14 października w murach Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2025/2026. Otwarcie kolejnego rozdziału w działalności uczelni miało szczególny wydźwięk, bo połączone zostało z oficjalnym startem obchodów 25-lecia istnienia.
Uroczystość zgromadziła liczne grono zaproszonych gości, przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych, miejskich oraz gminnych, środowisk naukowych i partnerskich instytucji. Dopisali też nowi studenci, którzy dopiero rozpoczynają swoją akademicką drogę. W swoim przemówieniu inaugurującym nowy, jubileuszowy rok akademicki rektor uczelni – dr hab. Marek Delong, prof. PANS – zwrócił uwagę na jej silną pozycję. Mówił też o dotychczasowych sukcesach i nowych inicjatywach. Jak zawsze podniosłym momentem było przyjęcie nowych żaków w poczet akademickiej społeczności, którym udanego i obfitującego w osiągnięcia roku życzył w imieniu przewodniczącego Rady Uczelni PANS dr inż. Grzegorz Dzieniszewski, prof. PANS – dyrektor Instytutu Nauk Technicznych, członek Rady Uczelni.
Z kolei przewodnicząca Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego PANS Martyna Haczela zapewniła nowicjuszy o wsparciu ze strony przedstawicieli uczelnianej społeczności z dłuższym stażem. Wykład inauguracyjny pt. „Giganci nauki – Rudolf Stefan Weigl” wygłosił natomiast prof. dr hab. inż. Wiesław Barabasz, wieloletni nauczyciel akademicki PANS w Przemyślu.
W roku akademickim 2025/2026 w przemyskiej PANS kształcenie odbywać się będzie na 11 kierunkach: bezpieczeństwo transgraniczne, bezpieczeństwo i stosunki transgraniczne, fizjoterapia, informatyka w biznesie, inteligentne technologie, inżynieria transportu i logistyki, mechatronika, pielęgniarstwo, projektowanie graficzne, stosunki międzynarodowe, zarządzanie i inżynieria produkcji. Dodatkowo do oferty edukacyjnej powracają studia podyplomowe na kierunkach: zarządzanie kryzysowe, obrona cywilna i terytorialna w systemie bezpieczeństwa, zarządzanie w administracji publicznej, zarządzanie w ochronie zdrowia, rolnictwo i ekonomika agrobiznesu, diagnostyka elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych. Jak podkreślono na otwarciu nowego roku akademickiego, założona ponad dwie dekady temu przemyska uczelnia wciąż się rozwija i przyciąga studentów pomimo spadku demograficznego. Pozostaje życzyć jej kolejnych wspaniałych jubileuszy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze