Reklama

Nowoczesny sprzęt Pablo zajmie się rehabilitacją w COM

05/10/2021 16:18

Nowoczesny sprzęt do rehabilitacji o wdzięcznej nazwie Pablo, a więc z hiszpańskiego „Paweł”, już służy jarosławskim pacjentom. Najnowszy nabytek jarosławskiego Centrum Opieki Medycznej pomaga przywracać sprawność osobom po przebytym udarze mózgu, urazach rdzenia kręgowego, SM czy urazach mięśniowo-szkieletowych

 W sporym uproszczeniu Pablo to komputer z kilkoma kontrolerami, czujnikami oraz system, który pozwala przenosić ruchy i wyznaczać zadania w wirtualnej rzeczywistości. Pozorna prostota nie powinna jednak mylić.

– Przed wykonaniem ćwiczenia urządzenie mierzy zakres ruchomości kończyn danego pacjenta i dostosowuje do niego działanie czujników. To dobrze wpływa na motywację i zaangażowanie pacjenta w wykonywaną rehabilitację – podkreślają rehabilitanci[paywall] COM pracujący na Pablo.

– System Pablo pozwala na uzupełnienie tradycyjnej rehabilitacji ruchowej o nowoczesne i angażujące pacjenta ćwiczenia – mówi z kolei Anna Ciećkiewicz, kierownik Pracowni Rehabilitacji Leczniczej i Pracowni Usprawniania Leczniczego.

Co najważniejsze wdrożenie Pabla, czy po naszemu Pawła, do procesu rehabilitacji daje bardzo dobre efekty: zadania stawiane pacjentom przez system są dostosowane do ich możliwości, a jednocześnie wraz z ich postępami podnoszą poprzeczkę, a to z kolei przekłada się na motywację i aktywność osób rehabilitowanych.

 

Reklama

Pablo wejdzie na kolejne oddziały

Obecnie nowoczesny sprzęt wspomaga rehabilitację pacjentów oddziału neurologicznego COM. System Pablo ma modułową konstrukcję i może być poszerzany o nowe elementy umożliwiające prowadzenie zabiegów rehabilitacyjnych w wielu zakresach i przy różnych schorzeniach.

Z tej możliwości jarosławski szpital planuje w najbliższej przyszłości korzystać. Mało tego, pracownia doposażona ma zostać m.in. w specjalistyczny rowerek rehabilitacyjny oraz instalację z uprzężą asekuracyjną dla pacjentów wykonujących ćwiczenia poruszania się i chodzenia.

– Jest to część większego planu rozwoju rehabilitacji szpitalnej. Zamierzamy wyodrębnić i odpowiednio wyposażyć trzy pracownie, które służyć będą poszczególnym oddziałom – mówi Piotr Pochopień, dyrektor Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu.

Oprócz oddziału neurologicznego podobne pracownie powstaną na oddziałach: reumatologicznym, ortopedycznym i chirurgicznym. – Chcemy, aby jeszcze w tym roku każdy z tych oddziałów miał własne zaplecze rehabilitacyjne – podkreśla dyrektor.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama