Reklama

Nowości w Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu

02/08/2022 13:24

Jarosławski Cech Rzemiosł Różnych ofiarował Muzeum Kamienica Orsettich 32 księgi cechowe prowadzone od końca XIX wieku. Z tej okazji 19 lipca zwołano konferencję, która odbyła się w Wielkiej Izbie muzeum. Spotkanie poprowadził dr Rafał Kolano. Jednak księgi cechowe nie były jedyną nowością. Na konferencji był obecny pełniący obowiązki dyrektora, Konrad Sawiński, który pokrótce opowiedział o planach rozwoju instytucji, którą obecnie kieruje.

Jak mówi Konrad Sawiński, obecnie pełniący obowiązki dyrektora instytucji, planuje z pracownikami reaktywować wydawnictwo muzealne. – Chcemy wydawać, chcemy do tego wrócić i pójść w dwie strony. Chodzi o publikowanie tekstów specjalistycznych, aby wykorzystać potencjał wykwalifikowanej kadry, ale także promować teksty popularnonaukowe- przygotowane właściwie dla każdego, tak aby zainteresować mieszkańców naszych ziem oraz oczywiście turystów bogatą i barwną historią regionu.

K. Sawiński zapowiada, że planuje[paywall] organizować częste spotkania z mediami lokalnymi, by te mogły pokazywać do informacji publicznej cały potencjał jarosławskiego muzeum. Zaznacza, że pracownicy, lub jak sam określa  „załoga”, to bardzo kompetentne i zaangażowane osoby, którym także zależy na promocji obiektu, a przede wszystkim na popularyzowaniu historii. Dyrektor już zwiastuje kolejne spotkanie, na którym będzie omawiany plan miasta z 1777 roku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, jednak jest to źródło, na podstawie którego można dowiedzieć się, gdzie w Jarosławiu niegdyś wznosił się zamek, co od zawsze jest kwestią sporną i ostatecznie niewyjaśnioną. 

Reklama

To wciąż niejedyne nowości- już wkrótce, bo od 27 lipca, na muzealnym dziedzińcu rusza kino plenerowe. Organizatorzy proponują polskie komedie z lat czterdziestych, pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Pierwszą produkcją będzie „Skarb”, w reżyserii Leopolda Buczkowskiego. Kolejna środa to ”Café pod Minogą” Bronisława Broka. Wybór filmów nie jest przypadkowy- ich wspólnym mianownikiem jest osoba ówcześnie uznawanego za jednego z najpopularniejszych aktorów, Adolfa Dymszy. Jak mówi K. Sawiński, plany długofalowe obejmują założenie, aby dziedziniec stał się integralną częścią całego obiektu, a samo muzeum było dzięki temu jeszcze bardziej przyjazne dla zwiedzających, niż do tej pory.

Starosta powiatu jarosławskiego, Stanisław Kłopot zapowiedział, że konkurs na dyrektora muzeum odbędzie się w „możliwie najszybszym terminie”. Nieoficjalnie mówi się o jesieni.


MP
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama