Reklama

Nowy budynek MOK-u, nowe możliwości

07/02/2019 09:30

Remont budynku MOK w Radymnie zmierza ku końcowi. Coraz bardziej realnych kształtów nabierają plany związane z jego zagospodarowaniem. Być może uda się pozyskać pieniądze na kompleksowe wyposażenie obiektu, ma także powstać DKF oraz klub miłośników tradycji i kultury Radymna „Sokół”.

Po ubiegłorocznych perturbacjach związanych z remontem budynku „Sokoła” nie ma już śladów, a samo przedsięwzięcie zmierza ku szczęśliwemu finałowi. Budynek mieszczący MOK z zewnątrz wygląda już nieźle od jakiego czasu, na finiszu są prace związane z oddaniem jego wnętrz. Coraz bardziej realnych kształtów nabierają plany dotyczące tego, jak MOK będzie funkcjonował w nowych-starych przestrzeniach.

Kluczowy projekt

Kluczową sprawą dla przyszłości MOK jest powodzenie konkursowego projektu, który umożliwiłby kompleksowe wyposażenie obiektu. – Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie w ramach zadania „Infrastruktura domów kultur 2019”, finansowanego przez Ministerstwoa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – informuje Dorota Gunia[paywall] . W grę wchodzi ponad 200 tys. zł na wyposażenie pustych na razie pracowni. – W ramach tego zadania chcemy zakupić wyposażenie do pracowni baletowo-tanecznej. Z pozyskanego dofinansowania chcielibyśmy też wyposażyć studio nagrań. Mamy nadzieję, że znajdą się w nim: nowy komputer studyjny, komplet mikrofonów, nowe meble czy pianino cyfrowe. Z tych funduszy planujemy też zakupić piec ceramiczny do zaplanowanej w MOK-u pracowni – wylicza dyrektorka. Na razie jednak projekt radymniańskiego ośrodka kultury przechodzi weryfikację. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na przełomie lutego i marca.

Reklama

DKF, czyli namiastka kina

Drugim z ambitnych planów dyrektorki MOK jest Dyskusyjny Klub Filmowy. To szansa na to, by do Radymna wróciło kino, a przynajmniej jego namiastka. W ramach klubu mogłyby być wyświetlane filmy dostępne w zbiorach Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. – Nie ma możliwości zamówić wszystkich filmów, na przykład nowości dostępne byłyby dopiero po jakimś czasie od premiery – wyjaśnia D. Gunia. – Ale można będzie zrobić projekcje tematyczne, choćby miesiąc z filmem muzycznym albo pokazać filmy, które łączy osoba jakiegoś aktora – uzupełnia. Powodzenie tego przedsięwzięcia jest jednak uzależnione od zaangażowania mieszkańców. Najpierw trzeba stworzyć klub dyskusyjny, potem zarejestrować go w Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Dalej też wcale nie jest łatwo, filmy trzeba wypożyczać za opłatą, a formuła finansowania takiego zadania zostanie wypracowana dopiero w trakcie zawiązywania się klubu. – Mamy zamiar zorganizować spotkanie i zaprosić mieszkańców do współpracy. Wtedy zobaczymy, jak to się rozwinie – snuje plany D. Gunia. Za powodzenie inicjatywy warto trzymać kciuki, bo powrót projekcji filmów w Radymnie po kilkunastu latach przerwy, nawet w formule kina studyjnego, jest przedsięwzięciem wartym zachodu.

Potańcówki, warsztaty, izba pamięci...

Oczkiem w głowie pani dyrektor, zapewne ze względu na to, że zaangażuje cały w zasadzie MOK, zdaje się być jednak Wielopokoleniowy Klub Miłośników Kultury i Tradycji Radymna „Sokół”. – Chcemy uratować, co się da z zamierającej tradycji i kultury miasta – deklaruje D. Gunia. Zapowiada, że chciałaby zorganizować coś w rodzaju izby pamięci, zgromadzić przedmioty związane z przeszłością Radymna. – Miasto ma swoją historię i będziemy chcieli ją jakoś atrakcyjnie przedstawić – informuje rozmówczyni. W planach ma także różnego rodzaju wystawy , chciałaby na przykład pokazać stare fotografie Radymna. Zapewne MOK postara się przyciągnąć odbiorców kultury ciekawymi prelekcjami nietuzinkowych ludzi. Jednak takie formalne działania to nie wszystko. – Będziemy organizować rożnego rodzaju warsztaty i zajęcia. Myślimy o organizowaniu potańcówek dla seniorów, które, kto wie, być może kiedyś przerodzą się w imprezy wielopokoleniowe – rozważa dyrektorka. Pomysłów, jak widać, jest wiele, ale na ich realizację trzeba czasu. – Chcemy być otwarci, chcemy wsłuchiwać się w to, co zaproponują ludzie, którzy do nas przyjdą – puentuje D. Gunia, zapowiadając, że to nie koniec pomysłów, jakie ma zamiar wprowadzić w czyn w odrestaurowanym budynku „Sokoła”.


Bartłomiej Pacek
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama