Ponad 150 nowych mieszkań miałoby powstać w dwóch blokach na ul. Bakończyckiej. Ich budowa związana jest z przystąpieniem miasta do rządowego programu Mieszkanie Plus.
Nad tym projektem radni pochylili się podczas poniedziałkowej nadzwyczajnej sesji rady miejskiej. Dyskusja jednak odbyła się wcześniej na posiedzeniu komisji gospodarki miejskiej oraz komisji budżetu i finansów. Szczegóły przedstawiał zastępca prezydenta Janusz Hamryszczak.
– Jest to[paywall] na razie deklaracja przystąpienia, która pozwala operatorowi i podmiotowi, który finansuje ten program, czyli Bankowi Gospodarstwa Krajowego „Nieruchomości” na ocenę zasadności tej inwestycji, utworzenie spółki celowej, zlecenie projektu, doradztwa w tym zakresie – mówił.
Wyjaśniał, że program jest skierowany do osób, które mają za wysokie dochody, aby otrzymać mieszkanie socjalne lub komunalne, ale za niskie, aby starać się o kredyt. Czynsz ma być niski i wynosić ok. 10 zł. Dodatkowe 13 zł zapłacą ci, którzy chcieliby w przyszłości przejąć mieszkanie na własność. Jak czytamy na stronie internetowej programu, należy doliczyć także opłatę eksploatacyjną (administracja, konserwacja, sprzątanie, fundusz remontowy, opłaty za części wspólne) w wysokości 6,50 zł za 1 m kw.
Szacowana łączna kwota inwestycji w Przemyślu to 34 mln zł. Budynki miałyby powstać na dwóch działkach przy ul. Bakończyckiej (obok już istniejących wieżowców).
Krytyczny wobec przystąpienia do programu był Wojciech Błachowicz. – Pracuję obecnie u dewelopera i każda tego typu inwestycja jest poprzedzona długotrwałą analizą finansową i badaniem modelu finansowego inwestycji. To, co zostało nam przedstawione, w żaden sposób nie spełnia tych wymogów – stwierdził.
W jego ocenie w projekcie jest wiele niejasności. – Nie trzyma mi się to kupy, nie ma odpowiedzi na podstawowe pytania i w żaden sposób nie dałbym się przekonać do tej inwestycji – mówił. – Być może pan prezydent ma tę wiedzę tajemną, ale my jako radni nie powinniśmy zagłosować na „tak” – dodał.
J. Hamryszczak uspokajał, że w tej chwili miasto nie ponosi żadnego ryzyka i krok po kroku wyjaśniał, jak będzie przebiegać proces wdrażania programu. Zaznaczył, że czynsz będzie wpłacany do miasta i dopiero tu pojawia się ryzyko. – Jak ktoś przestaje płacić, wtedy to zobowiązanie przechodzi na gminę – powiedział.
Wiceprezydent zaznaczył, że na tym etapie nie jest przesądzone, czy mieszkania w ogóle powstaną. Wyjaśniał, że BGK może ocenić, iż inwestycja w Przemyślu jest dla niego nieopłacalna. – BGK nie ukrywa, że dla niego opłacalne są: Wrocław, Kraków, Katowice. Natomiast, żeby wykonać ten ruch, potrzebuje tego, żeby podpisać Protokół Uzgodnień Inwestycyjnych – powiedział. Zastrzegł przy tym, że niektóre samorządy podpisują takie porozumienie bez podejmowania wcześniej stosownej uchwały.
Podczas sesji radni opowiedzieli się za jej przyjęciem 12 głosami, przy jednym wstrzymującym.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Promujecie tego Hamryszczaka jak możecie
Miasto się wyludnia. A tu domki chcą budować. Dla kogo?
Się zaczyna. Strategia godna poprzednika (sorry obecnego włodarza).Naobiecywać cudów, a później w 2022 roku powiedzieć, że podpisujemy umowy na realizację.Szkoda, że Pan Hamryszczak nie powie, że załatwi poprzez centralę kilku poważnych inwestorów gotowych postawić w naszym regonie swoje fabryki.A mieszkania chyba dla ukraińców będą skoro każdy kto może to ucieka z Przemyśla.Moja propozycja aby nadawać każdemu młodemu Przemyślaninowi, który zdecydował się na pozostanie w Przemyślu tytuł honorowego mieszkańca miasta Przemyśl
W Urzędzie Lokalowym na drugim piętrze ,wisi tablica informacyjna ,a na niej dwie tabele. Pierwsza - lista oczekujących na lokale mieszkalne ( z 2008r) . Druga - lista oczekujących na lokale mieszkalne z przeznaczeniem do remontu( z 2005). A pod spodem do tablicy podpięte są druki informacyjne o sprzedaży lokali mieszkalnych , jako własność należąca do gminy. Podpisano przez : ...... Hamryszczak i ...... Rybotycki. Od lat sprzedają własność miasta, mieszkania stoją puste, ludzie nie mają gdzie mieszkać a zwłaszcza młodzi , a przecież miasto to MY!! Ja nie zagłosuję na tego ,,anty" - Przemyślaka!!!!!!!!!!!!!!
Następca godny poprzednika . 50 procent mieszkań w Przemyślu pustych po co następne pustostany . Nie lepiej wyremontować ob....srane kamienice należące do miasta ?
Pan Hamryszczak jak postać Venoma z serii Marvela.Venom - anty bohaterHamryszcak - anty prezydent
A jakie ceny od metra.... ok. 4.5 tys. Wyliczono to podczas Komisji Gospodarki Miejskiej przed Radą. Stąd taki protest... że wszystko na kolanie. To dopiero będą mieszkania.... tyle że nie na przemyską kieszeń!
wybory-obiecanki.ciemny lód to kupi?
Promujecie tego Hamryszczaka jak możecie
Miasto się wyludnia. A tu domki chcą budować. Dla kogo?