Reklama

Nowe miejsce „wyczekiwania” karetek pogotowia ratunkowego na Monte Cassino

Kosztem ponad 1 mln zł, na działce należącej do samorządu województwa podkarpackiego, wydzielonej w marcu 2022 r. z kompleksu Wojewódzkiego Szpitala im. św. ojca Pio w Przemyślu, przy ul. Monte Cassino 33, oddane do użytku zostało nowe miejsce tzw. wyczekiwania karetek pogotowia Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu.

Do uroczystego przekazania i poświęcenia tego miejsca doszło 7 marca br. Gospodarzem spotkania był oczywiście szef Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu Rafał Kijanka.

– Z całą pewnością zarówno to miejsce, jak i kolejnych pięć nowych ambulansów przyczyni się do naszego rozwoju, do stworzenia nowoczesnej bazy lokalowej adekwatnej do potrzeb wszystkich zespołów ratownictwa medycznego, będących w dyspozycji naszej stacji pogotowia ratunkowego. Ale przede wszystkim przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców całego regionu

Reklama

– powiedział.

Zaproszonych gości było bardzo wielu, wśród nich m.in.: marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wicemarszałek województwa podkarpackiego, przemyślanin Piotr Pilch, starosta przemyski Bożena Ryczan, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Marcin Kowalski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. św. o. Pio w Przemyślu Barbara Stawarz czy szefowie stacji pogotowia ratunkowego na Podkarpaciu. Wszystkich nie sposób wymienić.

– Mam nadzieję, że dzięki temu wzrośnie poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i jakość usług wykonywanych przez przemyskie pogotowie, które i tak stoi na bardzo wysokim poziomie. Jak z każdą inwestycją w Przemyślu, która dotyczy służby zdrowia, spotykamy się z miłym przyjęciem. Chcielibyśmy, aby współpraca z samorządami lokalnymi była na takim samym poziomie, co do tej pory

Reklama

– powiedział marszałek województwa podkarpackiego W. Ortyl[paywall].

– Te wszystkie inwestycje nie byłby możliwe, gdyby nie współpraca naszego urzędu z dyrekcją szpitala czy władzami miasta Przemyśla. Już mamy kolejny owoc tego, czyli wreszcie udało się rozwiązać problem starych przęseł mostu kolejowego. Szczegółów jeszcze nie będę zdradzać

– dodał wicemarszałek województwa podkarpackiego P. Pilch.

Nowoczesna baza

Jak już wspomnieliśmy, inwestycja powstała na terenie działki należącej do samorządu województwa podkarpackiego, wydzielonej w marcu 2022 r. z kompleksu Wojewódzkiego Szpitala im. św. ojca Pio w Przemyślu. Po przekazaniu działki i ogłoszeniu przetargu wyłoniony został wykonawca projektu (Zakład Usługowo-Remontowo-Budowlany Antoniego Bara z Przemyśla), co pozwoliło w 2023 r. rozpocząć prace budowlane, które zakończyły się z końcem 2024 r. Powstały pomieszczenia socjalne dla personelu medycznego wraz z pełnym zapleczem sanitarnym, dwie wielostanowiskowe hale garażowe z zapleczem magazynowym i parking dla pracowników. Kompleks jest wyposażony w instalację fotowoltaiczną, ogrzewanie podłogowe oraz energooszczędne, ledowe oświetlenie. Cały obiekt jest ogrodzony i monitorowany. Łączny koszt to 3 mln 79 tys. 211 zł, z czego 999 tys. 980 zł to dotacja z budżetu województwa podkarpackiego, a 2 mln 79 tys. 231 zł to środki własne WSPR w Przemyślu.

Reklama

Od 7 marca br. stacjonują tam dwa podstawowe Zespoły Ratownictwa Medycznego, które wcześniej swoje miejsce wyczekiwania miały w pomieszczeniach SOR szpitala na Monte Cassino.

– To kolejny etap większego projektu, mającego na celu poprawę warunków w miejscach wyczekiwania zespołów ratownictwa medycznego, będących w dyspozycji naszej stacji. W  ubiegłym roku karetka stacjonująca w Birczy przeniosła się do nowo wybudowanych pomieszczeń w Gminnym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Birczy, niebawem w Przeworsku ruszy budowa miejsca wyczekiwania, trwają też rozmowy odnośnie budowy budynku dedykowanego dla ZRM w Fredropolu

Reklama

– wyliczył rzecznik prasowy WSPR w Przemyślu Marek Janowski.

Pięć nowych karetek

Podczas ceremonii doszło także do przekazania pięciu nowych ambulansów na potrzeby Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu. Poświęcił je (podobnie jak cały kompleks) metropolita przemyski abp Adam Szal. Łączny koszt ich zakupu to kwota 2 mln 999 tys. zł, z czego dotacja z budżetu województwa podkarpackiego to 1 mln 299 tys. 610 zł, a 1 mln 700 tys. 389 zł to środki własne. To ambulanse na bazie volkswagena Craftera, wszystkie z napędem na dwie osie, 4 na 4, co odpowiada potrzebom ze względu na podgórski charakter rejonu, w jakim działa przemyskie pogotowie.

Reklama

Nowe karetki trafią do pięciu miejscowości, w których funkcjonują zespoły ratownictwa medycznego WSPR w Przemyślu. To: Nienadowa, Narol, Pruchnik, Radymno i Kańczuga.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 16/03/2025 18:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama