Kosztem ponad 1 mln zł, na działce należącej do samorządu województwa podkarpackiego, wydzielonej w marcu 2022 r. z kompleksu Wojewódzkiego Szpitala im. św. ojca Pio w Przemyślu, przy ul. Monte Cassino 33, oddane do użytku zostało nowe miejsce tzw. wyczekiwania karetek pogotowia Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu.
Do uroczystego przekazania i poświęcenia tego miejsca doszło 7 marca br. Gospodarzem spotkania był oczywiście szef Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu Rafał Kijanka.
– Z całą pewnością zarówno to miejsce, jak i kolejnych pięć nowych ambulansów przyczyni się do naszego rozwoju, do stworzenia nowoczesnej bazy lokalowej adekwatnej do potrzeb wszystkich zespołów ratownictwa medycznego, będących w dyspozycji naszej stacji pogotowia ratunkowego. Ale przede wszystkim przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców całego regionu
Reklama
– powiedział.
Zaproszonych gości było bardzo wielu, wśród nich m.in.: marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wicemarszałek województwa podkarpackiego, przemyślanin Piotr Pilch, starosta przemyski Bożena Ryczan, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Marcin Kowalski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. św. o. Pio w Przemyślu Barbara Stawarz czy szefowie stacji pogotowia ratunkowego na Podkarpaciu. Wszystkich nie sposób wymienić.
– Mam nadzieję, że dzięki temu wzrośnie poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i jakość usług wykonywanych przez przemyskie pogotowie, które i tak stoi na bardzo wysokim poziomie. Jak z każdą inwestycją w Przemyślu, która dotyczy służby zdrowia, spotykamy się z miłym przyjęciem. Chcielibyśmy, aby współpraca z samorządami lokalnymi była na takim samym poziomie, co do tej pory
Reklama
– powiedział marszałek województwa podkarpackiego W. Ortyl[paywall].
– Te wszystkie inwestycje nie byłby możliwe, gdyby nie współpraca naszego urzędu z dyrekcją szpitala czy władzami miasta Przemyśla. Już mamy kolejny owoc tego, czyli wreszcie udało się rozwiązać problem starych przęseł mostu kolejowego. Szczegółów jeszcze nie będę zdradzać
– dodał wicemarszałek województwa podkarpackiego P. Pilch.
Jak już wspomnieliśmy, inwestycja powstała na terenie działki należącej do samorządu województwa podkarpackiego, wydzielonej w marcu 2022 r. z kompleksu Wojewódzkiego Szpitala im. św. ojca Pio w Przemyślu. Po przekazaniu działki i ogłoszeniu przetargu wyłoniony został wykonawca projektu (Zakład Usługowo-Remontowo-Budowlany Antoniego Bara z Przemyśla), co pozwoliło w 2023 r. rozpocząć prace budowlane, które zakończyły się z końcem 2024 r. Powstały pomieszczenia socjalne dla personelu medycznego wraz z pełnym zapleczem sanitarnym, dwie wielostanowiskowe hale garażowe z zapleczem magazynowym i parking dla pracowników. Kompleks jest wyposażony w instalację fotowoltaiczną, ogrzewanie podłogowe oraz energooszczędne, ledowe oświetlenie. Cały obiekt jest ogrodzony i monitorowany. Łączny koszt to 3 mln 79 tys. 211 zł, z czego 999 tys. 980 zł to dotacja z budżetu województwa podkarpackiego, a 2 mln 79 tys. 231 zł to środki własne WSPR w Przemyślu.
Od 7 marca br. stacjonują tam dwa podstawowe Zespoły Ratownictwa Medycznego, które wcześniej swoje miejsce wyczekiwania miały w pomieszczeniach SOR szpitala na Monte Cassino.
– To kolejny etap większego projektu, mającego na celu poprawę warunków w miejscach wyczekiwania zespołów ratownictwa medycznego, będących w dyspozycji naszej stacji. W ubiegłym roku karetka stacjonująca w Birczy przeniosła się do nowo wybudowanych pomieszczeń w Gminnym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Birczy, niebawem w Przeworsku ruszy budowa miejsca wyczekiwania, trwają też rozmowy odnośnie budowy budynku dedykowanego dla ZRM w Fredropolu
Reklama
– wyliczył rzecznik prasowy WSPR w Przemyślu Marek Janowski.
Podczas ceremonii doszło także do przekazania pięciu nowych ambulansów na potrzeby Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu. Poświęcił je (podobnie jak cały kompleks) metropolita przemyski abp Adam Szal. Łączny koszt ich zakupu to kwota 2 mln 999 tys. zł, z czego dotacja z budżetu województwa podkarpackiego to 1 mln 299 tys. 610 zł, a 1 mln 700 tys. 389 zł to środki własne. To ambulanse na bazie volkswagena Craftera, wszystkie z napędem na dwie osie, 4 na 4, co odpowiada potrzebom ze względu na podgórski charakter rejonu, w jakim działa przemyskie pogotowie.
Nowe karetki trafią do pięciu miejscowości, w których funkcjonują zespoły ratownictwa medycznego WSPR w Przemyślu. To: Nienadowa, Narol, Pruchnik, Radymno i Kańczuga.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze