Reklama

Próbny przejazd pociągu nowym mostem kolejowym w Przemyślu! Za kilka dni kolej wjedzie na tor! [WIDEO]

Nowy most jest budowany pomiędzy przeszło 100-letnimi przęsłami. Ideą bowiem jest zachowanie zabytkoweg krajobrazu Przemyśla. 

Trzy przęsła istniejącej przeprawy kolejowej zostały już jakiś czas temu przesunięte i są już na docelowych podporach. Trwa budowa nowego mostu, który ma zapewnić sprawne i bezpieczne podróże pociągiem m.in. z Przemyśla do Krakowa czy na Dolny Śląsk.

Zabytkowe elementy kolejowej przeprawy zostaną zachowane. Jedna nitka ma zostać zaadaptowana na ścieżkę pieszo-rowerową, druga ma zostać wykorzystana przez Muzeum Ziemi Przemyskiej i zapewnić mieszkańcom i turystom możliwość plenerowego obcowania ze sztuką.

Reklama

– Budowa nowego mostu w Przemyślu zbliża się do finału. Za kilka dni oddany zostanie do eksploatacji jeden tor na moście. Drugi zaplanowano na koniec roku.

Dzisiaj odbywają się próby obciążeniowe. Celem jest sprawdzenie nowo powstałej konstrukcji obiektu pod względem statycznym i dynamicznym - przed oddaniem do eksploatacji – informuje nas Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

– W próbnym obciążeniu statycznym wykorzystano skład połączonych ze sobą trzech lokomotyw spalinowych, o łącznej wadze 360 ton. Dla próbnego obciążenia dynamicznego posłuży jedna lokomotywa spalinowa. Celem tego obciążenia jest zbadane efektów dynamicznych pracy ustroju nośnego mostu. Przejazdy przewidziano w dwóch kierunkach przy maksymalnej prędkości, wynoszącej 70 km/h – uzupełnia.

Reklama

Czy do Przemyśla zawita pendolino?

– Infrastruktura kolejowa i parametry nowego mostu, pozwolą na wjazd pociągów Pendolino. Jednakże decyzja dotycząca przygotowania nowej oferty dla podróżnych, jak np. uruchomienie połączeń z wykorzystaniem tego typu taboru - należy do przewoźnika PKP Intercity – odpowiada D. Szalacha.

Kiedy drogi będą przejezdne?

Wczoraj prezydent Wojciech Bakun poinformował, że na przełomie grudnia i stycznia można spodziewać się udrożnienia ulic Sportowej, Wilsona i 22 Stycznia. Zapytaliśmy także o to.

– W ramach inwestycji kolejowej przy budowie nowej przeprawy, realizowany jest również zakres robót drogowych pod obiektem, który korzystnie zmieni system komunikacji miejskiej w Przemyślu. Jeśli warunki atmosferyczne będą sprzyjające, to zasadnicze prace drogowe powinny zakończyć się jeszcze w tym roku – odpowiada rzeczniczka.

Reklama

Inwestycja jest realizowana za ponad 60 mln zł netto w ramach projektu: „Poprawa stanu technicznego obiektów inżynieryjnych, etap II”. 

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko jako sprzyjająca rozwojowi polskiej kolei jako ekologicznego środka transportu. 

Aleksandra Nowotyńska



 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama