Reklama

Nowe ognisko koronawirusa SARS-CoV-2 w Huwnikach

Systematycznie od kilku tygodni rośnie w Polsce liczba chorych na COVID-19. Przybywa około 2 tysięcy zakażonych tygodniowo. Oby nie wzrosła jeszcze bardziej, kiedy da o sobie znać (oby nie!) kompletna nieodpowiedzialność organizatorów wieców przedwyborczych, odbywających się bez jakichkolwiek środków ostrożności. Wciąż rośnie też liczba chorych na Podkarpaciu i w naszym regionie. Nowe ognisko chorobowe pojawiło się w Domu Pomocy Społecznej w Huwnikach w gminie Fredropol.

7 lipca br. (stan na g. 12) zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce było 36 tys. 412 osób. 14 lipca (g. 12) było ich 38 tys. 457 osób. W ciągu tygodnia to wzrost o ponad dwa tysiące osób, co nie zdarzało się nawet na przełomie marca i kwietnia. Od początku stanu epidemii zmarło w naszym kraju 1 tys. 588 osób. Wyzdrowiało 27 tys. 756 pacjentów. W szpitalach przebywa 1 tys. 581 osób, pod respiratorem – 74. Ministerstwo Zdrowia podało również, że nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęte są obecnie 9 tys. 473 osoby, a kwarantanną – 86 tys. 747 osób[paywall].

Zastraszająco rośnie liczba chorych w powiecie jarosławskim

14 lipca br. (g. 10.30) Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Rzeszowie Adam Sidor poinformował, że badaniami laboratoryjnymi potwierdzono na Podkarpaciu 970 przypadków zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To aż o 179 osób więcej niż tydzień temu. 495 osób wyzdrowiało (o 64 więcej niż tydzień temu). W ciągu minionego tygodnia nie wzrosła natomiast liczba zgonów. Na Podkarpaciu z powodu koronawirusa SARS-CoV-2 zmarło 55 osób. W kwarantannie przebywają 2 tys. 224 osoby. Hospitalizowanych jest 101 osób (o 8 więcej w stosunku do raportu z 7 lipca br.). Pod nadzorem znajduje się 9 osób, a w izolacji – 319. Do tej pory w laboratorium WSSE w Rzeszowie (oraz innych laboratoriach) przebadano łącznie 46 tys. 101 próbek.

Reklama

Tydzień temu w naszym regionie (powiaty przemyski, jarosławski, przeworski, lubaczowski) chorych na COVID-19 było 395 osób. Z danych rzeszowskiej WSSE z 14 lipca br. (g. 10.30) wynika, że obecnie jest ich 551. Wciąż najgorzej sytuacja wygląda w powiecie jarosławskim. Liczba zakażonych rośnie w zastraszającym tempie. 30 czerwca br. było to 169 osób, 7 lipca br. – 245, 14 lipca br. już 367. Wyzdrowiało 100 osób, a 13 zmarło.

O 12 osób wzrosła liczba chorych w Przemyślu. 14 lipca br. było to 50 osób. O 100 procent wzrosła liczba chorych w powiecie lubaczowskim. Tydzień temu było to 5 osób, a  14 lipca br. – 10. O 6 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 więcej jest w powiecie przemyskim. 14 lipca br. było ich 69. O 11 osób wzrosła liczba zakażonych w powiecie przeworskim. Obecnie jest ich 55.

Reklama

Wójt gminy Fredropol zdrowy

– 13 lipca w powiecie jarosławskim 355 chorych to osoby powiązane z ogniskami w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole  Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu, ogniskiem rodzinnym w Piwodzie oraz z ogniskiem w Zakładach Mięsnych w Jarosławiu. Tam wynik dodatni potwierdzono u 159 osób, w tym u 137 pracowników, z czego 12 mieszka w powiecie przeworskim oraz 22 osób z kontaktu – powiedziała rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie Dorota Gibała.

Po ogniskach chorobowych wśród pracowników sklepu Lidl w Przemyślu czy w parafii rzymskokatolickiej w Ostrowie pojawiło się kolejne, tym razem w Domu Pomocy Społecznej w Huwnikach w gminie Fredropol. Potwierdzono dwa dodatnie wyniki wśród pracowników oraz jeden u osoby spoza placówki, która miała jednak z nią kontakt. Kwarantanną objęto personel medyczny, administracyjny, pomocniczy oraz z tzw. kontaktu domowego. Łącznie 197 osób. – Wszystkie osoby zostały przebadane, wyniki są ujemne. Jednak ze względów bezpieczeństwa zaplanowaliśmy powtórne badania personelu i pensjonariuszy. W DPS-ie w Huwnikach zostały wstrzymane przyjęcia, nadal obowiązuje zakaz odwiedzin i wstępu osób postronnych – wyjaśniła D. Gibała, która nie potwierdziła informacji krążącej po nadsańskim mieście, że kolejne ognisko koronawirusa SARS-CoV-2 znajduje się w przemyskim MOPS-ie.

W związku z ogniskiem w DPS-ie w Huwnikach pojawiła się plotka, że chory na COVID-19 jest wójt gminy Fredropol Mariusz Śnieżek. – Jestem zdrowy, pracuję normalnie. Owszem, moja żona pracuje w tym DPS-ie, ale kiedy odkryto ognisko, przebywała na urlopie. Ale mimo tego miała pobraną próbkę, której wynik był negatywny. Podobnie jak ja. W naszej gminie innych przypadków nie było i nie ma – zapewnił wójt M. Śnieżek.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ??? - niezalogowany 2020-07-14 18:12:40

    czy hejter Tadeusz wylewa jeszcze krokodyle łzy PO przegranej kłamcy trzaskowskim ???

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    PW - niezalogowany 2020-07-15 11:36:07

    to nie byla przegrana, trzaskowski zajął zaszczytne drugie miejsce hahaha

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Cesio - niezalogowany 2020-07-15 19:17:54

    Ktoś przyniósł syfa sam nie przyszedł do juśkowej doliny Wiaru 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama