Jarosławski Cech Rzemiosł Różnych ofiarował Muzeum Kamienica Orsettich 32 księgi cechowe prowadzone od końca XIX wieku. Z tej okazji 19 lipca zwołano konferencję, która odbyła się w Wielkiej Izbie muzeum. Spotkanie poprowadził dr Rafał Kolano. Jednak księgi cechowe nie były jedyną nowością. Na konferencji był obecny pełniący obowiązki dyrektora, Konrad Sawiński, który pokrótce opowiedział o planach rozwoju instytucji, którą obecnie kieruje.
Jak mówi Konrad Sawiński, obecnie pełniący obowiązki dyrektora instytucji, planuje z pracownikami reaktywować wydawnictwo muzealne. – Chcemy wydawać, chcemy do tego wrócić i pójść w dwie strony. Chodzi o publikowanie tekstów specjalistycznych, aby wykorzystać potencjał wykwalifikowanej kadry, ale także promować teksty popularnonaukowe- przygotowane właściwie dla każdego, tak aby zainteresować mieszkańców naszych ziem oraz oczywiście turystów bogatą i barwną historią regionu.
K. Sawiński zapowiada, że planuje[paywall] organizować częste spotkania z mediami lokalnymi, by te mogły pokazywać do informacji publicznej cały potencjał jarosławskiego muzeum. Zaznacza, że pracownicy, lub jak sam określa „załoga”, to bardzo kompetentne i zaangażowane osoby, którym także zależy na promocji obiektu, a przede wszystkim na popularyzowaniu historii. Dyrektor już zwiastuje kolejne spotkanie, na którym będzie omawiany plan miasta z 1777 roku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, jednak jest to źródło, na podstawie którego można dowiedzieć się, gdzie w Jarosławiu niegdyś wznosił się zamek, co od zawsze jest kwestią sporną i ostatecznie niewyjaśnioną.
To wciąż niejedyne nowości- już wkrótce, bo od 27 lipca, na muzealnym dziedzińcu rusza kino plenerowe. Organizatorzy proponują polskie komedie z lat czterdziestych, pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Pierwszą produkcją będzie „Skarb”, w reżyserii Leopolda Buczkowskiego. Kolejna środa to ”Café pod Minogą” Bronisława Broka. Wybór filmów nie jest przypadkowy- ich wspólnym mianownikiem jest osoba ówcześnie uznawanego za jednego z najpopularniejszych aktorów, Adolfa Dymszy. Jak mówi K. Sawiński, plany długofalowe obejmują założenie, aby dziedziniec stał się integralną częścią całego obiektu, a samo muzeum było dzięki temu jeszcze bardziej przyjazne dla zwiedzających, niż do tej pory.
Starosta powiatu jarosławskiego, Stanisław Kłopot zapowiedział, że konkurs na dyrektora muzeum odbędzie się w „możliwie najszybszym terminie”. Nieoficjalnie mówi się o jesieni.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze