Nowoczesny sprzęt do rehabilitacji o wdzięcznej nazwie Pablo, a więc z hiszpańskiego „Paweł”, już służy jarosławskim pacjentom. Najnowszy nabytek jarosławskiego Centrum Opieki Medycznej pomaga przywracać sprawność osobom po przebytym udarze mózgu, urazach rdzenia kręgowego, SM czy urazach mięśniowo-szkieletowych
W sporym uproszczeniu Pablo to komputer z kilkoma kontrolerami, czujnikami oraz system, który pozwala przenosić ruchy i wyznaczać zadania w wirtualnej rzeczywistości. Pozorna prostota nie powinna jednak mylić.
– Przed wykonaniem ćwiczenia urządzenie mierzy zakres ruchomości kończyn danego pacjenta i dostosowuje do niego działanie czujników. To dobrze wpływa na motywację i zaangażowanie pacjenta w wykonywaną rehabilitację – podkreślają rehabilitanci[paywall] COM pracujący na Pablo.
– System Pablo pozwala na uzupełnienie tradycyjnej rehabilitacji ruchowej o nowoczesne i angażujące pacjenta ćwiczenia – mówi z kolei Anna Ciećkiewicz, kierownik Pracowni Rehabilitacji Leczniczej i Pracowni Usprawniania Leczniczego.
Co najważniejsze wdrożenie Pabla, czy po naszemu Pawła, do procesu rehabilitacji daje bardzo dobre efekty: zadania stawiane pacjentom przez system są dostosowane do ich możliwości, a jednocześnie wraz z ich postępami podnoszą poprzeczkę, a to z kolei przekłada się na motywację i aktywność osób rehabilitowanych.
Obecnie nowoczesny sprzęt wspomaga rehabilitację pacjentów oddziału neurologicznego COM. System Pablo ma modułową konstrukcję i może być poszerzany o nowe elementy umożliwiające prowadzenie zabiegów rehabilitacyjnych w wielu zakresach i przy różnych schorzeniach.
Z tej możliwości jarosławski szpital planuje w najbliższej przyszłości korzystać. Mało tego, pracownia doposażona ma zostać m.in. w specjalistyczny rowerek rehabilitacyjny oraz instalację z uprzężą asekuracyjną dla pacjentów wykonujących ćwiczenia poruszania się i chodzenia.
– Jest to część większego planu rozwoju rehabilitacji szpitalnej. Zamierzamy wyodrębnić i odpowiednio wyposażyć trzy pracownie, które służyć będą poszczególnym oddziałom – mówi Piotr Pochopień, dyrektor Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu.
Oprócz oddziału neurologicznego podobne pracownie powstaną na oddziałach: reumatologicznym, ortopedycznym i chirurgicznym. – Chcemy, aby jeszcze w tym roku każdy z tych oddziałów miał własne zaplecze rehabilitacyjne – podkreśla dyrektor.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze