.


Bartłomiej Pacek
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Abc - niezalogowany 2019-03-04 18:23:26

    Taki klocek. Brakuje mi okien jakiejs przejzystosci i jasnosci a przede wszystkim powinny byc punkty widokwe na otaczajace je miasto. Galeria ta powinna  sie nazywac galeria Jaroslawska typowa dla tego nazwa Miasta. Dziekuje. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ola - niezalogowany 2019-03-04 22:23:30

    Nazwa jest nie na miejscu. Gdzie jedziesz? Do starej ujeżdżalni. Bez sensu!!! 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Xyz - niezalogowany 2019-03-05 08:21:36

    Pokaż mi galerie w której są okna, taras widokowy itp. Jeżeli są okna to w części administracyjnej. Nawet rzeszowska na przeszklenia tylko iwylacznie na ścianie frontowej. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama